רשת חנויות חכמה
בהתאמה אישית לחיות מחמד

חזרה
וטרינר או מקצוען אחר? העלה כתבה משלך

כלבים בחנות חיות

מאת: קמילה טוט עודכן ב: 01.05.12

מדריך למידה בנושא "כלבים"

הוראות לאחזקת כלבים בחנות חיות בארה"ב - אפשר ללמוד מהם

הבהרה: בפטביי לא מוכרים גורי כלבים או חיות מחמד, המדיניות שלנו דוגלת באי החזקה של חיות. המדריך נועד לשפר את ידיעותיהם של עובדים בחנויות שכן מחזיקות לטובת החיות המוחזקות בהן.

הקדמה: אנחנו הישראלים, אוהבים את הכלבים שלנו. ההערכות מדברות על כך שישנם מעל 100,000 כלבים בישראל, מקום שני אחרי מספר החתולים המגודלים בבתים. במשך שנים, מנסים המדענים לחקור מדוע בעצם בני האדם כל כך מחוברים וקרושים לכלבים שלהם. חלק מאמינים שהתשובה לכך נעוצה בזה שכלבים מראים נאמנות אדירה לבעלים שלהם. מלבד זאת, הם גם מאד חכמים ובעלי יכולת להבין בערך כ-160 מילים.

יעדי למידה: הפרק הזה מספק הבנה טובה יותר של גורי כלבים וכלבים על מנת שבעת מכירת חיות אלה, או מוצרים נלווים לטיפול וגידול כלבים, תוכל/י לעשות זאת בביטחון.
בתום קריאת הפרק תוכלו:

 • לבחון גורי כלבים ולזהות בעיות בריאות אפשריות.
 • כיצד לטפל בגורי הכלבים בחנות שלך.
 • לענות על צרכי הלקוחות הבסיסיים.
 • להסביר מאפיינים של גזעי כלבים וקטגוריות באופן כללי.
 • להמליץ על ציוד מתאים ופריטים נלווים עבור כלבים וגורי כלבים.

בחינת גורי כלבים:
הקדמה: מדי בוקר, יש לבחון בעיניים את כל גורי הכלבים. תשתמשו ברשימה מסודרת בכדי למנוע אפשרות שתפספסו בעיה אצל אחד הגורים. אם הבחנתם במשהו לא תקין, יש להודיע באופן מיידי לממונה עליך בכדי לנקוט בפעולה הנדרשת. במשך שאר היום עליך לפקח:
על ערנות ורמת הפעילות של הגור.
כמות הצריכה של המים והאוכל.
עשיית צרכים עקבית (צואה ושתן).
גורים לרוב יבלו זמן רב במשך היום בשינה בשל גילם הצעיר. כשהוא ער, גור צעיר יהיה ערני, נמרץ, מלא אנרגיה וסקרן לגבי הסביבה.
אם הבחנתם כי הכלבלב לא אכל מהמזון שלו, או לא שתה מהמים יתכן והוא סובל מבעיה רצינית. סימני הצואה של הכלבלב צריכים להופיע בבירור במגש ליד המלונה, על נייר העיתון או בסביבה הקרובה. על הצואה להיות מוצקה, לא נוזלית (שלשול) או חסרת צבע. גורי כלבים הסובלים משלשול או שצואתם דמית יתכן וסובלים מבעיה בריאותית שדורשת אבחנה מיידית.

בדיקה וטרינרית
כמעט כל המדינות בארצות הברית דורשות שווטרינר מורשה יבדוק גורי כלבים ויוציא אישור רפואי לפני שהם יימכרו בחנות לממכר מוצרי בעלי חיים. זה תלוי בתקנות המדינה וגור כלבים שאינו נמכר תוך פרק זמן מסוים מרגע היבדקו (בדרך כלל מדובר בתקופה של בין שבועיים לחודש), חייב להיבדק שוב על ידי וטרינר בכדי להוציא אישור רפואי חדש עבורו.
הווטרינר שעובד בשיתוף פעולה איתך יבדוק כל כלבלב לעומק ובזהירות, תוך האזנה ללב ולריאות, מדידת טמפרטורה ולקיחת דגימות לגילוי טפילים בתוך הגוף. גם אם בדיקת הצואה תתגלה כשלילית, במרבית המקרים ייתן הווטרינר תרופה נגד תילוע ו/או טפילים אחרים על מנת להיות בטוחים.
בהתאם לגילו של הכלבלב, עשוי הווטרינר להמליץ על חיסונים. גורי כלבים לרוב מקבלים את החיסון הראשון שלהם בסביבות גיל 8 שבועות וחיסונים נוספים בגילאי 12-16 שבועות. החיסון הראשוני יכלול כמעט תמיד חיסון נגד 'כלבלבת' (distemper), 'מחלת הפרוו' (parvo) שפוגעת במערכת העיכול ו-'כלבת' (rabies). במקרים מסוימים יחסנו את הגור גם נגד מחלת 'שיעול המלונה' (bordetella) ו-'מחלת הליים' (Lyme disease). מרבית החיסונים חייבים להתחדש מדי שנה.

אבחון ראשוני
עיניים – העיניים צריכות להיראות ברורות ובהירות עם אישונים בגודל שווה. יש לבדוק כי אין הפרשות לבנות או צהובות מסביב לעיניים או נפיחות באזור העין. העפעפיים צריכים להיראות שטוחים, נסגרים בקלות ולא מסובבים החוצה (הפוכים).
בעיות העשויות להתגלות:
"עיני דובדבן" (Cherry Eye) שם נרדף לדלקת בעיניים.
עפעף שמוט (Ectropion)
עפעפיים הפונים כלפי מטה (Entropian)
עיוורון
זיהום מקומי או מחלה זיהומית מערכתית

אף – אצל הכלבלב החוטם אמור להיות קריר ולח, לא סדוק או מכוסה. צריך לבדוק שאין הפרשה לבנה או צהובה משם.
בעיות העשויות להתגלות:
זיהום מקומי או מחלה זיהומית מערכתית

פה – החניכיים בחלל הפה צריכות להיות תמיד בריאות ובעלות צבע ורוד. בעת לחיצה קלה על החניכיים הן אמורות לחזור חזרה לצבען הוורד. יש לשים לב כי ישנם גזעי כלבים שיש להם צבע שחור או כהה על הלשון ו/או חניכיים. בעת בדיקת הפה, חפשו גם אם ישנה שן שמתפתחת בצורה לא נורמלית, כיס מוגלה- אבצס, בורות וכו' או נפיחות.
בעיות העשויות להתגלות:
אנמיה
טפילים פנימיים
זיהום

אוזניים – האוזניים צריכות להיות חלקות וללא נשירת או אובד שיער. תעלות האוזניים צריכות להיות נקיות, ללא ריח רע, ללא לכלוך או הפרשה חומה בפנים.
בעיות העשויות להתגלות:
קרדית האוזן
זיהום כתוצאה משמרים
שטף דם (כאשר השטח שבין עור האוזן והסחוס, מתמלא בדם)
ראש – קצה הראש, הפנים והחוטם צריכים להיות מלאי פרווה, ללא אבדן שיער, בליטות, גלדים או פצעים.
בעיות העשויות להתגלות:
בקטריות או זיהום

גרון/ חזה – הפרווה אמורה להיראות נורמלית, ללא גירוד עצבני או מחשיד בעת מגע או כשאתם מגרדים את החיה. תבדקו אם אתם מבחינים בשיעול יבש או שיעול לח או שיעול חריג ונשימה מאומצת.
בעיות העשויות להתגלות:
טפילים
זיהום
מחלת 'שעלת המכלאות' (מחלה נגיפית)

עורף/ גב הצוואר – הפרווה צריכה להיראות נורמלית. כתמים שחורים או חוסר נוחות של הכלבלב כאשר משפשפים את העורף, עשוי להצביע על פרעושים, קרציות או כינים. כאשר צובטים בעדינות את העור מאחורי הצוואר העור אמור לחזור במהירות לצורה הנורמלית שלו.
בעיות העשויות להתגלות:
טפילים
מחלת 'שחין הבהמות'
התייבשות

תושבת החיה (אזור הבטן) – באזור זה של הכלב יש לבדוק את הסימטריה בחזה ובבטן (כרס) בכדי לשלול נפיחויות או בליטות. יש לבדוק את הפרווה שאין בה דברים חריגים כמו פצעים מוגלתיים קטנים וצבעוניים (המזכירים אקנה), וגם לבדוק שאין פרעושים וקרציות. תוודאו שהבטן לא נפוחה ושהצלעות נראות בבירור מתחת לעור.
בעיות העשויות להתגלות:
טפילים
מחלת 'שחין הבהמות'
טפילים פנימיים
בקע תבורי
תת משקל

רגלים וכריות הרגליים (טלפיים) – הפרווה צריכה להיראות נורמלית וללא פצעים, מהמורות במיוחד ברפידות הרגליים. עליכם לוודא שהציפורניים נוכחות ולא חסרות.
בעיות העשויות להתגלות:
תנאים סניטריים בלתי הולמים
זיהום
מומים

זנב וחלק אחורי – הזנב צריך להיראות נורמלי (לא שבור) בלי מקטעים משוחררים, מומים ונפיחות סביב פי הטבעת או הפות. הטמפרטורה הנורמלית סביב פי הטבעת צריכה להיות בין 101 עד 102.5 מעלות (פרנהייט).
בעיות העשויות להתגלות:
מומים ופציעות
צניחת פי הטבעתטפילים פנימיים או זיהום

בדיקה מתמשכת
לאחר הבדיקה הראשונית, מומלץ לצפות ולתעד את אופן הטיפול הבריאותי בכלבלב באופן יומיומי עד שהוא נמכר. זה יבטיח שהכלבים בחנות שלך הם בריאים לחלוטין.
משקל – גורים צריכים להישקל בערך פעם בשבוע. גורים בריאים יעלו במשקל בקביעות. משקל שאינו משתנה או ירידה במשקל אצל גורים יכולה להצביע על בעיה בריאותית כמו טפילים פנימיים עד כדי הפרעות עיכול חמורות.
התנהגות – התנהגות של כלכלב יכולה להיות אינדיקטור מעולה למצב הבריאותי שלו. כאשר מפקחים עליה מדי יום, שינויים בהתנהגות יכולים להיות מובחנים בקלות.
אכילה – צריכת מזון יומית היא חיונית לגדילה של הכלבלב. אכילה מועטה או אי אכילה כלל עלולה להוביל להתדרדרות מהירה במצב הבריאותי אלא אם כן מבחינים בה בזמן ונוקטים בצעדים הדרושים.
שתן – לכלבלבים יש שלפוחית שתן קטנה ובאופן טיפוסי הם משתינים מדי שעתיים-שלוש בסביבות גיל 8 שבועות. ככל שהם מתבגרים, תדירות השתן פוחתת. תכיפות מרובה יותר במתן השתן (גם אם הם שתו מים בצורה מוגזמת וגם אם לא), או שינויים בצבע השתן יש לדווח עליהם בפני האחראי על כך בחנות.
פעולות מעיים – פעולות מעיים חריגה עשויה להצביע על בעיה. שינויים בטקסטורה, צבע או ריח הצואה הם חשובים וצריך לדווח על האחראי בחנות או לווטרינר.
הקאות, שיעולים, עיטושים, נזלת, מחלת ספיקת עיניים (גרענת) – כל אלה סכנות העשויות להצביע על מחלה המתפתחת במהירות או על סימני מחלה מתקדמים. אם הבחנתם בתופעות אלה, הודיעו לממונה עליכם על מנת שהגור יילקח באופן מיידי לבידוד בכדי לבדוק אותו ולטפל בו.

זיהוי טפילים נפוצים
מרבית הטפילים הפנימיים הנפוצים אצל כלבים דורשים ייעוץ ואבחון וטרינרי. אבל ישנם כמה הליכים פשוטים שגם אתם יכולים לבצע בכדי לשמור על הכלבלב בחנות שלך מפני הידבקות בטפילים חיצוניים. מדובר במידע מועיל שכדאי שתשתפו גם עם הלקוחות בחנות. הנה מספר טפילים נפוצים וצעדים שאתם יכולים לנקוט על מנת למנוע את התרבותם:
קרדית האוזן
סקירה: קרדית האוזן הנו טפיל שחי בתעלת האוזן והוא נפוץ למדי בקרב גורים ומאד מדבק.
מה לחפש: עין אנושית לא תבחין בקרדיות הזעירות האלה שעשויות לגרום לדלקות וגירויי. סימפטומים יכולים להיות הנעת ראש מוגזמת מצד לצד, גירוד באוזן, חומר, הפרשה ולכלוך בתוך האוזן בצבע אדמדם-חום, או ריח לא נעים מהאוזן.
כיצד לטפל: בכדי להתחיל טיפול בקרדית האוזן, תחילה יש לאשר את האבחון עם האחראי בחנות או וטרינר. בתום האבחון, מומלץ להתחיל לטפל בגור עם תרופת מרשם על פי הוראות האריזה.
פרעושים
סקירה: פרעושים הם הטפיל הנפוץ ביותר בגורי כלבים וכלבים. הפרעושים ניזונים מדם החיה המארחת והם לא יעזבו אלא אם כן יכריחו אותם. פרעושים מסוגלים לנוע מהר ולקפוץ למרחקים מאד ארוכים. נקבות הפרעושים יכולות להטיל מאות ביצים במשך חייהם. הביצים שהן מטילות נופלות על גוף החיה ה"מארחת" ושם הגולם מתפתח לפרעוש. ברגע שהם גדלים הפרעושים יכולים לקפוץ לחיה ה"מארחת" הבאה. לכן, צריך למצוא ולחסל את הפרעושים במהירות לפני שהם יתרבו וישרצו גם בגורי כלבים אחרים בחנות שלך.
מלבד חוסר הנעימות שהם גורמים לחיה על ידי מציצת דמה, פרעושים נגועים יכולים לגרום לתולעי-סרט אם אוכלים אותם. תולעי-סרט הנן תולעים החיות במעי והשייכות למערכת התולעים השטוחות. זהו טפיל הנצמד למעי הדק בעזרת איברי פה הדומים לקרס. אורכה של תולעת-סרט בוגרת יכול להגיע ל20 סנטימטר. תולעים אלה יכולות לגרום לחולשה ולירידה במשקל. לכן, גורים הסובלים ממכת פרעושים, יטופלו במקביל גם כנגד תולעי-סרט.
מה לחפש: הסימן השכיח ביותר הוא גירוד ולאחריו נשירת שיער בזנב, בראש או באזור המפשעה. אם אתם חושדים במכת פרעושים, צריך להזיז את הפרווה ובזהירות לחפש אחר פרעוש בוגר (חרק קטן, שחור, שטוח, עור קונכייתי קשה וחסר כנפיים). סימן אחר שיש לחפש הוא הפרשות פרעושים (נקודות וכתמים כהים שבנגיעת נייר רטוב הן הופכים לאדומים כדם). אפשר להשתמש במסרק פרעושים עם שיניים צפופות בכדי לנסות ולאתר את ההפרשות והפרעושים.
כיצד לטפל: סביר להניח שבחנות שלכם ישנם מוצרים רבים המטפלים בבעיית הפרעושים, למשל טיפות נגד פרעושים, שמפו, מטבלים, אבקות וספריי המיועד לחיות המחמד באזורים בהם נגוע הכלבלב. הטיפול הכי טוב הוא לרוב שילוב של כמה מוצרים יחד בכדי לטפל בכלב הנגוע ובגורי הכלבים האחרים בחנות. יש לשים לב שמשמשים במוצר המותאם לגורים! מרבית ממוצרי הטיפול נגד פרעושים בטוחים לשימוש רק עבור חיה בוגרת ולכן יש להיזהר.
קרציות
סקירה: האיום הכי גדול בהיתקלות עם קרציה הוא הסכנה בהידבקות ב'מחלת הליים' (Lyme disease) המתפשטת בגור הכלבים ויכולה אף להדביק את בעליו. קרציה צריכה להיות מחוברת לגוף החיה לפחות 24 שעות לפני שהיא מדביקה בנגיף, ולכן חשוב למצוא אותה ולהיפטר ממנה במהירות האפשרית.
מה לחפש: חפשו גירודים או סימני גירוד. קרציה היא חרק חום, בעל 8 רגליים הנראית בבירור על גוף החיה. למרות שהן יכולות להתחבר ולהימצא בכל מקום בגוף, הן לרוב יימצאו על האוזניים, הבטן או באזור המפשעה. חפשו בכל אזורי גוף החיה בזהירות מאחר וקרציות יכולות להופיע בגדלים שונים.
כיצד לטפל: קרציות יש להסיר ביד. השתמשו במלקחיים או כלי דומה בכדי להסיר בזהירות את הראש (אשר עשוי להיות מעט שקוע בתוך עור החיה) והגוף. טפטוף של טיפה משמן מינרלי או שמן צמחים על ראש הקרציה יכול לגרום לה לשחרר את אחיזתה מהחיה ויגרום להסרה פשוטה יותר.
במידה ואובחנו קרציות, שמפו טיפולי נגד קרציות, מטבלים, קרם נקודתי, ספריי, אבקות ו/או מוצרים אחרים יכולים לטפל בכל טפיל שפוספס על ידכם. חלקם של המוצרים יכולים גם למנוע מהקרציות לשרוץ לפרק זמן המספיק בכדי לגרום בעיה במיוחד באזורים בעלי סיכון גבוה ל'מחלת הליים'.
כינים
סקירה: בשונה מהטפילים האחרים שסקרנו עד עכשיו, כינים הם יחסית נדירות אצל כלבים ולרוב מופיעות כשישנם תנאי תברואה לקויים או הזנחה.
מה לחפש: חפשו סימני גירוד אינטנסיבי וחמור ועור עם עם גלד. כינים הם יצורים קטנים, לבנים, שטוחים, חסרי כנפיים ובקושי נראים בעין רגילה.
כיצד לטפל: מטבל, שמפו או ספריי נגד כינים זה הטיפול הנפוץ ביותר. עקבו אחר ההוראות על האריזה בזהירות והקפידו על ניקיון תכוף של סביבת המגורים של הגור.

