רשת חנויות חכמה
בהתאמה אישית לחיות מחמד

חזרה
וטרינר או מקצוען אחר? העלה כתבה משלך

קדחת קרציות בכלבים

מאת: דר' טל מאייר עודכן ב: 20.11.11

קדחת הקרציות מהי?

מדובר במחלה שהינה נפוצה ביותר בעולם כולו. המחלה בכלבים נגרמת לרוב ע"י  "קרצית הכלב החומה". קרציות ממשפחה זו פוגעות במינים רבים של בעלי חיים כולל האדם.

כיצד נדבקים בקדחת הקרציות?

הטפיל עובר אצל כלבים בעיקר ע"י הקרצית הנפוצה בארץ- קרצית הכלב החומה (Rhipicephalus sanguineus ) הקרצית הצעירה (נימפה) עלולה להידבק בטפיל כשהיא ניזונה מבעל חיים חולה. לאחר מכן, כאשר היא עוברת לבעל חיים בריא, היא תדביק אותו במחלה. הטפיל יכול להישאר פעיל בתוך הקרצית עד 5 חודשים.

מהם סימני המחלה?

למחלה ישנם 3 שלבים ולכל שלב יש סימנים אופייניים לו: 

1. השלב האקוטי- מיידי – סימנים המופיעים 1-3 שבועות לאחר עקיצה ע"י קרצית נגועה ויכולים להימשך 2-4 שבועות . בשלב הזה טפיל הארליכיה נכנס לתוך התאים הלבנים של מערכת החיסון ומתמקם בהם. תאים אלה נמצאים מלבד בזרם הדם גם בקשרי הלימפה, טחול, כבד ומח העצמות. טסיות הדם – תאים אשר אחראים לקרישת הדם, נפגעים גם הם מהטפיל. כתוצאה מהזיהום בארליכיה, קשרי הלימפה, הכבד והטחול יכולים להיות מוגדלים.

סימני מחלה אפשריים בשלב זה: אנמיה, חום, חולשה, דיכאון, חוסר תאבון, קוצר נשימה, כאבים בשרירים ובמפרקים ושטפי דם.

2. השלב התת קליני (ללא סימני מחלה) – כלבים שלא מצליחים להילחם בטפיל בשלב האקוטי נכנסים לשלב תת קליני שבו הכלב נראה בריא או עם סימני מחלה קלים כגון אנמיה. בשלב זה טפיל הארליכיה חי בטחול. השלב התת קליני יכול להימשך מספר חודשים ואף שנים! השלב התת קליני מסתיים באחת משתי דרכים: או שמערכת החיסון מצליחה להיפטר מהטפיל, או שהטפיל מנצח והכלב עובר לשלב הכרוני.

3. השלב הכרוני – יכול להיות מתון או חמור מאוד. הסימנים האופייניים הם: אבדן משקל, אנמיה, סימנים נוירולוגיים, דימום (דימום מהאף נפוץ מאוד), דלקות עיניים, בצקות (בעיקר ברגליים האחוריות) וחום שעלול להופיע. בדיקות דם יראו לרוב בשלב זה פגיעה בכל מדדי הדם (כדוריות דם אדומות, כדוריות לבנות וטסיות). מתוך התאים הלבנים, דווקא הלימפוציטים עלולים להופיע בכמות גדולה ולבלבל אותנו עם סוגים שונים של לוקמיה (סרטן הדם). המחלה עלולה לצוץ ולהופיע בעיקר במצבים של סטרס, ועלולים להופיע גם סיבוכים כמו דלקת מפרקים או פגיעה כלייתית. הירידה בכמות הטסיות (אחראיות הקרישה) הוא הממצא המעבדתי הנפוץ ביותר בכל שלבי המחלה! בנוסף ניתן לראות שינויים ברמות החלבון בדם. מאחר וכל קרצית יכולה להעביר מספר מחלות, לעיתים קיימים מיקרים בהם הכלב נגוע ביותר ממחלת קרצית אחת ובעקבות כך יחווה תסמינים חמורים יותר.

כיצד מאבחנים קדחת קרצית?

האבחון מתבסס על הסימנים הקליניים הנפוצים יחד עם בדיקות מעבדה כלליות וספציפיות, בדיקות נוגדנים ספציפיות או בדיקות די.אנ.אי לטפיל.

בבדיקות דם כלליות יש סימנים מחשידים למחלה כמו ירידה משמעותית בכמות הטסיות, עליה בכמות הלויקוציטים ושינויים ברמות החלבון. בנוסף, משטח דם בו אנו מסתכלים על תאי הדם תחת המיקרוסקופ מאפשר לנו לראות את הריקציה בתוך התאים הלבנים. את הטפיל ניתן לראות לרוב רק בשלב האקוטי ורק באחוז נמוך יחסית של המקרים, לכן הבדיקה הזו בעלת אחוז גילוי נמוך יחסית.

כיצד מטפלים בקדחת הקרציות?

הטיפול המומלץ הוא באנטיביוטיקה מסוג טטראציקלין או דוקסיצילין. מתן האנטיביוטיקה צריך להיות ל3-4 שבועות, למרות שהטבה בסימנים יכולה להופיע כבר אחרי מספר ימים. יחד עם הטיפול באנטיביוטיקה מומלץ לשלב זריקות של אימיזול / אימידוקארב. בסיום הטיפול מומלץ לבצע בדיקות דם חוזרות ע"מ לוודא שאכן הצלחנו בטיפול. כלבים מסויימים יצטרכו לקבל עירוי דם ו/או עירוי נוזלים לוריד, בהתאם לחומרת מחלתם.

