רשת חנויות חכמה
בהתאמה אישית לחיות מחמד

חזרה
וטרינר או מקצוען אחר? העלה כתבה משלך

שישן חום

מאת: ד"ר עופר הירשפלד עודכן ב: 09.11.11

מהו שישן חום?

השישן החום  Brown Recluse הוא עכביש ביתי קטן (עד סנטימטר וחצי) המאופיין בצבע חום-צהוב כהה. המאפיין הייחודי לעכביש זה הוא שש עיניים המסודרות בזוגות (זאת בניגוד ל-8 עיניים אצל שאר מיני העכבישים) ומכאן שמו בעברית - שישן.

היכן נמצא השישן החום?

הסביבה הטבעית שלו היא מתחת לסלעים או במחילות של בעלי חיים אחרים. בבתים הוא נמצא מאחורי רהיטים, במרתפים, בארונות ובחללים קטנים אחרים, וכולנו ראינו אותו פה ושם. השישן פעיל בלילה ומתחבא במהלך היום.

מתי הוא נוהג לעקוץ?

העכביש עוקץ רק אם הוא מרגיש מאוים, לדוגמא אם אוחזים בו או כאשר מנקים אזור בו הוא מתחבא.

מהם הנזקים העלולים להגרם לחיית המחמד מעקיצת שישן חום?

• בחלק ממקרי העקיצות נוצר פצע נמקי הדורש טיפול מקומי, ובחלק קטן יותר של המקרים נוצרת תגובה רב מערכתית קשה שעושיה להוביל אף למוות.
לכן, בכל מקרה של חשד לעקיצת שישן חום בכלב או בחתול מומלץ לפנות לבדיקה של ווטרינר, לאור האפשרות של התפתחות תגובה קשה בגוף. (גם לבני אדם מומלץ לגשת לרופא במקרה של עקיצת שישן חום).

כיצד נראה איזור העקיצה?

במקרים חמורים של עקיצה - בתחילה אין כל כאב, אך לאחר 2-8 שעות מתפתח באזור העקיצה כאב חודר חד שהולך והופך לתחושת בעירה. לעיתים ניתן לראות שני חורים קטנים באזור העקיצה. איזור העקיצה עצמו חיוור והוא מוקף בעור אדום בצקתי ונפוח, ואף עשויות להופיע שלפוחיות על גבי העור. לאחר מספר ימים מופיע צבע כחול סגול אופייני במרכז הלקות. בהמשך, העור עובר תהליך נמק. החלמה עשויה לארוך 6-8 שבועות.

כבכל העכבישים, ארס השישן מיועד לשיתוק של הטרף (חרקים ועכבישים אחרים) ומשמש גם לצורך התגוננות מפני טורפים. הארס הוא תערובת של חלבונים  ומכיל אנזימים שונים אשר מסייעים להרס הרקמה אליה מוחדר הארס. בנוסף, מלבד מהארס של השישן נמצא גם החיידק קלוסטרידיום פרפרינגנס הגורם לזיהום משני של הפצע.

מהם הסימנים הקליניים שיבואו לידי ביטוי?

פירוק של כדוריות הדם האדומות (אנמיה המוליטית), חום, כאבי מפרקים, הקאות, חולשה, פריחה על העור. חשוב לציין, כי הסימנים הסיסטמיים אינם מצויים בהכרח בפרופורציה לחומרת הלקות העורית. כלומר, פצע קטן לכאורה עלול להופיע עם סימנים סיסטמיים קשים ומסכני חיים, ולהיפך.

כיצד מזהים ומאבחנים עקיצת שישן חום?

בבעלי חיים לרוב קשה לזהות באופן חד משמעי פגיעה של שישן חום, כיוון שהבעלים אינם רואים את העקיצה ולכן פעמים רבות האבחון מתבסס בעיקר על הסימנים הקליניים. לעיתים, החשד יתעורר בעקבות צליעה באחת הרגליים ו/או נפיחות חשודה בגפיים או באזור אחר בגוף (בכלבים בדרך כלל העקיצה תופיע בצדי הגוף). לעתים רק לאחר גילוח ייראה שטף הדם

אבחון

במקרה של חשד לעקיצת שישן, בדיקות הדם יכללו ספירת דם מלאה, פאנל ביוכימי, מדדי קרישת דם, ומעקבים חוזרים ותכופים אחר שינויים אפשריים במדדי הדם. ממצאים אפשריים בבדיקות הדם כוללים עלייה בספירת התאים הלבנים, ירידה בספירת התאים האדומים וברמת החלבונים הדם, וירידה במספר טסיות הדם, עדות לכשל כליה ופגיעה חמורה ומסכנת חיים בתפקודי הקרישה.