סימני מתח שכיחים
באופן טבעי, תהליך הפרידה מהאם יוצר מתח אצל הגורים הקטנים מרגע הפרידה, המעבר לחנות ועד שהם נמכרים. לכן, ברגע שהגורים הקטנים מגיעים לחנות, ישנם מספר צעדים העלולים לגרום להם למתח (לפי הסדר):

 • בדיקה ראשונית
 • בדיקה וטרינרית
 • חיסונים
 • מתן תרופות תילוע
 • בידוד משאר הגורים
 • מזון שונה שניתן בחנות החיות
 • סביבה שונה בחנות החיות
 • תחזוקה שוטפת
 • רעש ותאורה בחנות החיות
 • טיפול על ידי עובדים שונים בחנות כמו גם לקוחות שונים שהגורים נחשפים אליהם
 • הסעה לבית הלקוח
 • להתרגל לביתם החדש של הגורים

למרות שכל אירוע בפני עצמו לא אמור לגרום למתח חריג ויוצא דופן, הרי ששילוב האירועים גם יחד יכול לגרום למערכת החיסונית של הגורים להיות פגיעה וחלשה, והם נעשים יותר פגיעים למחלות. לרוב הלחץ יהיה בשיאו במהלך שלושת הימים הראשונים לאחר הגעתם של הגורים לחנות. במהלך תקופה זו נסו למתן את הלחץ בו שרויים הגורים עד כמה שאפשר ואפשרו להם מנוחה, תזונה של אוכל מאיכות גבוהה, השקיעו בתחזוקה נקייה ומחבקת של סביבתם והרעיפו עליהם תשומת לב ואהבה. עודדו את הבעלים החדשים לעשות את אותו הדבר בכדי להוריד את רמות המתח והחרדה של הגורים גם כשהם מגיעים לביתם החדש.

האכלה ותזונה
הקדמה: דיאטה ומזון מחושב תורמת לבריאותם של הגורים הנמכרים בחנות. מזון גורים באיכות גבוהה, המכיל תוספי ויטמינים, במיוחד במהלך השבועיים הראשונים להגעתם של הגורים, עוזר להם להחזיר את כושר העמידות וההתנגדות למחלות. גורים הנמכרים בחנות, או גורים שהלקוחות שלך רכשו במקום אחר, הוזנו ממקורות וסוגי מזון שונים. לכן, האכלתם במזון איכותי, עונה על הצרכים התזונתיים שלהם ומבטיח שלא יסבלו חלילה מתת תזונה. אם חנותך מוכרת גורים זוהי אחריותך להאכיל אותם באופן מסודר ולדאוג למים זמינים ונקיים כל העת.

סוגי מזון
יש להאכיל גורים במזון מאיכות גבוהה "פרימיום" המותאם להם ומאוזן בחומרים התזונתיים הדרושים להם. זה קריטי וחשוב ביותר שגורי כלבים, במיוחד גזעים קטנים, יאכלו בתיאבון. עודדו את הגורים לאכול על ידי הוספת מזון שימורים למזונם או סוגי חטיפים למזון היבש או מאכלים לחים שירטיבו אותו ויהפכו אותו לטעים ומגרה יותר.
דרישות מיוחדות – גורים מגזע קטן וננסי רגישים ביותר להיפוגליקמיה (רמת סוכר נמוכה בדם). לעתים, גורים קטנים מגיבים לנסיעה או ללחץ על ידי אכילה מועטה מהרגיל או איבוד תיאבון מוחלט. בגזעים הקטנים או הננסיים ישנו מחסור במצבורי אנרגיה שיגנו עליהם בשעת מחסור בגיל קטן. על מנת למנוע היפוגליקמיה בגזעים קטנים, אפשר להוסיף למזון של הגור תוספת של סוכר וויטמינים (למשל Nutricial Gel) מיד עם הגעתו לחנות. גורים אלה זקוקים למזון זמין כל הזמן כשהם צעירים מאד.
גורים כלבים קטנים וננסיים דורשים השגחה ומעקב קבועים וזהירים אחר הופעתם של תסמיני היפוגליקמיה כגון: תשישות, התנהגות עייפה, תנועות מוזרות, סחרחורת, ריור, קור, רעד ובמקרים חמורים – התקפים. אם ישנו חשד להיפוגליקמיה תמרחו סירופ תירס (Karo syrup) על החניכיים של הגור וקחו אותו לווטרינר באופן מיידי!

זמני האכלה
יש להאכיל את הגורים מיד עם הגעתם לחנות, במיוחד כשמדובר בזנים ננסיים. יש להכין טבלת הזנה/האכלה מוגדרת לכל גור בהתבסס על הגזע שלו, גודל, גיל וגורמים בריאותיים ייחודיים.
חלקם של הגורים זקוקים למזון זמין כל הזמן (למשל: גזעים ננסיים או גורים קטנים בגודל או בגיל). אחרים יזדקקו בהתחלה ל3-4 האכלות ביום וככל שיגדלו התדירות פוחתת. ההאכלה הראשונה צריכה להיות בין 7 בבוקר ל9 בבוקר, עם האכלות נוספות ברווחים לאורך שעות היום בכדי לשמור על טריות האוכל (במיוחד אוכל לח או מעורבב עם אוכל רטוב מפחית שימורים).
גזעים גדולים יותר של גורי כלבים יצרכו כמות אוכל גדולה יותר מאשר גזעים קטנים ובאופן כללי יש לאפשר להם לאכול כמה שהם רוצים בכל האכלה.תעקבו אחר צריכת המזון מקרוב והזיזו את הקערה עם שאריות האוכל שלא נאכל בתום האכילה. אם יותר מגור אחד שוהה באותו מתחם, יש לתת לכל גור קערת אוכל משלו. אם הגור מסיים לאכול את האוכל שלו במהירות ומנסה לגנוב מזון מגור אחר, צריך להעבירו למתחם נפרד בזמן האוכל.
גורים לרוב יודעים לווסת בעצמם את כמויות המזון להם הם זקוקים ויאכלו רק את מה שהם צריכים, במיוחד אם הם צורכים מזון איכותי באיכות גבוהה. באופן טבעי, הם יצרכו יותר מזון כאשר הם נמצאים בפרץ גדילה או אחרי הוצאת אנרגיה מרובה לאחר פעילות גופנית או משחק. למרות שצריך לפקח שגורים לא יסבלו ממשקל עודף, לרוב זו תהיה בעיה רק אם מאכילים אותם ביותר מדי ממתקים וחטיפים או מזון של בני אדם. חוסר תיאבון, במיוחד בהאכלה הראשונית בבוקר, עשוי להיות סימפטום של בעיה יותר רצינית ויש לדווח על כך לאחראי עליך בחנות באופן מיידי.

השקייה
מים טריים צריכים להיות זמינים כל הזמן.

מכירת מזון כלבים
אחת מהשאלות הנפוצות בהם סביר להניח שתיתקלו היא – איזה מותג מזון או סוג מזון הוא הכי מומלץ בעבור גורי כלבים וכלבים? תמיד יש לזכור כי ה'מותג' פחות חשוב מנוסחת המזון ומרכיביו. הקפידו להכיר את סוגי המזון השונים והבינו את היתרונות והחסרונות בכל נוסחת מזון גורי כלבים וכלבים הנמצאים בחנות ודעו למה נועד כל מזון. גורי כלבים צריכים לאכול את אותו המזון בעקביות במשך לפחות שבועיים-שלושה לאחר שהם מגיעים לבית חדש. בהנחה שהם ניזונו במזון איכותי על ידי חנות החיות/ המאכיל שלהם עד כה, הגורים יכולים להמשיך ליהנות מאותו האוכל בדיוק עד שהם מגיעים לגיל המעבר לנוסחת מזון של כלב בוגר. אם הבעלים של הכלב מעוניין להעביר את גור הכלבים לסוג מזון אחר, זה צריך להיעשות בהדרגה במשך שבועיים בערך בכדי למנוע שלשול או בעיות עיכול אחרות. זה במיוחד חשוב עבור גזעי כלבים קטנים או ננסיים וגם עבור גורים בגיל קטן מאד שיכולים להגיע להתייבש מהר מאד משלשול. בכדי להעביר את גורי הכלבים מנוסחת מזון אחת לאחרת, הבעלים צריכים לערבב את המזון בהדרגה ולאט לאט להעלות את כמות המזון החדש ולהפחית את המזון הישן. לוח הזמנים המומלץ הוא כמות של שלושת רבעי מזון ישן, לעומת רבע מהמזון החדש למשך 3-4 ימים, אחר כך לעבור לחצי כמות מזון ישן וחצי כמות מזון חדש למשך 3-4 ימים,בהמשך לתת כמות של שלושת רבעי מזון חדש לעומת רבע כמות מהמזון הישן למשך 3-4 ימים ולבסוף לתת לגור כמות מלאה מהמזון החדש בלבד. עבור הצעות כיצד לתקשר ביעילות עם הלקוחות ולהסביר להם על התכונות והיתרונות של מזון החיות בחנות ומוצרים אחרים שנמכרים ללקוחות בחנות, אפשר להיוועץ בפרק "שירות לקוחות ומכירות".

צורכי דיור
הקדמה – הגורים בחנות צריכים להיות ממוקמים ביחידת דיור שמתאימה לגובה, רוחב, ומשקל הגור בנוחות כך שיהיה לו מספיק מרחב לעמוד, לשבת ולשכב ללא הגבלות. מרבית גורי הכלבים ירגישו יותר בנוח בחברת גורים כלבים אחרים לצידם. אם מגדלים מספר כלבים באותה יחידת דיור, צריך לוודא שהיא גדולה מספיק על מנת להכיל אותם. גורים הגדלים או מתארחים באותה יחידת דיור צריכים להיות בערך באותו הגודל וצריך לוודא שהם מסתדרים אחד עם השני היטב. גור כלבים המתגלה כאגרסיבי, כדאי למקם אותו במרחב גדול יותר או ביחידה משלו.
במרבית החנויות לממכר בעלי חיים ומוצריהם יימצא מרחב נפרד שבו הגורים יכולים לשחק ולהתאמן אחד עם השני או מקום שבו הלקוחות יכולים להתייחד עם הגור אותו הם שוקלים לאמץ. גורים שתלטנים רצוי שיקבלו יותר זמן משחק ותקשורת עם גורים אחרים כדי לעזור בהליך החיברות שלהם וללמד אותם לתקשר עם גורי כלבים אחרים וכלבים כך שיהיו חיות מחמד נוחות יותר. המקום או החדר שבו גדלים הכלבים נקרא לרוב מלונה והמרחב מסביב בו הם חיים ומבלים את מרבית זמנם נקרא יחידת דיור.

מרכיבי יחידת הדיור
יחידה עמידה וקלה לניקוי – יתכן שיחידת הדיור תהיה מוקפת סורגים ובעלת ריצפה עשוית רשת כדי לאפשר לשתן והצואה להתנקז לכלי נפרד, או שהיחידה תהיה בעלת ריצפה מוצקה בדרך כלל עם מגש גדול לעשיית הצרכים, שניתן להזיזו בקלות. יש לבנות את היחידה בצורה כזו שניתן יהיה לנקות ולחטא אותה בקלות. היחידה צריכה להיות עשויה חומר אטום למים, צואה ושתן.
אוורור – יחידת הדיור של הכלב צריכה להיות מאווררת היטב בכדי למנוע הצטברות של אמוניה מאדי השתן היכולים לגרום למחלות בדרכי הנשימה.
הגנה – הרצפה ביחידת הדיור צריכה להיות בטוחה מפני פגיעות רגליים ופציעות של הגורים. חוטי ברזל בולטים הם מסוכנים ויש להקפיד גם שריצפת הרשת תהיה בגודל מתאים ושכפות הרגליים לא יחליקו בטעות דרך הפתחים.
התעמלות – כל הכלבלבים זקוקים לזמן התעמלות מחוץ למלונה שלהם לפחות פעמים ביום, כולל בימים שבהם החנות סגורה לקהל הרחב (כמו שבתות וחגים).