מהם סיכויי ההצלחה של הטיפול?

סיכויי ההצלחה טובים אם הצלחנו לגלות את המחלה בשלב הראשוני האקוטי, ויורדים דרמתית כאשר מגיעים לשלב הכרוני של המחלה. כלבים מהגזעים רועה גרמני ודוברמן-פינצ'ר בעלי רגישות למחלה ואצלם היא לרוב סוערת יותר. חלק מהנזק הנגרם ע"י ריקציית הארליכיה קשור בעובדה שמערכת החיסון של הכלב מגיבה לריקציה שנמצאת בתוך התאים. תגובה זו עלולה להוביל למצב בו מערכת החיסון תוקפת את הגוף עצמו – מצב הנקרא "מחלה אוטואימונית". במצבים כאלה בהם התפתחה מחלה אוטואימונית יש להוסיף לטיפול גם סטרואידים ותרופות נוספות שמעכבות את מערכת החיסון (במצבים אלו סיכויי הצלחת הטיפול יורדים משמעותית).

מניעה

אי הימצאותן של קרציות על הכלב היא הדרך הבטוחה להמנע ממחלה זו! חומרים שהורגים קרציות כמו אמפולות וקולרים הם מאמצעי המניעה המומלצים ביותר. אנו במרפאת דוליטל ממליצים על אמפולות מסוג אדווטיקס (נגד קרציות ופרעושים) או אמפולות מסוג ריוולושן (כנ"ל) בשילוב עם קולר קילטיקס. ריסוס לסביבת הכלב גם הוא מומלץ אם הסביבה נגועה. כיום עוד לא קיים חיסון לקדחת הקרציות.

קדחת קרציות באדם:

מדובר מחלה מדבקת לבני אדם ומסוכנת מאוד. הסימפטומים הנפוצים אצל אנשים כוללים: חום, רעידות, כאבי ראש וכאבי שרירים. בנוסף לעיתים יהיו גם סחרחורות, חוסר תאבון, אבדן משקל, כאב בטן, שיעול, שלשולים ושינויים במצב המנטלי. חשוב לציין: המחלה לא עוברת מהכלב ישירות לאדם אלא ע"י קרצית נגועה שעוקצת אדם. המחלה בבני אדם נקראת "קדחת בהרות" והיא נפוצה מאוד בארץ.

 

בברכה, מרפאת דוליטל לחיות מחמד  077-4406645

הוסף תגובה

נושא:
תוכן:
לכתבה זו יש 0 תגובות

פט ביי - PetBuy

מוצרים לבעלי חיים וציוד לבעלי חיים באתר של PetBuy. מחירי הפרוטקציה המיוחדים שלנו יחשפו בפניך לאחר הרשמה בלבד! פטביי הנו אתר מזון ומוצרים לבעלי חיים. עבור בעלי חיים ואוהבי בעלי חיים ,PetBuy מפגיש בין חיות לבין אוהבי חיות וגם בין וטרינרים, דוג ווקרים, ספרי כלבים וכל בעל מקצוע שדרוש לבעל החיים שלך אצלנו תמצאו מזון לכלבים, מזון לחתולים ובעצם מזון לכל סוגי החיות. PetBuy הוא לא עוד אתר לחיות מחמד, אלא פורטל לבעלי חיים המכיל גם רשת חברתית לאוהבי בעלי חיים ובעצם רשת חברתית לחיות עצמן. ברשת החברתית לבעלי חיים של PetBuy (PetBuyBOOK) תוכלו למצוא לחיית המחמד שלכם שידוך וגם שידוך לעצמכם של אוהב/ת חיות. כמו כן תוכלו למצוא ב פט ביי וטרינר, מאלף, ספר כלבים, פנסיון וכל בעל מקצוע אחר שהצטרף ל PetBuyBOOK. הצטרפו ל PetBuyBOOK ההרשמה והשימוש ברשת החברתית של אוהבי החיות: חינם! בנוסף אנו גאים להציג את מרכז האימוצים הארצי, בו תוכלו לאמץ לעצמכם כלב או חתול מאחת מעמותות האימוץ בארץ. מרכז האימוצים הוא אתר למי שמחפש לאמץ לעצמו חיית מחמד בצורה נוחה ומהירה. פט ביי היא רשת חיות חכמה בהתאמה אישית לחיות מחמד. המוטו שלנו: לכל חיית מחמד מגיע יחס מיוחד.יחס מיוחד זה למשל לפתח רשת חברתית בשביל החיה שלך, להכיר אותה בשם ובצרכים המיוחדים שלה ולהסב לה ולך אושר.

רויאל קנין | חתולים | אוכל לכלבים | יוקנובה | אוכל לחתולים | מזון כלבים | בונזו | חול לחתולים | אוכל לכלב | פרו פלאן | מיטה לכלב | proplan | נוטרם | פרופלן

 בעלי חיים | חנות חיות תל אביב | חיות מחמד | מזון לחיות מחמד | לחשבון גוגל+ שלנו קישורים לאתרים של חברים: הובלות | דוג ווקר | טיפול בעזרת בעלי חיים