טיפול 

הטיפול כולל ניקוי הלקות עם תמיסת חיטוי מספר פעמים ביום, לעיתים נדרשת הטרייה של הפצע, קירור אזור העקיצה על ידי קרח והרמה של האיבר הפגוע. כמו כן מתן אנטיביוטיקה רחבת טווח. 

כיום לא מקובל להסיר בטיפול כירורגי את האזור הנגוע כיוון שנמצא שמעכב את תהליך ההחלמה.  
במרבית המקרים יהיה מומלץ להשגיח על חיית המחמד העקוצה באישפוז, ולתת נוזלים בעירוי לווריד במטרה להגן על הכליות ולשמור על כמות נוזלים תקינה בכלי הדם ובתאי הגוף. בנוסף, במידה ויש פגיעה בתפקודי הקרישה יינתן טיפול תומך במרכיבי דם המכילים חומרי קרישה (מנות פלסמה).

למרבה הצער, על אף טיפול תומך מתאים חלק מבעלי החיים אינם שורדים ועקיצת השישן עלולה להסתיים במוות. לכן, בכל מקרה של חשד לעקיצת שישן חום בכלב או בחתול מומלץ לפנות מיידית לבדיקה של ווטרינר.

 

שלכם תמיד,

צוות בית רופאים וטרינרי בכיכר 24/7

 

הוסף תגובה

נושא:
תוכן:
לכתבה זו יש 0 תגובות

פט ביי - PetBuy

מוצרים לבעלי חיים וציוד לבעלי חיים באתר של PetBuy. מחירי הפרוטקציה המיוחדים שלנו יחשפו בפניך לאחר הרשמה בלבד! פטביי הנו אתר מזון ומוצרים לבעלי חיים. עבור בעלי חיים ואוהבי בעלי חיים ,PetBuy מפגיש בין חיות לבין אוהבי חיות וגם בין וטרינרים, דוג ווקרים, ספרי כלבים וכל בעל מקצוע שדרוש לבעל החיים שלך אצלנו תמצאו מזון לכלבים, מזון לחתולים ובעצם מזון לכל סוגי החיות. PetBuy הוא לא עוד אתר לחיות מחמד, אלא פורטל לבעלי חיים המכיל גם רשת חברתית לאוהבי בעלי חיים ובעצם רשת חברתית לחיות עצמן. ברשת החברתית לבעלי חיים של PetBuy (PetBuyBOOK) תוכלו למצוא לחיית המחמד שלכם שידוך וגם שידוך לעצמכם של אוהב/ת חיות. כמו כן תוכלו למצוא ב פט ביי וטרינר, מאלף, ספר כלבים, פנסיון וכל בעל מקצוע אחר שהצטרף ל PetBuyBOOK. הצטרפו ל PetBuyBOOK ההרשמה והשימוש ברשת החברתית של אוהבי החיות: חינם! בנוסף אנו גאים להציג את מרכז האימוצים הארצי, בו תוכלו לאמץ לעצמכם כלב או חתול מאחת מעמותות האימוץ בארץ. מרכז האימוצים הוא אתר למי שמחפש לאמץ לעצמו חיית מחמד בצורה נוחה ומהירה. פט ביי היא רשת חיות חכמה בהתאמה אישית לחיות מחמד. המוטו שלנו: לכל חיית מחמד מגיע יחס מיוחד.יחס מיוחד זה למשל לפתח רשת חברתית בשביל החיה שלך, להכיר אותה בשם ובצרכים המיוחדים שלה ולהסב לה ולך אושר.

רויאל קנין | חתולים | אוכל לכלבים | יוקנובה | אוכל לחתולים | מזון כלבים | בונזו | חול לחתולים | אוכל לכלב | פרו פלאן | מיטה לכלב | proplan | נוטרם | פרופלן

 בעלי חיים | חנות חיות תל אביב | חיות מחמד | מזון לחיות מחמד | לחשבון גוגל+ שלנו קישורים לאתרים של חברים: הובלות | דוג ווקר | טיפול בעזרת בעלי חיים