תברואה וניקיון
הקדמה: גור נקי המריח טוב ונראה מטופח הוא דרך מצוינת למשוך קונים פוטנציאלים. חלק מהעבודה שלך צריך לכלול ניקיון של יחידת הדיור ורחיצת הגורים בחנות. זו דרך מצוינת לעזור לגורים לתקשר זה עם זה וגם לחפש בעיות אפשריות.

רחיצת הגורים
צריך לרחוץ את מרבית הגורים בתוך 72 שעות מרגע הגעתם לחנות, ויחד עם זאת חשוב להמתין עד שהם מתיישבים, נגרעים ולא מראים סימנים של מתח. צריך לזכור שזו האמבטיה הראשונה שהגור חווה מעולם. לכן, כדאי להשתמש במילים מרגיעות ועדינות, לעסות את הגור מעט בעדינות וזה יכול לעזור למנוע פחד וחרדה ולהפוך את האמבטיה לחוויה נעימה. הנה כמה נקודות חשובות בעת רחיצת הגורים:
לא חם מדי, לא קר מדי – אף אחד לא נהנה ממקלחת רותחת או קפואה, וזה כולל את גורי הכלבים שבחנות שלך. טמפרטורת המים צריכה להיות פושרת, לא חמה מדי ולא קרה מדי.
לקרוא את הוראות האריזה – יש לקרוא בעיון ולעקוב אחר הוראות השמפו או שמפו מיוחד נגד טפילים שאתם משתמשים בהם. יש לוודא כי כל מוצר מתאים לשימוש לגורי כלבים קטנים, מאחר וישנם מוצרים שניתן להשתמש בהם רק בכלבים בוגרים.
משנה זהירות – צריך להקפיד ולהיזהר שהשמפו והסבון או חומרי טיפול בשמפו נגד טפילים לא יכנסו לפה, אף, עיניים או איברי המין של הגור.
תדירות – רחצה מוגזמת עלולה לייבש את העור והפרווה ולהוביל למגוון בעיות נוספות. מרבית הגורים זקוקים לרחצה כל שבועיים-שלושה עם רחצה נקודתית כשמתלכלכים בשעת הצורך.

ייבוש הגור
ראשית, נגבו את הגור עם מגבת אמבטיה רכה בכדי להסיר את עודפי המים וגם כחלק מהמגע המחמם שלכם על מנת להרגיע אותו.
אם ישנו מייבש שיער בהישג יד, סירוק עדין עם מברשת במקביל יעזור לייבש את השיער ולזרז את התהליך כמו גם ימנע קשרים בפרווה.
אם ישנו מפזר חום או תנור במלונה, הדליקו אותו לחום מעט גבוה יותר מטמפרטורת החדר והשתמשו בטיימר כיבוי אוטומטי על מנת שהכלב לא יהיה בחום זמן רב מדי.
ברגע שהתייבש, סירוק השיער יעזור לשפר את מראה הפרווה והלקוחות לא יוכלו לעמוד בפניו.

ניקוי המכלאה
את יחידת הדיור של הכלבלב יש לנקות מספר פעמים ביום על מנת למנוע את לכלוך הגור כמו גם מאמוניה ואדי השתן להצטבר. גורים הם פגיעים במיוחד מפני מחלות וזיהומים. ניקוי המלונה מדי יום וחיטויה לפני הכנסת בעל חיים חדש זה צעד חשוב בכדי לשמור על הגורים בחנות בריאים.
ציוד הנדרש לניקוי יחידות הדיור והמלונה בחנות: סבון וחומרי ניקוי באיכות גבוהה, מטליות נקיות, מים חמים, חיטוי נוזלי ו/או אקונומיקה, מטליות קרצוף, מברשת ניקוי עם זיפים נוקשים, דליים, סינרים וכפפות, ניירות ומגבות מכותנה.

תחזוקה שוטפת
נהלים: את אזורי המלונה, יחידות הדיור, מכלי המזון והמים יש לנקות ו/או לחטא מדי יום. יש לעקוב אחר הנהלים בחנות שלך, שסביר להניח יכללו את ההוראות הבאות:
1. אם יחידות הדיור באזור המלונה בנויות בצורה של סידור קומות, צריך להתחיל את הניקיון מלמעלה וכך לעבוד מלמעלה למטה כדי להימנע ממים מלוכלכים לטפטף למטה לאזור נקי. מומלץ להשתמש בסינר (או חלוק) וכפפות גומי בעת הניקיון.
2. יש לבחון את הגורים ולוודא שהם נראים בריאים ואז להעביר אותם באופן זמני לאזור המשחק/ התעמלות ביחידת הדיור שלהם.
3. יש להסיר את העיתון או הנייר הסופג. יש לשפשף את מגש או ריצפת הארגז ביחידת הדיור עם מים וסבון. יש לשטוף היטב ולייבש ולאחר מכן לשים נייר סופג או עיתון חדש. זה אמור לספוג את מרבית הריחות שהצטברו שם במהלך הלילה. אם יש רצפת רשת בתחתית היחידה, יש להסיר אותה, לשפשף עם סבון, לייבש ולהחזיר או להחליף ברשת חדשה.
4. יש לבחון את האזור ולראות אם יש צורך לנקות עם סבון גם את הקירות, מעקה או אזורים אחרים ביחידת הדיור לפני שמחזירים את הגורים.
5. כל יחידת דיור צריכה להיות מחוטאת לפחות פעמיים בשבוע וגם לפני שמאחסנים בה כלב חדש. אחרי שמסיימים עם שלבים 1-4 שצוינו כאן, יש לקרצף את כל המשטחים (קירות, תקרה, ריצפה, ריצפת הרשת, מגש וכו') עם חומר מחטא הבטוח לשימוש בסביבת גורי כלבים ו/או עם אקונומיקה 5% (כוס וחצי של אקונומיקה על כל שני ליטר מים). עקבו אחר ההוראות על גב חומר החיטוי בכדי לדעת איך להשתמש ביעילות ובבטיחות. שימו לב- בשום אופן אין לערבב חומרי אקונומיקה או חיטוי אחד עם השני. אם הוראות הניקיון שלכם מצריכות יותר מחומר אחד – השתמשו באחד מהם, שטפו היטב ורק לאחר מכן השתמשו בחומר הנוסף.
6. את קעריות המזון והשתייה יש לנקות מדי יום על ידי שפשוף עם מים וסבון ושטיפה יסודית לאחר מכן. יש להשתמש במברשת מיוחדת לבקבוקים כשמנקים אותם ולקרצף גם את הקשית והפקק בבקבוק.
יש לחטא את קעריות האוכל והשתייה ככל הנדרש במדיניות ונוהלי הניקיון בחנות. כלים מקרמיקה ומתכת כדאי לטבול בתמיסת אקונומיקה 5% למשך 10-15 דקות, ואז לשפשף ולשטוף ביסודיות עד שלא ניתן להריח יותר את ריח האקונומיקה. תמיד בעת קבלת גור כלבים חדש, יש לחטא את כלי האוכל שלו לפני שהוא ניזון מהם.
לאחר שקעריות המזון והשתייה נקיים לחלוטין וללא סבון כלשהו, או אקונומיקה, אפשר למלא אותם עם מזון ומים טריים. תזרקו ותחליפו את הכלים החלודים, סדוקים, שבורים וכו.
7. אחרי שמסיימים לנקות את יחידת הדיור, יש לנקות את המלונה, אזורי המשחק/התעמלות, חדרי הליטוף ובכל מקום שבו שוהה הכלב. זה כולל כל משטח שאיתו באים הכלבים במגע ובמיוחד רצפות, החלק התחתון של הקיר, קירות חיצוניים של יחידות הדיור, חלונות זכוכית, מחיצות וכו'. מקומות אחרים שהכלבים באים איתם פחות במגע אפשר לנקות מעת לעת כמו למשל החלק העליון של הקיר, גגות וכו'. בכל מקרה צריך לזכור – אם משהו מלוכלך – נקו אותו!
8. תבדקו שיש זרימת אוויר נאותה באזור המלונה ויחידת הדיור. נקו או החליפו מסנני אוויר כמומלץ.
9. נקו את חדרי הבידוד/ההסגר בהם מוחזקים בעלי החיים כשהם חולים. תמיד השתמשו באספקה ותחזוקה נפרדת עבור החיות שבבידוד, כולל סינרים וכפפות בכדי לא להעביר מחלות מאזורי הבידוד לשאר האזורים. הקפידו תמיד לרחוץ ידיים ביסודיות לפני שמטפלים בכל כלב ולפני ואחרי שמנקים את החנות על אזוריה השונים.
10. יש לחטא את המברשות וחומרי הניקוי האחרים על ידי השרייתם באקונומיקה או חומר חיטוי אחר. כל הסינרים והמגבות צריכים לעבור כביסה במים חמים. יש להשליך לפח את כל הפסולת במהרה, לקשור את השקיות עם האשפה ולהיפטר מהם באזורים המיועדים לכך, רצוי מחוץ לחנות.

חיברות וטיפוח
הקדמה: חיברות הוא תהליך מאד חשוב בחיי הגורים שנועד להרגיל אותם לתקשר עם חיות אחרות (במיוחד עם כלבים וגורי כלבים אחרים) ועם בני אדם ובמקביל להתגבר על פחדים וחרדות. גור שעבר הליך חיברות נכון, יהפוך לידידותי וחברותי. למרבה הצער, חלון ההזדמנויות להעביר הליך חיברות נכון, הוא מאד קצר ונע לרוב בגלאים שבין 5 ל12 שבועות. תהליך החיברות מתחיל בינקות ובמקום שבו הגורים שוהים עם אמם ושאר הגורים שם הם מקבלים תשומת לב אישית המרגילה אותם לטיפול ולליטופים. חשוב להמשיך בהליך זה בחנות החיות על ידי מתן האפשרות לשחק עם גורים אחרים ולספק להם המון חום ואהבה.

אינטראקציה וחיברות יומיומית
לטפו כל כלבלב בנפרד מדי יום ודברו איתו במהלך ההאכלה, ההשקיה ובזמן הניקיון השגרתי.
לקוחות יכולים לשמש לעזר רב על ידי התחברות עם הגור ומתן תשומת לב נוספת מלבד אנשי החנות.
מרבית הגורים נהנים כשנוגעים בהם ומחבקים אותם. במקרים נדירים ישנם גורים הנרתעים מכך, ואז יש לתת להם תשומת לב מיוחדת על מנת להתגבר על החרדה שלהם וזה כולל טיפול תכוף ועדין יותר.
הליך החיברות מלמד גורים לשחק אחד עם השני ביחד. אם מתאפשר, הכי מומלץ להחזיק יותר מכלב אחד ביחידת דיור. קבוצות של גורים יכולות להיות ממוקמות יחד במרחב המשחק בכדי לעודד חיברות. שעת המשחק חייבת להיות תחת השגחה במיוחד להשגיח על כלבים שנוטים להיות יותר שתלטנים או אגרסיביים ויש להחזיק אותם עם רצועה במהלך המפגש עם כלבים אחרים, עד שילמדו להירגע ולתקשר כראוי.

טיפוח
תמיד יש לזכור כי בסביבה של חנות ומכירות, צריך לדאוג שגור הכלבים ייראה מושך ללקוח הפוטנציאלי. לכן, יש לסרק ולהבריש באופן קבוע את הכלבלבים בחנות.
בנוסף לשמירה על הגורים כך שייראו במיטבם, הסירוק והטיפוח הם הזדמנות טובה לתקשר איתם ולבדוק שהם בריאים או לזהות תחלואים שונים.
גורים השוהים בחנות למשך פרק זמן רב יותר יש לגזור את הציפורניים שלהם. גזיזת יתר של הציפורניים יכולה להכאיב לגורים ולגרום להם לפחד מכך, לכן לעולם אין לגזור את הציפורניים אלא אם כן הוכשרת לעשות זאת בצורה נכונה.
גזירה רבה מדי יכולה אף היא לפצוע ולחתוך (כלי דם בתוך הציפורן), לגרום לכאב ובמקרה כזה, יש להשתמש באבקה לקרישת דם שתעצור את הדימום.
כחלק מטיפוח הכלבים, אתם מכינים אותם להיכרות עם רחצה, שימוש באבקות נגד טפילים, סירוק, ובכלל לטיפוח שיער וציפורניים.
כחלק מהליך החיברות, תשימו לב שאתם מדברים אל הגורים בזמן הטיפוח בקול רגוע ועדין.

גזעי כלבים

מאפיינים
הקדמה: בהתחשב במגוון, בגדלים, בצורה, בצבעים ועוד מאפייני גזעי הכלבים השונים, זה מדהים שהם בכלל נחשבים אותו מין. כל גזע של כלב יכול להזדווג עם גזע אחר וליצור כלבלב "בן תערובת" של הגזעים. לעתים יוצרים הכלאות מכוונות בין גזעים כדי לייצר כלב עם תכונות מסוימות נחשקות מכל גזע.

קבוצות וגזעים
גזעים שונים של כלבים פותחו בכדי לעזור לבני האדם בפעילויות שונות כמו צייד, רועה צאן או כבשים או בכדי להגן על המשפחה. הנצחת גזע כלבים מסוים תלוי ביכולתו לענות על הצרכים והמשימות להן הוא נדרש. הקשר שהתפתח בין בני אדם וכלבי המחמד שלהם הובילו לידידות ונאמנות שאנו מזהים היום בקרב כלבי המחמד שלנו. באופן כללי, גזעי כלבים מסווגים לקבוצות המבוססות על היכולות שלהם, מזג (מצב רוח) ותכונות אופי. סיווגים אלה כמו גם הגזעים השונים, נקבעו על ידי ארגוני כלבים שונים כולל "ארגון המלונה האמריקאי" שהינו הארגון הכי גדול, וגם "מועדון איחוד המלונות" ,שהינו אחד הוותיקים וקבוצות כלבי מחמד אחרות. מידע נוסף אודות סיווגי כלבים לפי קבוצות, ניתן להשיג און-ליין בנבכי רשת האינטרנט ודרך משאבים אחרים.

בוחרים גור כלבים
לקוחות המעוניינים ברכישת גור כלבים גזעי, סביר להניח שיתעניינו בארבע קריטריונים מרכזיים:
המזג (טמפרמנט) – המזג מתייחס לתגובת בעל החיים בגזע מסוים כלפי בני האדם. מזג טוב אומר שהכלב הוא חברה טובה לבני האדם, טוב עם ילדים וקל לאילוף. מזג רע משמעו שהכלב נוטה להיות אגרסיבי או חרד בסביבת בני אדם או כלבים אחרים.
גודל הכלב בבגרותו – כלבים קטנים או ננסיים נוטים להתאים למי שמחפש כלב ב"חיקו", כלב נשיאה קטן.
סביבה/ דרישות אימון ופעילות – חלקם של הגזעים זקוקים למרחב מחייה רחב יותר שיתאימו לגודלם ולהתנהגות שלהם. כל גורי הכלבים וגם כלבים בוגרים זקוקים לאימון יומיומי, לפעילות, ולתשומת לב. אולם, כלבים מגזעים אקטיביים יותר ו/או חכמים יותר זקוקים לתוספת של יותר שעות משחק ופעילות.
נשירת שיער – עבור לקוחות הסובלים מאלרגיות, גזעי כלבים מסוימים המשירים יותר שיער עלולים להיות בעייתיים. עבורם כדאי לחפש גזעים שכמעט ואינם משירים שיער.
חשוב להבהיר ללקוחות הפוטנציאליים, שלמרות שכל גזע מתבטא במאפיינים דומים, וזה עקבי במרבית הפעמים למצוא את אותן תכונות שצוינו בקטגוריות כאן בכלב מגזע מסוים, הרי שכל כלב הוא בעל מאפיינים ייחודיים לו ותכונות אלה עשויות להשתנות בהתאם למספר גורמים כמו: גנטיקה, הליך החיברות, אילוף ואישיות.

מאפייני אישיות כלליים וטיפול
כל הכלבים חולקים תכונות אופי מסוימות ללא קשר לגזע שלהם או עם איזה גזעים הם מעורבבים, זה יכול להתקשר במידה מסוימת אחורה לתכונות שאפיינו את אבות אבותיהם הקדמונים, הזאבים. זאבים הם חיות אינטליגנטיות, אנרגטיות שחיות בחבורות מאד מובנות. זאבים באותה חבורה נוטים להיות מאד מגוננים אחד כלפי השני ומאד נאמנים.
עבור כלבי המחמד, המשפחה האנושית שלהם וכל חיה אחרת המוחזקת בבית, היא חלק מהחבורה שלהם. בני האדם הם תמיד במעמד הגבוה בראש סדר החבורה, אחר כך הכלב הראשון בבית, אז השני וכן הלאה. הליך החיברות הוא חשוב עבור כלבים על מנת שיוכלו לזהות את מנהיג החבורה שלהם, יתקשרו כראוי עם חיות מחמד אחרות ויקבלו (או יסבלו) נוכחות של בני אדם וחיות זרות המבקרות בבית.
גזעים שונים הם בעלי תכונות ומאפייני אישיות מעט שונים כמו גם רמות אנרגיה שונות. אבל למצוא את הגור המתאים לאימוץ, לפעמים קשור בכלל באימון של הכלבלב יותר מאשר בגזע שלו. מאד חשוב שבעלי הכלב יקבע גבולות ברורים עבור חיית המחמד החדשה ולא מדובר רק באילוף נגד פורצים. כלבים שלא אומנו היטב בהיותם גורים עשויים לנסות להפוך למנהיג השולט בחבורה דבר שיביא איתו בעיות תוקפנות רציניות. כלבים המבינים את מקומם בחבורה, מאומנים היטב והופכים להיות חיית מחמד אוהבת שמכבדת את בעליה. אכיפה חיובית, שבחים והצבת גבולות הם קריטיים לאילוף נכון של הכלבלב.

בעיות בריאותיות של גזעים שונים
בכדי להיחשב כלב "גזעי" באיכות גבוהה, כלבים אלה חייבים לענות על מספר קריטריונים וסטנדרטים של גודל, צבע, שיער ומרקם הפרווה וכו'. למרבה הצער, על מנת לוודא שקריטריונים אלה נשמרים, לעתים מקיימים הכלאות בין כלבים קרובי משפחה. הכלאה תוך-גזעית בתוך המשפחה עשויה לגרור עמה בעיות גנטיות והפרעות גנטיות ובעיות בריאותיות המאפיינות גזע מסוים.
בעיות בריאותיות נפוצות בגזעים מסוימים:
בעיות גב (כלבי תחש).
בעיות בתפקוד הדם (דוברמנים)
בעיות עיניים (פאג)
דיסלפזיה של מפרק הירך (גזעים גדולים וענקיים כמו רועה גרמני, לברדור, רטריבר, דני ענק וגולדן רטריבר). מחלה זו (Hip dysplasia) מתרחשת כאשר הכדור בחלק העליון של עצם הירך, לא יושב כמו שצריך יחד, והכדור נופל חלקית מהשקע שלו.
בעיית ברכיים (Luxating patellas) (גזע ננסי כמו צ'יוואווה ופודל ננסי) פיקת הברכיים אמורה להיות מאונכת לחריץ, אך עלולה להחליק החוצה אם החריץ אינו עמוק מספיק.
למרות שלכל הגזעים ה"גזעיים" סובלים מבעיות בריאותיות הקשורות לגזע שלהם, יש להבהיר ללקוחות שזה לא אומר בהכרח שהגור הגזעי שיאמצו יחלה במחלה. חלק מההפרעות נחשבות נדירות וחלקן ניתנות לטיפול. כלבים מעורבים נוטים להיות בריאים יותר מכלבים "גזעיים", אך גם הם עשויים לסבול מבעיות של כלבים "גזעיים".

כלבי מעצבים
כלבים "היברידיים" (מעורבים) או כלבי מעצבים זוכים לאחרונה לתשומת לב מרובה בשל המאמץ לשלב בהם את התכונות הטובות ביותר של הגזעים הפופולריים תוך הימנעות מבעיות בריאותיות. פודל מעורב פופולרי בעיקר בשל נשירת השיער היחסית נמוכה שלהם ומאחר והם מעוררים פחות תגובות אלרגיות אצל בעליהם. שמות חמודים ושיווק חכם הגבירו את עניין הלקוחות בכלבי מעצבים למשל:
Cavapoo (ערבוב של קבלייר קינג צ'ארלס ספנייל ופודל).
Cockapoo (ערבוב של קוקר ספנייל ופודל).
Dorgi (ערבוב של תחש וולש קורגי).
Goldendoodle (ערבוב של גולדן רטריבר ופודל).
Labradoodle (ערבוב של לברדור רטריבר ופודל).
Puggle (ערבוב של פאג ובייגל).
Schnoodle (ערבוב של שנאוצר ופודל).

כלבי מרעה
כל כלב בקטגוריה זו, נועד לשמש במקור לשליטה בעדרים וצאן בשדות, להגן עליהם מפני טורפים ולעזור בהעברה של העדר מהשדה לחווה או לאסם והפוך מהאסם או החווה אל השדה.
כלבים אלה הם חכמים וקלים לאילוף. הם חונכו לעבוד קשה ולהיות בכושר עבודה, כמו גם לעמוד בתנאי מזג אוויר קשים ומשתנים ולציית לפקודות הבעלים שלהם.
גזעים אלה זקוקים להמון פעילות גופנית וצעצועים או גירויים אחרים שישמרו אותם בריאים פיזית ומנטלית.
כלבי מרעה הם טובים מאד עם ילדים, והם כלבים הנחשבים לחברה טובה.
מקורם של מרבית כלבי המרעה הוא בארצות אירופה.
דוגמאות לכלבי מרעה: רועה גרמני, רועה בלגי וכלב צאן אנגלי עתיק.

כלבי צייד
כלבים אלה מחולקים לשתי קבוצות – כלבים הצדים באמצעות חוש הראייה וכלבים הצדים באמצעות חוש הריח. שתי הקבוצות נהגו לצוד חיות כמקור מזון.
שיתוף המזון וחווית הצייד, יוצרת אחווה חזקה בין כלבים ובני אדם, מאחר והם תלויים אחד בשני לצורכי הישרדות.
המאמץ השיתופי וההקרבה הדרושים בכדי להשיג צייד מוצלח הובילו לכך שכלבים אלה פיתחו עם השנים מזג נוח.
מרבית כלבי הצייד הם חיות מחמד נוחות ונאמנות בשל הנאמנות לבעלים שלהם וכמו-כן הם ידועים כבעלי מזג נוח ולא תוקפני.

גזעים לא-ספורטיביים
כלבים בקטגוריה זו הם מגוונים ברקע שלהם. חלקם היו ציידים במקור כמו הפודל והצ'וצ'ו. אחרים שימשו כשומרי מקדשים, כלבי שמירה, לוחמים וכחיות מחמד ביתיות.
כאשר עם שהנים הפכו הכלבים לחיות מחמד יותר מאשר כלבים המשרתים מטרות אחרות, תכונות פחות רצויות שלהם הלכו ונעלמו כתוצאה מהכלאה סלקטיבית ומתוכננת.
כיום, מרבית כלבים מגזע זה משמשים כחיות מחמד טובות וחלקם עדיין שומרים על האינסטינקטים של אבות אבותיהם.
דוגמאות לכלבים מגזעים לא-ספורטיביים: דלמטיים, שארפיי ובוסטון טרייר.

גזעים ספורטיביים
מאמינים שהמקור לגזע זה מקורו בספרד, מאחר והסיומת "ספנייל" בולטת בהרבה משמות הכלבים בגזע זה.
הסיווג של גזע זה הפך לפופולרי כתוצאה מצייד תוך שימוש בכלי נשק ורובים. מרביתם של הכלבים בגזע זה הם "מצביעים" (פוינטרים).
כלבים ספורטיביים ידועים בחוש הריח המפותח שלהם וביכולת לאמן אותם לעבודה בשדות ובביצות.
מסירותם לבעליהם הובילה במשך השנים לגידולם בתוך הבית ולחיי דו-קיום עם המשפחה המגדלת אותם.
מרבית הגזעים בקטגוריה זו הם כלבי שמירה טובים, בעלי אישיות חביבה והם מצוינים כחיות מחמד.
דוגמאות לכלבים ספורטיביים: קוקר ספנייל, גורדון סטר ו-סטר אירי.

טרייר
גזעים אלה פותחו במקור ככלבי צייד והשתמשו בהם לחפור בורות ומאורות של חיות הטרף.
תכונה שלטת בגזע זה הוא הטבע העקשן שלהם וחסר הפחד. טרייר קטן כגדול, ללא קשר לגודל שלו, לא יהסס לתקוף או להגן. כתוצאה מכך, שני גזעים בקטגוריה זו הוכלאו במיוחד בכדי לשמש ככלבי לחימה, כולל בול-טרייר. חלק מתכונות אלה עדיין קיימות בכלבים מסוימים בזן הזה.
כל הכלבים בקבוצה זו נודעים באישיות האנרגטית שלהם. הם מאד אקטיביים, עצמאיים יותר מגזעים אחרים ופחות סובלניים כלפי ילדים.
אימון ותהליך חיברות מוקדם יכול ליצור חיות מחמד נוחות.
דוגמאות לטרייר: סקיי טרייר, איירדייל טרייר ו- וולש טרייר.

כלבים ננסיים (כלבי צעצוע)
בשל גודלם הננסי של כלבים אלה, מתייחסים אליהם לפעמים כאל "כלבי צעצוע". הם פותחו כחיות מחמד לבית עם המון סוגי גזעים בתוכם ובעבר הם היו שייכים לאצולה ולבני המעמד הגבוה. הרבייתם והנצחתם לא הייתה מעולם תלויה בפונקציה שימושית שלהם, למעט חיבה וחברות.
כמה מהכלבים בקטגוריה זו הם למעשה גרסאות קטנות של גזעים וקטגוריות אחרות קיימות.
גזעים בקבוצה זו לרוב מצוידים באומץ שלא פרופורציונלי לגודל הזעיר שלהם, מה שהופך אותם לכלבי שמירה טובים.
כל הכלבים בקטגוריה זו יכולים לשמש כחיות מחמד נוחות.
לרוב הם חיים פרק זמן ארוך יותר, ובכלל כלבים קטנים נהנים מתוחלת חיים ארוכה יותר מאשר כלבים גדולים.
דוגמאות לכלבים ננסיים: שי טסו, פודל טוי, וצ'ין יפני.

כלבי עבודה
בקטגוריה זו נכללים הכלבים הכי גדולים, הכי כבדים והכי חזקים מבין כל גזעי הכלבים.
בקבוצה זו נכללים כלבי השמירה בעולם הכלבים, שהורבו, חונכו ואומנו במטרה להגן על חיי אדם ועל רכושם של בני האדם.
שאר כלבי העבודה מנוצלים בשל כוחם האדיר להזזת מזחלות שלג ועגלות כבדות.
הכלבים האלה אומנו בדרך כלל לצייתנות בביצוע משימות יומיומיות. לכן, הם נחשבים כלבים מצוינים ככלבי מחמד כאשר הם זוכים להליך חיברות ראוי בהיותם גורים. בשל גודלם, לא מומלץ לגדל אותם בדירות קטנות.
דוגמא לכלבי עבודה: מאסטיף, סן ברנרד, ו-דני ענק.

רשימת ציוד
אלה המוצרים שיש להציע ללקוחות שאימצו גור כלבים:
מזון גורים באיכות גבוהה
קעריות מים ומזון
חטיפים לעיסים
ממתקים מיוחדים לכלבים
צעצועים מחומרים שונים
שמפו מיוחד לגורים
חומר טיפולי נגד פרעושים וקרציות
חומר על בסיס אנזימי עבור הפסולת
מצעים
רצועה
קולר
תג זיהוי (או שבב זיהוי באוזן)
ספרות וחוברות הסברה לטיפול וגידול כלבים
בגדים או אקססוריז

מדריך גזעי כלבים

כלבי מרעה
כלב בקר אוסטרלי (Australian Cattle Dog)
משקל: 18 ק"ג
צבע: שזוף/שחור, כחול כהה
מאפיינים: מאד אינטליגנטי, קל לאילוף, מצוין עם ילדים. זקוק למעט מאד טיפוח, מאד נאמן ויכול להיות מאד מגונן על בני המשפחה. צריך המון פעילות גופנית וזקוק לגירויים מנטליים.

בירדד קולי (Bearded Collie)
משקל: 22.5 ק"ג
צבע: משתנה
מאפיינים: זן שובב בעל אינטליגנציה וכושר עמידות גבוה. צריכים המון פעילות מחוץ לבית בשדות, בשטח. כלבים שטובים עם ילדים בוגרים וקלים לאילוף.

רועה בלגי (Belgian Sheepdog)
גזעים דומים: רועה בלגי מסוג מלינואה, רועה בלגי מסוג טוורן.
משקל: 29.5 ק"ג.
צבע: משתנה.
מאפיינים: מבנה הגוף של שלושת כלבי הרועי הבלגי דומה. הצבע ואורך שיער הפרווה הם המאפיינים היחידים ששונים. לרועה בלגי מסוג מלינואה יש שיער פרווה קצר בצבעי חום-שחור. לרועה בלגי מסוג טוורן יש פרווה ארוכה בצבעי חום-שחור. לרועה הבלגי הקלסי יש פרווה ארוכה בצבע שחור בלבד. כל אחד מגזעים אלה אידאלי ככלב מחמד משפחתי. הם טובים עם ילדים וכלבי שמירה מצוינים.

בווויאר דה פלנדרה (Bouvier des Flandres)
משקל: 32 ק"ג
צבע: שחור, אפור, שחור-לבן, חום בהיר.
מאפיינים: כלב חכם שנהנה מחברת בני האדם וקל לאילוף. שיער הפרווה דורש הברשה וסירוק תדיר, כמו גם לפתוח קשרים בשיער באופן קבוע. מתאים גם לעיר וגם לכפר, כל עוד הוא מקבל את שעות הפעילות מחוץ לבית במרחבים בתדירות מספקת. הוא כלב שמירה טוב וטוב עם משפחה וילדים.

בריארד (Briard)
משקל: 32 ק"ג
מאפיינים: מדובר בכלב גדול שיכול להתאים למחייה בדירה, אם הוא מתאמן כל יום. הפרווה הייחודית שלו עמידה לגשם והיא כמעט מתנקה בכוחות עצמה. הוא טוב ככלב שמירה וטוב עם ילדים.

קארדיגן וולש קורגי (Cardigan Welsh Corgi)
משקל: 11.5 ק"ג
צבע: משתנה
מאפיינים: דומה במבנה גופו לפמברוק וולש קורגי (Pembroke Welsh Corgi). הכלב הזה נהדר ככלב משפחה וגם ככלב שמירה. הוא מזוהה במיוחד בשל זנבו הארוך. הוא יכול לגדול בבית בעיר כמו גם באזור כפרי כל עוד מקפידים לאמן אותו לפי הצורך. פרוותו היא באורך בינוני עד קצר, ויש להבריש אותה כחלק משגרת הטיפוח שלו.

כלב צאן (Collie)
משקל: 29.5 ק"ג.
צבע: טריקולור, חום כהה, כחול אפרפר.
מאפיינים: מדובר בגזע שקל לאילוף, הם נאמנים וצייתנים. הם כלבי שמירה טובים וטובים במשפחות עם ילדים גדולים. יש להם בפרווה הבחנה בין שתי שכבות – מחוספסת (ארוכה) וחלקה (קצרה). הם זקוקים להתעמלות יומיומית במרחבים הפתוחים.

רועה גרמני (German Shepherd Dog)
משקל: 34 ק"ג.
צבע: שחור ושזוף, אפור.
מאפיינים: עם הדרכה נכונה, מדובר בכלב שיכול להסתדר נהדר עם ילדים בכל הגילאים. הוא כלב שמירה טוב. הוא חכם וצייתן. השימוש בכישרונותיו המגוונים של הכלב יותר אפשריים מאשר שאר הגזעים. הפרווה דורשת סירוק רק מדי פעם, אבל התעמלות יומיומית היא חובה.

כלב צאן אנגלי עתיק (Old English Sheepdog)
משקל: 43 ק"ג.
צבע: כחול, לבן, כחול-אפרפר, צלליות שונות של גווני אפור.
מאפיינים: הכלב מסוג זה מראה המון חיבה, קופצני ושובב אך עלול להרתיע ילדים קטנים בשל החיבה המוגזמת שהוא מרעיף על הסביבה. קל לאלף אותו והוא צייתן. הוא זקוק להמון פעילות מחוץ לבית במרחבים. במקרה שלו רצוי לטפח אותו אצל ספר כלבים או מישהו מקצועי אחר שמבין בטיפוח פרווה.

פמברוק וולשי קורגי (Pembroke Welsh Corgi)
משקל: 11.5 ק"ג.
צבע: צהבהב חיוור.
מאפיינים: דומה לקרדיגן וולשי קורגי (Cardigan Welsh Corgi) במבנה הגוף. הכלב הזה הוא כלב משפחתי נהדר ומאד מגונן על חברי המשפחה עובדה שהופכת אותו לכלב שמירה מצוין. הוא מפגין ריחוק כלפי זרים. הוא זקוק לאילוף קבוע וטיפוח והברשה קבועים.

פולי (Puli) ידוע גם כפוליק (Pulik)
משקל: 16 ק"ג
צבע: שחור, אפור, לבן.
מאפיינים: כלב מאד חכם המשמש ככלב שמירה נהדר וגם כחיית בית נאמנה. הפרווה המקורזלת שלו משווה לו מראה של חיה מסרט מצויר. כלב נאמן וצייתן, מאד אקטיבי ומתאים לחיי הכפר. כדאי להיעזר בטיפוח מקצועי של ספר כלבים או איש מקצוע אחר.

כלב רועים שלטי (Shetland Sheepdog)
משקל: 7 ק"ג
צבע: כחול שיש, אפור-כחול משולב עם שחור, לבן, חום, טריקולור, חום-ג'ינג'י, שחור.
מאפיינים: מסתדר נהדר בסביבת חיות אחרות. נאמן, צייתן, להוט לרצות. מתאים מאד לכל אורחי החיים. טיפוח מקצועי תורם להופעתו החיצונית. הליכה יומיומית עונה על צרכי ההתעמלות שלו.

כלבי צייד
כלב אפגני (Afghan Hound)
משקל: 27 ק"ג.
צבע: שלל צבעים
מאפיינים: סבלנות ואימון עקשני ועקבי הכרחיים בכדי להכשיר את הגזע העצמאי הזה. הברשה פעם בשבוע ואמבטיות תכופות הכרחיות על מנת לשמור על הפרווה במצב מושלם. בעל ראייה חדה והוא בן לוויה טוב.

שועל-צייד אמריקאי (American Foxhound)
משקל: 27 ק"ג.
צבע: שלל צבעים
מאפיינים: פותחו על מנת לצוד שועלים בשל יכולת הריח המעולה בה נחנו. מהירים עם כושר סיבולת גבוה. לעתים קרובות כלב זה עדיין חי בלהקות וחבורות של כלבים בשל השתתפותו בספורט של צייד שועלים. המהירות שלהם ויכולת ההרחה הנדירה שלהם מאפשרת לציידים לעקוב אחריהם בדהירה על סוסים.

בסנג'י (Basenji)
משקל: 10 ק"ג
צבעים: אדום ולבן, שחור ולבן.
מאפיינים: מאד חכם, נקי ביותר. נהנה מהתעמלות וממשחק. נחשב לכלב שקט שאינו מרבה בנביחות ומוציא קולות שנחשבים "לא כלביים". אקטיבי וערני ונהדר עם ילדים.

באסט האונד (Basset Hound)
משקל: 22 ק"ג.
צבע: שחור, לבן, חום.
מאפיינים:חיית מחמד מעולה תודות למזג מרצה. טוב עם ילדים ומתאים לחיים בדירה. טיפוח נדרש מדי פעם – הברשה וטיפול בשיער האוזניים. הליכה יומית מספיקה ותרגיש עבור הכלב כמו התעמלות.

ביגל (Beagle)
משקל: 8-13 ק"ג.
צבע, שחור, שזוף, לבן.
מאפיינים: ישנם שני גדלים לביגל הכוללים את הביגל הקטן יותר המכונה "רגל ספסל" וביגל סטנדרטי. שניהם מצוינים כחיית מחמד וטובים עם ילדים. התעמלות יומיומית וטיפול באוזניים חשובים לשמירה על בריאותם.

קו-האונד שזוף ושחור (Black & Tan Coonhound)
משקל: 27 ק"ג
צבע: שזוף ושחור.
מאפיינים: אולף לצייד רקונים, הכלב הזה יכול להתחקות אחר עקבות ריח בשבילים, רודף אחר החיה הניצודה ומכריח אותה לטפס על עצים או להסתתר במחילה. כשיבחין ברקון על העץ, הכלב ינבח נביחות שונות בכדי לסמן לבעליו הצייד את מיקום הטרף. הוא בעל מזג טוב.

כלב דם (Bloodhound)
משקל: 40 ק"ג.
צבע: שחור, אדום כהה.
מאפיינים: כלב זה דורש המון מרחב. הוא מאד עדין בטבע שלו, ונחשב לחיית מחמד משפחתית טובה. הוא נחשב הכי מוכשר מבין הכלבים הפועלים לפי חוש הריח כדי לאתר אנשים וחיות. הפרווה הדקה שלו זקוקה לממש מעט טיפול וטיפוח בהשוואה לכלבים אחרים.

בורזוי (Borzoi)
משקל: 40 ק"ג.
צבע: שלל צבעים.
מאפיינים: מנוכר ואצילי בטבע שלו, ובעל אופי עצמאי משלו. חינני ומשדר עצמה. טוב עם בני משפחה ונחשב לחיית מחמד נעימה.

תחש (Dachshund)
משקל: 9 ק"ג (תחש קלסי), 4.5 ק"ג (תחש ננסי).
צבע: שחור, שחור-חום (תחש קלסי), שחור, שחור שזוף (תחש ננסי).
מאפיינים: ישנן שלוש צורות בהן יכולה להופיע פרוות התחש – פרווה חלקה, פרווה דמוית חוטים ופרווה ארוכה. מדובר בכלב ידידותי העומד על המשמר כל הזמן, ומתאים הן לחיי העיר הגדולה כמו לחיי הכפר. חשוב לשמור על המשקל אצל כלבים אלה ולאמן אותם כדי שלא ישמינו.

אינגליש פוקס-האונד "צייד שועלים אנגלי" (English Foxhound)
משקל: 31 ק"ג.
צבע: חום ולבן, טריקולור.
מאפיינים: כבד מהכלב "צייד שועלים האמריקאי", הכלב הזה התפתח כצייד שועלים באנגליה. יש לו קול עמוק ונביחות עמוקות. הוא זקוק להמון מרחב.

גרייהאונד (Greyhound)
משקל: 29 ק"ג.
צבע: שלל צבעים.
מאפיינים: גזע שנועד למרוצים, הכלב הזה עומד על המשמר, מהיר תגובה ומהיר ביותר. הוא נחשב לחיית מחמד משפחתית טובה, אבל יש לדעת שכלבים אלה רואים בחיות קטנות, כולל חתולים כטרף שלהם. הפרווה הקצרה שלו קלה לטיפוח. דורש התעמלות קבועה למרות שלרוב הוא שקט ונראה כבעל אנרגיה נמוכה.

הארייר (Harrier)
משקל: 20 ק"ג.
צבע: טריקולור.
מאפיינים: דומה מאד לביגל בצורת הגוף, אך הוא הרבה יותר גדול ממנו. מאד נמרץ, עשוי להיות קשוח מדי במשחקו עם ילדים קטנים. מאד אקטיבי, דורש הרבה מאד התעמלות.

איביזן האונד (Ibizan Hound)
משקל: 22 ק"ג.
צבעים: אדום ולבן, צבע אחיד.
מאפיינים: למרות שהרבה פעמים נחשב לכלב שפועל יחסית על פי חוש הראייה, הגזע הזה גם יכול לאתר טרף על פי חוש הריח. מאד אקטיבי ודורש התעמלות יומיומית. הברשה מדי פעם זה כל מה שצריך על מנת לשמור על הפרווה שלו מבריקה. כלב שמירה טוב ונהדר עם ילדים.

וולפהאונד אירי (Irish Wolfhound)
משקל: 59 ק"ג.
צבע: אדום, חום בהיר, שחור ולבן, מנומר.
מאפיינים: מצוין עם ילדים ונחשב לחיית מחמד ביתית טובה. מאד עדין. הגודל והמשקל שלו דורשים המון מרחב סביבתי. צריך לגזום את הפרווה על מנת לשמור על קווי המתאר היפים האופייניים לו. טוב ככלב שמירה.

אלקהאונד נורווגי (Norwegian Elkhound)
משקל: 22 ק"ג.
צבע: אפור עם מקטעים שחורים.
מאפיינים: כלב ממושמע ונעים מזג הטוב עם ילדים ומשמש כחיית מחמד ביתית מצוינת. פרווה עבה שדורשת הברשה קבועה. מסתגל מצוין למגורים בדירה אם הוא מקבל את ההתעמלות הקבועה לה הוא זקוק.

אוטרהאונד (Otterhound)
משקל: 38 ק"ג.
צבע: שלל צבעים.
מאפיינים: חכם וממושמע, לכלב הזה אישיות מקסימה. אוהב את חיי הכפר בשל חיבתו לריצה ושחייה. מומלץ להבריש באופן קבוע את פרוותו.

פרעה האונד (Pharaoh Hound)
משקל: 15-18 ק"ג.
צבע: שזוף ולבן.
מאפיינים: מראה וריח ייחודיים מאפיינים כלב זה. דורש המון התעמלות. שיער פרווה קצר שאינו דורש טיפוח.

רידג'בק רודזי (Rhodesian Ridgeback)
משקל: 19 ק"ג.
צבע: בהיר עד אדום-חיטה.
מאפיינים: טוב כמגן על בני המשפחה, ועם זאת – מאד עדין עם ילדים. מצוין כבן לוויה. צריך המון פעילות גופנית. הטיפוח מינימלי.

סלוקי (Saluki)
משקל: 27 ק"ג.
צבע: שלל צבעים.
מאפיינים: עדין אבל לפעמים מתנשא. כלב בעל אבחנה ראייתית חדה, כלב שאוהב לשהות בבית אבל באזורים עם הרבה מרחב לריצה. פרווה חלקה כמו משי שצריך להבריש באופן קבוע.

דירהאונד סקוטי
משקל: 43 ק"ג.
צבע: שזוף עד אפור.
מאפיינים: חיית מחמד טובה, עדינה הניתנת לאילוף בקלות. מעולה עם ילדים ומתאים לחיי הכפר או לסביבה פרוורית היכן שהוא יכול לרוץ בחופשיות. גילוח הפרווה עוזר לשמירת קווי המתאר המוכרים של גזע זה.

כלב מרוץ (Whippet)
משקל: 9 ק"ג.
צבע: שלל צבעים.
מאפיינים: דומה בצורת גופו לגרייהאנוד, אבל קטן הרבה יותר. נדרש טיפוח מינימלי. כלב מאד אנרגטי שאוהב לרוץ וצריך המון זמן לפעילות גופנית ביום.

גזעים לא-ספורטיביים
בישון פריזה (Bichon Frise)
משקל: 4 ק"ג.
צבע: לבן, קרם, אפרסק.
מאפיינים: בחירה מצוינת עבור דיירי הדירה, כלב קטנטן עם אישיות נעימה שמסתדר מצוין עם אנשים ונהנה מחברתם. דורש התעמלות מינימלית. שיער הפרווה מצריך התערבות מקצועית על מנת לשמור על המראה המטופח, מאחר והפרווה שלו יכולה להיראות רע בקלות. הוא כמעט ואינו משיר שיער ולכן מצוין לסובלים מאלרגיות.

בוסטון טרייר (Boston Terrier)
משקל: 7-11 ק"ג.
צבע: שחור ולבן, מנומר.
מאפיינים: חכם, מצוין כחיית מחמד בשל החיבה הרבה שהוא מעניק והוא גם מצוין ככלב שמירה. מסתדר נפלא עם ילדים ועם כלבים אחרים. מדובר בכלב שחי הרבה מאד שנים. דרישות ההתעמלות והטיפוח שלו מינימליות. שלוש רמות סיווג לפי משקל בגזע זה: עד 7 ק"ג, עד ל9 ק"ג ועד ל11 ק"ג.

צ'או צ'או (Chow Chow)
משקל: 27 ק"ג.
צבע: אדום, שחור, כחול וקרם.
מאפיינים: כלב שמירה טוב עם היסטוריה ידועה לשמצה של בעיות מזג. כיום, מרביתם של הכלבים בגזע זה מתפקדים לטובה כחייה משפחתית ידידותית שיכולה גם להתחבר עם שאר החיות בבית ועם האורחים. הברשה יומית, וטיולים יומיים הכרחיים. אחד משני הזנים של הכלבים בעלי הלשון השחורה (ביחד עם שארפיי).

דלמטי (Dalmatian)
משקל: 20.5 ק"ג.
צבע: לבן עם נקודות שחורות.
מאפיינים: חכם וידידותי אבל לעתים קרובות עקשן מאד. פרווה קצרה הקלה לטיפוח. מתפקד נפלא בעיר כמו בכפר כל עוד הוא מקבל את שעות הפעילות להן הוא זקוק. מתפקד גם ככלב שמירה נהדר וחיית מחמד ביתית טובה. מסתדר טוב בעיקר עם ילדים גדולים או מבוגרים.

בולדוג אנגלי (English Bulldog)
משקל: 22.5 ק"ג.
צבע: מנומר, כתמי צבע, לבן-שזוף.
מאפיינים: עדין, חביב ומרעיף חיבה עם אופי נוח למרות שהוא יכול להיות מאד עקשן לפעמים. עדיף לאלף אותו כשהוא צעיר מאד. מסתדר נפלא עם ילדים וקל לתחזוק. צריך התעמלות ימית.

בולדוג צרפתי (French Bulldog)
משקל: 10 ק"ג.
צבע: מנומר, כתמי צבע, צהוב בהיר, לבן.
מאפיינים: כלב מצוין עבור קשישים. שקט ולא ממש פעיל. בעל מזג נוח ויכול לשמש גם ככלב שמירה טוב. פרווה קצרה שדורשת טיפוח מינימלי והוא יכול להסתפק בהליכה יומיומית קצרה כפעילות גופנית.

להאסה אפסו (Lhasa Apso)
משקל: 7 ק"ג.
צבע: משתנה.
מאפיינים: חיית מחמד ביתית פופולרית. כלבים אלה חכמים, שובבים ונאמנים לחברי המשפחה. הם שומרים על שמחת חיים צעירה במשך מרבית חייהם. הפרווה נראית במיטבה עם טיפוח מקצועי. מומלץ להתעמל איתם מדי יום.

קיסהאונד (Keeshond)
משקל: 18 ק"ג.
צבע: שחור ולבן, אדום ולבן.
מאפיינים: כלב זה הוא בעל כל התכונות הנדרשות להופכו לחיית מחמד ביתית מצוינת. כלב שמירה מצוין שמסתדר נהדר עם ילדים. הפרווה הארוכה שלו תהנה מיתרונותיה של הברשה קבועה. הליכות יומיות מספקות את הצורך שלו לפעילות גופנית.

פודל (Poodle)
משקל: ק"ג 25 (פודל קלסי) -7 ק"ג (פודל ננסי).צבע: שלל צבעים.
מאפיינים: חכם מאד, מנומס, חברותי וטוב עם ילדים. לא משיר הרבה שיער ולכן מצוין עבור אנשים הסובלים מאלרגיות. טיפוח מקצועי מומלץ. הפודל הקלסי יותר מתאים לחיי הכפר על מנת לענות על צרכי הפעילות הגופנית שלו. הפודל הננסי מכיל את כל יתרונותיו של הפודל הקלסי רק ב"אריזה יותר קטנה" ולכן גם יתאים יותר לחיים בעיר הגדולה.

סכיפרקה (Schipperke)
משקל: 6.8 ק"ג.
צבע: שחור.
מאפיינים: עומד על המשמר וחכם כך שהוא כלב בייתי נהדר וגם כלב שמירה טוב. הוא כלב נאמן ויכול לחיות בעיר ובכפר באותה הקלות. רצוי להבריש אותו לעתים תכופות. הליכות יומיות מספקות את הצורך שלו בפעילות גופנית.

שארפיי (Shar-Pei)
משקל: 22.5 ק"ג.
צבע: שלל צבעים.
מאפיינים: אחד משני זני הכלבים בעלי לשון שחורה (ביחד עם הצ'או צ'או). העור המקומט בפנים הוא סימן ההיכר מובהק שלו. כלב שמירה טוב בעל מזג נוח. חלקם של האנשים עשויים להיות אלרגיים לגזע הזה ספציפית, גם אם אינם אלרגיים לכלבים אחרים. חייבים לשמור על העור שלו נקי על מנת שיהיה בריא.

ספניאל טיבטי (Tibetan Spaniel)
משקל: 10.5 ק"ג.
צבע: שלל צבעים.
מאפיינים: לחלוטין כלב "צעצוע" היושב בחיק ובן לוויה קרוב. אקטיבי, ידידותי ומאד חכם כך שהוא גם כלב שמירה טוב ביחד עם שימושו כחיית מחמד ביתית חביבה. הברשה והליכות יומיומיות נדרשות. מצוין ככלב עבור דירת שותפים.

טרייר טיבטי (Tibetan Terrier)
משקל: 10.5 ק"ג.
צבע: משתנה.
מאפיינים: עצמאי למדי, בן לוויה נחמד אבל אינו מפגין חיבה יתרה כלפי בעליו. הברשה קבועה או טיפוח מקצועי זו הדרך המומלצת ביותר לטיפוחו. מומלץ להתעמל איתו מדי יום. מאד נאמן ומגונן על בני המשפחה.

גזעים ספורטיביים
ספנייל מים אמריקאי (American Water Spaniel)
משקל: 16 ק"ג.
צבע: אפור, חום.
מאפיינים: בעל מזג מעולה (טוב מזג) וקל לאילוף. הפרווה שלו מקורזלת מאד. מעולה ככלב שמירה וחברה מצוינת לבני האדם.

בריטני (Brittany Spaniel)
משקל: 16 ק"ג.
צבע: אפור ולבן, כתום ולבן.
מאפיינים: ידידותי מטבעו, לכלב זה יש אופי נוח והוא קל לאילוף. כמו-כן, הוא מאד קל לטיפוח והוא נחשב לחייה ביתית טובה. זקוק להתעמלות יומיומית.

צ'ייספיק-ביי רטריבר (Chesapeake Bay Retriever)
משקל: 32 ק"ג
צבע: חום-שזוף.
מאפיינים: מאד עדין ונפלא עם ילדים. שחיין מעולה. יש לו מוניטין ככלב המציל ילדים קטנים מטביעה. הפרווה הייחודית שלו משומנת, מה שהופך אותה לעמידה למים. עדיף לו לחיות באזורים כפריים.

קלאמבר ספנייל (Clumber Spaniel)
משקל: 25 ק"ג- 34 ק"ג.
צבע: לימונו ולבן.
מאפיינים: כלב איטי, ידידותי המפגין חיבה ונחשב לחיית בית טובה. מאד מתאים למגורים בעיר כמו גם לכפר. דורש הברשה תכופה של הפרווה כמו גם התעמלות יומיומית. בכלבים אלה יש לעתים קרובות צורך לטפל גם בעיניים ובאוזניים.

קוקר ספנייל (Cocker Spaniel)
משקל: 11.5 ק"ג.
צבע: שחור, אדום, צהבהב, חום בהיר-זהוב.
מאפיינים: נמצא בין עשרת הכלבים הכי פופולריים בארצות הברית. טיפוח מקצועי מומלץ. מצוין כחיית בית וככלב שמירה. הקוקר ספנייל האנגלי הוא מעט גדול יותר וכבד יותר, אבל פחות פופולרי. כלב "ספנייל השדה" (Field Spaniel) הוא מאד נדיר בארצות הברית.

רטריבר מסולסל שיער (Curly Coated Retriever)
משקל: 27 ק"ג.
צבע: אפור-כסוף, שחור.
מאפיינים: בעיקרון, כלב צייד. יחסית נדיר בארצות הברית. מאד חזק ובנוי, בעל פרוות שיער מסולסלת הדורשת אמבטיות לעתים קרובות.

סטר אנגלי (English Setter)
משקל: 29.5 ק"ג.
צבע: שחור ולבן, כתום ולבן, לבן, טריקולר.
מאפיינים: מאד צייתן ומלא חיבה, מה שהופך אותו לחברה טובה. יש לו מזג נוח והוא מאד מתאים לחיים בכפר. עם זאת, עם המון פעילות גופנית, ניתן לחיות איתו גם בעיר. הברשה וטיפוח מומלצים.

ספירנגר ספניאל אנגלי (English Springer Spaniel)
משקל: 22.5 ק"ג.
צבע: אפור-כסוף ולבן, שחור ולבן, חום ולבן.
מאפיינים: חברה טובה ונהדר עם ילדים, כך שהוא חיית בית משפחתית מומלצת. חכם, אקטיבי ומרעיף חיבה. הפרווה נשארת מטופחת על ידי סירוק מדי פעם. נהנה לרוץ בשדות ובמרחבים כמו גם מהליכות נמרצות.

רטריבר חלק שיער (Flat Coated Retriever)
משקל: 29.5 ק"ג.
צבע: שחור, אפור-כסוף.
מאפיינים: נהדר עם ילדים. מרעיף חיבה ונאמן. בעל מזג נוח מה שהופך אותו לחיית בית טובה. יכול לחיות בתוך הבית, בעיר או בכפר כל עוד משמרים את הרגלי הכושר הגופני להם הוא זקוק. אמבטיות והברשות תכופות נדרשים על מנת לשמר את הפרווה שלו בצורה האידאלית.

פוינטר גרמני קצר שיער (German Shorthaired Pointer)
משקל: 29.5 ק"ג.
צבע: אפור-כסוף ולבן.
מאפיינים: מעט מרוחק כלפי זרים אבל נהדר עם חברי המשפחה. כלב שמירה טוב וחיה ביתית נוחה. עדיף לו לחיות בסביבה כפרית כדי לספק את צורכי הפעילות הגופנית שלו. הפרווה הגסה שלו זקוקה להברשות קבועות.

פוינטר גרמני מקורזל שיער (German Wirehaired Pointer)
משקל: 27 ק"ג.
צבע: אפור-כסוף, לבן וחום.
מאפיינים: בן לוויה ידידותי שבאופן יוצא דופן מסתדר מדהים עם ילדים. עדין וצייתן. מעדיף סביבת מגורים כפרית בכדי לענות על צרכי התעמלות שלו. השיער מצריך הברשה סטנדרטית.

גולדן רטריבר (Golden Retriever)
משקל: 34 ק"ג.
צבע: זהוב שזוף.
מאפיינים: חכם ומעולה עם ילדים בצורה יוצאת דופן. משמש כחיית בית נהדרת. עדין, ידידותי וצייתן. הפרווה דורשת הברשה קבועה. מעדיף סביבה כפרית על מנת לרצות את צורכי ההתעמלות שלו.

גורדון סתר (Gordon Setter)
משקל: 29.5 ק"ג.
צבע: שחור ושזוף.
מאפיינים: נאמן ועדין, קל לאילוף. הברשה קבועה מוסיפה ברק יפה לפרווה. עדיף להוציא אותו לפעילות גופנית יומיומית. כלב שמירה טוב ומסתדר טוב עם ילדים.

סטר אירי (Irish Setter)
משקל: 29.5 ק"ג
צבע: מהגוני.
מאפיינים: עצמאי ועם זאת מלא חיבה כלפי מגדליו. מאד מסור. הוא עומד על המשמר, בעל אישיות שובבה ואוהב לשחק. הברשה קבועה תורמת למראה הפרווה שלו. אוהב המון פעילות גופנית.

ספנייל מים אירי (Irish water spaniel)
משקל: 25 ק"ג.
צבע: אפור, חום.
מאפיינים: אקטיבי ואוהב לשחק. חיית בית טובה. אוהב להיות במים. מצוין עם ילדים, מאד עדין. פרווה מסולסלת שדורשת מעט טיפוח. טיולים קצרים והתעמלות יומיומית מומלצים.

לברדור רטריבר (Labrador Retriever)
משקל: 32 ק"ג.
צבע: שחור, חום, צהוב, גווני לבן.
מאפיינים: אחד מהגזעים הפופולריים ביותר בארצות הברית. למרות שהוא נחשב לכלב גדול ממדים, לברדורים הם חיות מחמד ביתיות נהדרות. הם טובים עם ילדים ומאד עדינים. בנוסף לטיולים קצרים, כלב זה מאד אוהב לשחות. הפרווה שלו דורשת טיפוח מינימלי.

פוינטר "מצביע" (Pointer)
משקל: 29.5 ק"ג.
צבע: אפור חום, לימוני, כתום ולבן, שחור ולבן.
מאפיינים: כלב ידידותי שנהנה מחברת אנשים. חכם, צייתן וטוב עם ילדים. מעדיף חיי כפר. הפרווה הקצרה שלו נוחה לטיפול.

סאסקס ספנייל (Sussex Spaniel)
משקל: 18 ק"ג.
צבע: אפור-חום, חום.
מאפיינים: גזע נדיר מאד בארצות הברית. לא מהיר במיוחד כמו זנים אחרים ספורטיביים. מסור, עדין וקל לאילוף. יש לו פוטנציאל להיות חיית מחמד נוחה. הברשה קבועה מומלצת על מנת למנוע קשרים בפרווה. זקוק להליכות יומיות בכי להתעמל.

ויימרנר (Weimaraner)
משקל: 34 ק"ג.
צבע: כסוף, אפור מבריק.
מאפיינים: קל לאילוף, צייתן ונאמן לחברי המשפחה. חכם ומשמש ככלב בית טוב. הפרווה הקצרה שלו דורשת מעט טיפוח.

ספירנגר ספניאל וולשי (Welsh Springer Spaniel)
משקל: 18 ק"ג.
צבע: אדום ולבן.
מאפיינים: כלב שמירה טוב שמסתדר טוב עם ילדים. חברותי וקל לאילוף. חיית מחמד ביתית טובה. מאמץ את הרגלי החיים של העיר כמו את חיי הכפר כל עוד האימון הגופני הנדרש עבורו מתבצע. הפרווה שלו תיראה תמיד מטופחת, גם עם מעט טיפוח והברשה.

פוינטר גריפון מקורזל שיער (Wirehaired Pointing Griffon)
משקל: 27 ק"ג.
צבע: לבן ושזוף, אפור וערמוני.
מאפיינים: חכם ועצמאי ונחשב לזן יחסית נדיר של כלבים. מפורסם בשל חוש הריח המפותח שלו. עובד לאט, וזקוק לפעילות גופנית מתונה אם בכלל. פרווה קשה שזקוקה למעט טיפוח.

ויסלה (Vizsla)
משקל: 29.5 ק"ג.
צבע: זהב נחושתי.
מאפיינים: כלב שמירה טוב וחיית מחמד נהדרת. קל לאילוף. שיער פרווה קצר שדורש מעט טיפוח, אם בכלל.אנרגטי מאד, ומאד חכם שדורש המון זמן לפעילות גופנית ולמשחק.

טרייר
איירדייל טרייר (Airedale)
משקל: 22.5 ק"ג.
צבע: שחום ושחור.
מאפיינים: אוהב לשחק, עומד על המשמר ומאד אקטיבי. קל לאילוף בקלות. יש לו אינסטינקטים טובים ככלב שמירה. עשוי להיות גס מדי לחברת ילדים קטנים. נדרשות הליכות יומיומיות. הפרווה דורשת טיפוח על מנת לשמר את מראה ה"טרייר".

אמסטף – סטאפורדשייר טרייר אמריקאי (American Staffordshire)
משקל: 20 ק"ג.
צבע: שלל צבעים.
מאפיינים: חיית משפחה נאמנה ומאד סובלנית כלפי ילדים. מאולף בקלות וטוב ככלב שמירה. הפרווה הקצרה שלו דורשת מעט מאד טיפוח.

טרייר אוסטרלי (Australian Terrier)
משקל: 9 ק"ג.
צבע: כחול-שחור, כסף, שחום.
מאפיינים: חכם, אמיץ וידידותי המשמש כחיית מחמד ביתית נהדרת. מאד מתאים למגורים בדירה כמו גם באזור הכפר. התעמלות וטיפוח מינימליים נדרשים.

בדלינגטון טרייר (Bedlington Terrier)
משקל: 10 ק"ג.
צבע: כחול-אפור, אפור-חום.
מאפיינים: כלב שמירה טוב וחיית בית טובה. נחשב לכלב שלא משיר הרבה שיער ולכן הוא טוב עבור הסובלים מאלרגיות לשיער כלבים. טיפוח נדרש כדי לשמר את המראה הייחודי של הזן הזה. הליכות יומיומיות מספקות את הצורך באימון גופני עבורו.

בורדר טרייר (Border Terrier)
משקל: 6 ק"ג.
צבע: אדום, חיטה, כחול-אפור.
מאפיינים: כלב שמירה טוב וטוב עם ילדים. חכם וקל לאילוף, מאד צייתן. מסתדר מצוין הן בעיר והן בכפר, זאת במידה ומספקים לו את הפעילות הגופנית היומית הנדרשת. שיער חוטי מקורזל הדורש מדי פעם גזמה.

בול טרייר (Bull Terrier)
משקל: 22 ק"ג.
צבע: לבן, מנומר, צהוב בהיר, חום בהיר.
מאפיינים: כלב שמירה בעל אופי אגרסיבי ותוקפני עד מאד. לעתים קרובות זוכה לתשומת לב תקשורתית בשל הפרסומים על קרבות כלבים ותקיפות כלבים. טיפוח מינימלי נדרש.

קאירן טרייר (Cairn Terrier)
משקל: 6.5 ק"ג.
צבע: של צבעים.
מאפיינים: גזע מאד אנרגטי. משמש ככלב בית ושמירה מצוין. מתאים מאד גם כחיית מחמד בעיר וגם למגורים בכפר, כל עוד מספקים לו את הצורך שלו באימון גופני. הברשה תכופה והתעמלות הן הכרחיות. הברשה נדרשת בכדי למנוע נשירת שיער.

דנדי דינמונט טרייר (Dandie Dinmont Terrier)
משקל: 10 ק"ג.
צבע: שחום, לבן ושחור.
מאפיינים: כלב שמירה טוב וחיית מחמד מצוינת. מסתגל במהרה למגורים בדירה או לחיי הכפר. טיפוח מקצועי מומלץ במקרה זה בכדי לשמור על הפרווה כמו גם על התסרוקת האופיינית לו. הליכות יומיומיות עונות על צרכי האימון הגופני שלו.

טרייר אירי (Irish Terrier)
משקל: 11.5 ק"ג.
צבע: אדמדם, חום.
מאפיינים: גזע מאד אקטיבי שהכי טוב עבורו זה לחיות בשטחים נרחבים בהם הוא יכול להתעמל עד כמה שניתן מדי יום. הוא משמש כחיית בית טובה וככלב שמירה טוב. רצוי לגזום את פרוותו על מנת לשמר את המראה ה"טריירי" שלו.

ג'ק ראסל טרייר (Jack Russell Terrier)
משקל: 7 ק"ג.
צבע: בעיקר לבן עם שחור, שחום או טריקולור.
מאפיינים: מאד אנרגטי, אוהב לשחק וחכם. הוא מתאים למשפחות עם ילדים גדולים. הרווה יכולה להופיע בכחלקה או שבורה עם שיער מעט גס יותר ונזקקת למעט טיפוח. כלב זה חייב לעבור אימון ותהליך חיברות בכדי למנוע היווצרותן של בעיות התנהגות. דורש המון פעילות גופנית.

קרי בלו "כחול-קרי" טרייר (Kerry Blue Terrier)
משקל: 16 ק"ג.
צבע: כחול-אפור.
מאפיינים: כלב שמירה טוב וכלב בית טוב. פרוות הגורים היא לרוב שחורה. הצבע על שמו הוא מכונה "קרי בלו" מופיע בסביבות גיל 18-20 חודשים. בחירה טובה לאנשים הסובלים מאלרגיות. גזע אקטיבי הדורש המון התעמלות. מומלץ לטפח אותו בעזרת ספר כלבים או טיפוח מקצועי.

לייקלאנד טרייר (Lakeland Terrier)
משקל: 7.5 ק"ג.
צבע: חיטה לבנה, חיטה אדומה, שחור, כסף-חום.
מאפיינים: כלב שמירה טוב. נאמן ומגונן. מאד פעיל וזריז. דרוש טיפוח מקצועי.

מנצ'סטר טרייר (Manchester Terrier)
משקל: 8 ק"ג.
צבע: שחור ושחום.
מאפיינים: כלב משפחה ושמירה טוב. ישנם שני גדלים בזן זה: קלסי וננסי. נוח למגורים הן בעיר והן בכפר, כל עוד הוא זוכה להתעמלות הנדרשת. הפרווה החלקה שלו דורשת טיפוח מינימלי.

שנאוצר גמדי (Miniature Schnauzer)
משקל: 7 ק"ג.
צבע: שחור ולבן, שחור, כסוף.
מאפיינים: כלב פופולרי ומאד חכם שקל לאמן. מאד נאמן ומסור לבני המשפחה המגדלת אותו. אנרגטי ואוהב לשחק. דורש הליכות יומיומיות.

נורפולק טרייר (Norfolk Terrier)
משקל: 5.5 ק"ג.
צבע: אדום, חיטה.
מאפיינים: כלב שמירה טוב, פעיל ונמרץ. צורת הגוף דומה ל"נורוויץ' טרייר" (Norwich Terrier) למעט האוזניים, שהן נפולות במקום עומדות (זקורות). בן לוויה טוב. אימון גופני וטיפוח מינימליים.

נורוויץ' טרייר (Norwich Terrier)
משקל: 5.5 ק"ג.
צבע: אדום, חיטה, שחור ושחום.
מאפיינים: כלב שמירה פעיל ונמרץ אופי. דומה ל"נורפולק טרייר" למעט האוזניים שלו שעומדות (זקורות) ולא נפולות. טוב למגורים בדירה בעיר או בכפר. טיפוח מקצועי מוסיף מאד להופעה החיצונית. הליכות יומיות מספקות את הצורך בפעילות גופנית.

סקוטיש טרייר (Scottish Terrier)
משקל: 9 ק"ג.
צבע: שחור, אפור, מנומר, חיטה.
מאפיינים: עליז, שובב ונאמן. כלב שמירה ומשפחתי טוב. אידאלי לחיים בעיר ובכפר. מומלץ טיפוח מקצועי. הליכות יומיות מספקות את הצורך שלו בפעילות גופנית.

סיליאהם טרייר (Sealyham Terrier)
משקל: 9 ק"ג.
צבע: לבן, לבן עם אוזניים חומות.
מאפיינים: פחות עליז ושובב ממרבית הטריירים. כלב שמירה טוב וחיית בית נוחה. טיפוח מקצועי נדרש על מנת לשמור על המראה המטופח שלה.

סקיי טרייר (Skye Terrier)
משקל: 11.5 ק"ג.
צבע: שחור, אפור, שמנת.
מאפיינים: יותר מרוחק ופחות מביע חיבה, אבל עדיין בן לוויה נחמד. דורש התעמלות מינימלית ולכן מעולה לדירות שותפים. הברשה קבועה שומרת על הפרווה.

טרייר שועל חלק (Smooth Fox Terrier)
משקל: 8 ק"ג.
צבע: שלל צבעים.
מאפיינים: אקטיבי, סקרן ותמיד מוכן לשחק. נהנה מחברת אנשים ובעל מזג נוח. הפרווה החלקה שלו קלה לטיפוח. זקוק להתעמלות יומיומית.

טרייר בעל פרווה רכה בצבע חיטה (Soft Coated Wheaten Terrier)
משקל: 17 ק"ג.
צבע: חיטה (צהבהב-חומי).
מאפיינים: כלב חכם ומאד אקטיבי המכיל את מאפייני מרבית הכלבים מסוג טרייר. לא משיר שיער אך זקוק לטיפוח מקצועי בכדי לשמור על סגנון התספורת ועל רכות הפרווה.

סטרדפורדשייר בול טרייר (Staffordshire Bull Terrier)
משקל: 16 ק"ג.
צבע: שלל צבעים.
מאפיינים: כמו מרבית כלבי ה"בול", אימון מגיל קטן ותהליך חיברות יכולים לעזור לעצב אותו כחיית מחמד טובה. טבעו החכם הופך אותו לכלב שמירה טוב. הפרווה דורשת טיפוח מינימלי. הליכות יומיומיות הן הכרח עם כלב זה.

וולש טרייר (Welsh Terrier)
משקל: 9 ק"ג.
צבע: חום ושחור.
מאפיינים: כלב שמירה טוב וכלב בית טוב. גרסה ננסית של איירדייל טרייר (Airedale Terrier) בצורת הפרווה וקווי המתאר של הגוף. מאד פעלתן ולכן לא מתאים לאורח חיים מנומנם. הוא זקוק להמון פעילות גופנית. מומלץ להיעזר בטיפוח מקצועי.

וסט היילנד ואיט טרייר (West Highland White)
משקל: 7 ק"ג.
צבע: לבן.
מאפיינים: כלב אנרגטי ועומד על המשמר. הוא בן לוויה טוב וחיית מחמד נהדרת. כמו-כן הוא גם כלב שמירה טוב. הפרווה שלו נראית במיטבה עם טיפוח מקצועי. נהנה מהליכות יומיות.

ווייר פוקס טרייר (Wire Fox Terrier)
משקל: 8 ק"ג.
צבע: לרוב לבן עם שילובי צבעים שונים.
מאפיינים: מאד אקטיבי ומוכן לשחק בכל זמן. עשוי להיות אנרגטי מדי לחברת ילדים קטנים. כלב שמירה טוב. טיפוח מקצועי מומלץ. דורש המון פעילות גופנית.

כלבים ננסיים (כלבי צעצוע)
אפנפינצ'ר (Affenpinscher)
משקל: 4 ק"ג.
צבע: שחור, אפור, שחום.
מאפיינים: חכם, אקטיבי ומתאים מאד לדירות ולסגנון חיים בתוך הבית. דורש התעמלות יומיומית, אבל טיפוח מינימלי. יש לו אינסטינקטים טובים של כלב שמירה. בן לוויה נוח כחיית מחמד.

גריפון בריסלי (Brussels Griffon)
משקל: 4 ק"ג.
צבע: אדום-חום, מסיכה שחורה.
מאפיינים: חיה אידאלית למגורים בדירה ולחיים ביחד בדירות שותפים. הוא גם כלב שמירה טוב. כלב חכם שאוהב לחקור את הסביבה שלו. לכלבים אלה שני סוגי פרווה: מקורזלת או חלקה. זקוק לפעילות גופנית יומית.

צ'יוואווה (Chihuahua)
משקל: 2 ק"ג.
צבע: שלל צבעים.
מאפיינים: מלא רוח חיים ודרוך. גודלו הננסי מצוין עבור דירה עם שותפים. לכלבים אלה שני סוגי פרווה: קצרה וארוכה. זקוק לפעילות גופנית יומית. כלב שמירה טוב וחיית מחמד ביתית מוצלחת.

ספנייל צעצוע אנגלי (English Toy Spaniel)
משקל: 4.5 ק"ג.
צבע: אדום ולבן, שחור, שחום ולבן.
מאפיינים: ישנם ארבעה זנים של גזע זה הכוללים את המלך צ'ארלס (King Charles), הנסיך צ'ארלס (Prince Charles), רובי (Ruby) ובלנהיים (Blenheim). דפוס הצבע קובע את הסוג ומבחין בניהם. הם טובים עם ילדים ומלאי חיבה. מצוינים עבור קשישים. רצוי להבריש מדי יום. צרכי הפעילות הגופנית הנם מינימליים.

גרייהאונד איטלקי (Italian Greyhound)
משקל: 4.5 ק"ג.
צבע: שלל צבעים.
מאפיינים: הקטן ביותר מבין הגרייהאונדים. מצוין לדירות כמו גם לשותפים בדירה. כלב שמירה טוב. דורש התעמלות יומיומית ומעט טיפוח (אם בכלל).

צ'ין יפני – ספניאל יפני (Japanese Chin)
משקל: 3-5 ק"ג.
צבע: שחור ולבן, אדום ולבן.
מאפיינים: חיית מחמד טובה הנשאת בחיק בעליה. מאד ידידותי ומרעיף חיבה. דרישות המרחב שלו מינימליות. דורש פעילות גופנית יומיומית.

כלב מלטזי (Maltese)
משקל: 3 ק"ג.
צבע: לבן.
מאפיינים: גזע זה מגודל כבר 3,000 שנים. בעל טבע עצמאי ועם זאת נחשב לכלב המרעיף חיבה. מאד חכם ועדין. הגודל והמשקל שלו הם אידאליים למגורים בעיר. טיפוח מקצועי יוציא את המיטב מהפרווה שלו. זקוק לפעילות גופנית יומיומית. כלב שמירה טוב.

פינצ'ר ננסי (Miniature Pinscher)
משקל: 4 ק"ג.
צבע: שחור וחום, אדום, שוקולד.
מאפיינים: כלב שמירה טוב ומאד נאמן לבני המשפחה. דומה לדוברמן פינצ'ר במבנה הגוף אבל מדובר בגזע הרבה יותר קטן שהתפתח ב300 שנים האחרונות. דרוך ואוהב לשחק. מעט טיפוח נדרש. דורש הליכות יומיומיות.

פפיון (Papillon)
משקל: 4.5 ק"ג.
צבע: שלל צבעים עם לבן.
מאפיינים: אופי רגוע וחיית מחמד ביתית מצוינת. חיית מחמד נהדרת עבור קשישים. מרעיף חיבה, מגונן וכלב שמירה טוב. גודלו הקט אידאלי עבור דירות. הברשה רגילה עונה על צרכי הטיפוח שלו. זקוק לפעילות גופנית יומיומית.

פקינז (Pekingese)
משקל: 4 ק"ג.
צבע: שלל צבעים.
מאפיינים: מראה חיבה כלפי בני המשפחה אבל מרוחק כלפי זרים. חיית מחמד מאד פופולרית. מתאימה בעיקר למזג אוויר קריר. דורש הברשה יומית והתעמלות יומית. כלב שמירה טוב וחיית מחמד ביתית טובה, אם כי נוטה לעקשנות.

פומרניאן (Pomeranian)
משקל: 2.5 ק"ג.
צבע: שחור, לבן, תפוז, שלל צבעים.
מאפיינים: כלב שמירה טוב. כלב שמתאים לגדול אצל קשישים. זקוק לפעילות גופנית יומיומית. מלא חיבה ונהנה מחברת בני האדם. גזע נאמן ומ סור לבני המשפחה. זקוק להברשה קבועה.

פאג (Pug)
משקל: 7.5 ק"ג.
צבע: שחור, חום בהיר.
מאפיינים: כלב מאד פופולרי שמתאים לעיר כמו גם לכפר. מרעיף חיבה ועדין. טוב עם ילדים. דרישות טיפוח מינימליות. בסך הכל, חיית מחמד מצוינת!

שי טסו (Shih Tzu)
משקל: 5.4 ק"ג.
צבע: שלל צבעים.
מאפיינים: אחד מהגזעים הכי נרכשים בארצות הברית. כלב שמירה טוב עם אישיות טובה. מתאים לכל קבוצות הגילאים. הפרווה דמוית המשי הארוכה שלו זקוקה להברשה יומיומית ולטיפוח מקצועי בכדי להיראות במיטבה. נהנה מהליכות יומיות כפעילות גופנית.

סילקי טרייר – טרייר משיי (Silky Terrier)
משקל: 4 ק"ג.
צבע: כחול, כסוף, שחום.
מאפיינים: דומה הן ליורקשייר והן לטרייר האוסטרלי למעט בגודל. דרוך, מרעיף חיבה עם אישיות נעימה. כלב שמירה טוב ובסך הכל, משמש כחיית מחמד מצוינת! טיפוח מקצועי מוסיף לברק של הפרווה ולמראה המשי שפרסם אותו. פעילות גופנית נדרשת.

טרייר שועל ננסי (Toy Fox Terrier)
משקל: 1.5 ק"ג – 4 ק"ג.
צבע: שחור ולבן.
מאפיינם: מבנה גוף ופרווה המזכירים את הטרייר שועל חלק (Smooth Fox Terrier). לפעמים הוא מכונה "עכברוש טרייר". מאד חכם ומרעיף המון חיבה. מתאים לאורח חיים עירוני כמו גם לחיי הכפר. הוא חיית מחמד ביתית טובה. מסתדר עם התעמלות לא קבועה, פעילות מדי פעם.

מנצ'סטר טרייר ננסי (Toy Manchester Terrier)
משקל: 3 ק"ג.
צבע: שחור וחום.
מאפיינים: גרסה ננסית של מנצ'סטר טרייר (Manchester Terrier). הגזע הננסי הזה מעולה לגידול בדירות. טיפוח והתעמלות מינימליים נדרשים. כלב שמירה טוב וחיית מחמד משפחתית מוצלחת.

פודל ננסי (Toy Poodle)
משקל: 3 ק"ג.
צבע: שלל צבעים.
מאפיינים: מאד חכם, מרעיף חיבה ובעל מזג נוח – תכונות שהופכות את הכלב הזה לחיית מחמד מצוינת! אידאלי עבור קשישים ומשפחות עם ילדים גדולים. טיפוח מקצועי מומלץ בכדי לסדר את הפרווה. אינו משיר שיער ולכן הוא בחירה טובה עבור אנשים הסובלים מאלרגיות. הליכות יומיות מספקות את צרכי ההתעמלות שלו.

יורקשייר טרייר (Yorkshire Terrier)
משקל: 2.7 ק"ג.
צבע: כחול, כסוף, שחום.
מאפיינים: כלב שמירה טוב וחיית מחמד מצוינת. גודלו הזעיר, צרכי התעמלות מינימליים ודרישות מעטות הופכות אותו לבחירה טובה לגידול על ידי קשישים. הוא נהנה בחברת אנשים ובן לוויה טוב. הפרווה שלו תיראה במיטבה על ידי טיפוח מקצועי.

כלבי עבודה
אקיטה (Akita)
משקל: 32 ק"ג.
צבע: שלל צבעים.
מאפיינים: כלב שמירה טוב המסתדר נהדר עם ילדים. יכול להיות מאד מגונן על בני המשפחה. דורש התעמלות יומיומית במרחבים הפתוחים. הפרווה הכפולה שלו דורשת הברשה. יחסית קל לאילוף.

אלסקן מלמוט (Alaskan Malamute)
משקל: 32 ק"ג.
צבע:שלל צבעים.
מאפיינים: בתהליך חיברות נכון כשהוא צעיר, יכול כלב זה להיות נהדר עם ילדים. משתמשים בו לעתים קרובות כדי למשוך מזחלות, שירות זה נעשה לעתים כדי לאתר חיות שמשחקות או כשמירה על כפרים. זקוק להברשה תכופה. עדיף לגדל אותו במזג אוויר קריר.

ברנרד זננהוד (Bernese Mountain Dog)
משקל: 30 ק"ג.
צבע: שחור, שחום ולבן.
מאפיינים: כלב שמירה טוב שמסתדר נהדר עם ילדים. טבעו הצייתני והנאמן תרם למוניטין שלו כחיית מחמד טובה. זקוק לפעילות גופנית יומיומית.

בוקסר (Boxer)
משקל: 32 ק"ג.
צבע: חום בהיר ולבן, מנומר.
מאפיינים: כלב שמירה טוב המסתדר נהדר עם ילדים. יחסית צייתן ומסתדר טוב עם בני המשפחה וחברים. צרכי הטיפוח שלו מעטים, אך התעמלות יומיומית נדרשת.

בול מאסטיף (Bullmastiff)
משקל: 55 ק"ג.
צבע: חום בהיר, מנומר.
מאפיינים: כלב שמירה טוב. מאד נאמן ומסור לבני המשפחה. למרות גודלו הגדול, הוא צייתן לבעליו. נדרשת פעילות גופנית יומיומית.

דוברמן פינצ'ר (Doberman Pinscher)
משקל: 32 ק"ג.
צבע: שחור, חום בהיר, כחול, חלודה.
מאפיינים: כלב שמירה טוב. דוברמנים זקוקים להליך חיברות כשהם עוד גורים בכדי להיות פחות ביישנים ופחדנים. כלב זה מגיב טוב לאילוף ויכול לחיות בעיר או בכפר כשאר הוא זוכה לפעילות גופנית מדי יום. הפרווה הקצרה שלו קלה לטיפוח.

שנאוצר ענק (Giant Schnauzer)
משקל: 34 ק"ג.
צבע: שחור, שחור ולבן.
מאפיינים: כלב שמירה טוב. צייתן וניתן לאילוף ככלב צבאי או כלב משטרה. חיית מחמד משפחתית נוחה, מסור ונאמן לחברי המשפחה. עדיפות לחיים בכפר מאחר והוא דורש המום פעילות גופנית. את שיער הפרווה יש לסדר באופן ידני בכדי לשמור על "המראה השנאוצרי". השנאוצר הקלסי דומה בצבע ובמבנה הגוף, אבל קטן יותר. גזע זה הוא מאד אנרגטי וייתכן כי יהיה קשה מדי בעבור ילדים קטנים.

דני ענק (Great Dane)
משקל: 59 ק"ג.
צבע: חום בהיר, מנומר, כחול, שחור בוהק.
מאפיינים כלב שמירה טוב ומסתדר נהדר עם ילדים. הפרווה הקצרה דורשת טיפוח מינימלי. מסתגל לסביבה העירונית אבל דורש פעילות גופנית.

כלב הרים פירנאי (Great Pyrenees)
משקל: 68 ק"ג.
צבע: לבן, גווני לבן.
מאפיינים: כלב שמירה טוב ומצוין להגנה על נכסים ושטחים. לרוב הוא עדין, בעל מזג נוח וקרוב לחברי המשפחה. בכדי לשמור על הפרווה שלא יהיו בה קשרים, נדרשת שגרת טיפוח רגילה עד יומיומית. זקוק לפעילות גופנית רגילה.

קומונדור (komondor)
משקל: 41 ק"ג.
צבע: לבן.
מאפיינים: אוהב לשחק, אבל מעט עקשן. בכללי מדובר בכלב של מרחבים פתוחים יותר מאשר כלב בית. הפרווה לרוב מסורקת באופן טבעי (יושבת עליו כמעין סחבה או סמרטוט). רצוי לטפל בפרווה באמצעות איש מקצוע.

קובסז (Kuvasz)
משקל: 43 ק"ג.
צבע: לבן.
מאפיינים: כלב שמירה טוב. עדין ומסור כלפי בני המשפחה. יש להתחיל בהליך החיברות ובאימונו מגיל צעיר. דורש המון פעילות גופנית. אם מדובר בפרווה שצומחת לגודל בינוני עד ארוך, יש להברישה בקביעות.

מאסטיף (Mastiff)
משקל: 72.5 ק"ג.
צבע: חום בהיר, מנומר, אפרסק.
מאפיינים: הגזע הגדול ביותר לפי משקלו. כלב שמירה טוב. מאד חכם. יש לו מזג נוח וכאשר הוא עובר הליך חיברות נכון, הוא נהדר עם ילדים. רצוי לאמן אותו בשטח מגודר, כאשר השטח גדול מספיק עבור דרישות המרחב שלו. הפרווה החלקה שלו דורשת הברשה מפעם לפעם.

ניופאונדלנד (Newfoundland)
משקל: 63.5 ק"ג.
צבע: שחור, שחור ולבן, שוקולד ולבן.
מאפיינים: כלב שמירה טוב וטוב גם עם ילדים (מאוד מגונן). עדיפות לגידול באזור כפרי ובמזג אויר קריר. קרומי הטלפיים מותאמות לשחייה. טוב מזג ובן לוויה מצוין. שיער פרווה ארוך יש להבריש לעתים קרובות.

כלב מים פורטוגזי (Portuguese Water Dog)
משקל: 68 ק"ג.
צבע: שחור, לבן, חום.
מאפיינים: הוא מכונה "המלח" של גזעי הכלבים השונים. הוא מבלה זמן זהה בבית, על סירה או ביבשה. צייתן וקל לאילוף. הם חיות מחמד מצוינות וטובים עם ילדים. הוא אינו משיר פרווה ודורש טיפוח רגיל. ריצה ושחייה הם פעילויות מהנות עבורו.

רוטווילר (Rottweiler)
משקל: 38.5 ק"ג.
צבע: שחור וחלוד.
מאפיינים: כלב שמירה טוב המגונן על בני המשפחה. קל לאילוף ויש להתחיל בהליך החיברות שלו בגיל צעיר. גודלו והחוזק שלו דורשים לרוב אווירה כפרית שעונה על צרכי הפעילות הגופנית שלו. דורש ממש מעט הברשה.

סן ברנרד (Saint Bernard)
משקל: 75 ק"ג.
צבע: לבן או אדום מנומר.
מאפיינים: כלב שמירה טוב שגם מסתדר עם ילדים. לגזע זה יש שני סוגי פרווה: ארוכה וקצרה. הליך חיברות מוקדם ואימון לצייתנות –מומלצים. עדיף לגדל אותו במזג אויר קריר. התעמלות קבועה נדרשת. יש להבריש מדי יום את הזן עם הפרווה הארוכה.

סמוייד (Samoyed)
משקל: 25 ק"ג.
צבע: לבן.
מאפיינים: כלב שמירה טוב ומסתדר טוב עם ילדים. יחסית עצמאי, אך עדיין חיית מחמד משפחתית נאמנה. הפרווה הארוכה נוטה לנשירת שיער באביב. רצוי להשתמש בשירותי טיפוח מקצועיים. מתאים בעיקר לגידול באקלים קר. זקוק להמון פעילות גופנית.

האסקי סיבירי (Siberian Husky)
משקל: 27 ק"ג.
צבע: אפור בהיר עד לכדי שחור/לבן.
מאפיינים: בעל מזג עדין וטוב עם ילדים. כלב ידידותי שמגיב טוב לאילוף. מתאים בעיקר לגידול באקלים קר. הוא משגשג ובמיטבו בשעת פעילות גופנית. מומלץ להברישו באופן קבוע.

הוסף תגובה

נושא:
תוכן:
לכתבה זו יש 0 תגובות

פט ביי - PetBuy

מוצרים לבעלי חיים וציוד לבעלי חיים באתר של PetBuy. מחירי הפרוטקציה המיוחדים שלנו יחשפו בפניך לאחר הרשמה בלבד! פטביי הנו אתר מזון ומוצרים לבעלי חיים. עבור בעלי חיים ואוהבי בעלי חיים ,PetBuy מפגיש בין חיות לבין אוהבי חיות וגם בין וטרינרים, דוג ווקרים, ספרי כלבים וכל בעל מקצוע שדרוש לבעל החיים שלך אצלנו תמצאו מזון לכלבים, מזון לחתולים ובעצם מזון לכל סוגי החיות. PetBuy הוא לא עוד אתר לחיות מחמד, אלא פורטל לבעלי חיים המכיל גם רשת חברתית לאוהבי בעלי חיים ובעצם רשת חברתית לחיות עצמן. ברשת החברתית לבעלי חיים של PetBuy (PetBuyBOOK) תוכלו למצוא לחיית המחמד שלכם שידוך וגם שידוך לעצמכם של אוהב/ת חיות. כמו כן תוכלו למצוא ב פט ביי וטרינר, מאלף, ספר כלבים, פנסיון וכל בעל מקצוע אחר שהצטרף ל PetBuyBOOK. הצטרפו ל PetBuyBOOK ההרשמה והשימוש ברשת החברתית של אוהבי החיות: חינם! בנוסף אנו גאים להציג את מרכז האימוצים הארצי, בו תוכלו לאמץ לעצמכם כלב או חתול מאחת מעמותות האימוץ בארץ. מרכז האימוצים הוא אתר למי שמחפש לאמץ לעצמו חיית מחמד בצורה נוחה ומהירה. פט ביי היא רשת חיות חכמה בהתאמה אישית לחיות מחמד. המוטו שלנו: לכל חיית מחמד מגיע יחס מיוחד.יחס מיוחד זה למשל לפתח רשת חברתית בשביל החיה שלך, להכיר אותה בשם ובצרכים המיוחדים שלה ולהסב לה ולך אושר.

רויאל קנין | חתולים | אוכל לכלבים | יוקנובה | אוכל לחתולים | מזון כלבים | בונזו | חול לחתולים | אוכל לכלב | פרו פלאן | מיטה לכלב | proplan | נוטרם | פרופלן

 בעלי חיים | חנות חיות תל אביב | חיות מחמד | מזון לחיות מחמד | לחשבון גוגל+ שלנו קישורים לאתרים של חברים: הובלות | דוג ווקר | טיפול בעזרת בעלי חיים