רשת חנויות חכמה
בהתאמה אישית לחיות מחמד

חזרה
וטרינר או מקצוען אחר? העלה כתבה משלך

מאכלים, צמחים ותרופות הרעילים לבעל החיים שלך

מאת: ד"ר עופר הירשפלד עודכן ב: 06.11.11

הבית, המקום שאמור, על פניו, להוות את המגן ולהשרות את הבטחון הרב ביותר על חיית המחמד, עלול לעיתים להתגלות כמסוכן עבורה. וטרינרים רבים נתקלים במקרי פציעה ותחלואה רבים הקורים בבית, כשלרובם משותפת העובדה שניתן היה למנוע אותם, במעט שימת לב. לכן, מתוך דאגה לחיית המחמד שלך ובכדי למנוע נזקים ועוגמת נפש מיותרת, חשוב ואף מומלץ לסקור את הבית בכדי לאתר ולהפחית סכנות פוטנציאליות.

איך נגן על חיות המחמד בבית?

אפשר לראות את חיית המחמד כעולל קטן או תינוק סקרן אשר אינו מודע למעשיו ויש לנקוט בפעולות מסוימות בכדי למנוע תאונות פוטנציאליות.

חומרים כימיים שונים

חומרי הדברה, חומרי נקוי הבית, צבעים ועוד- יש לאכסנם במיכלים אטומים, סגורים בחוזקה, בתוך ארונות הנמצאים מחוץ לטווח ההשגה של חיות המחמד (וילדים, כמובן). יש לזכור כי כלבים צעירים וסוגים שונים של מכרסמים, כמו ארנבונים, ינגסו ויכרסמו כל דבר הנקרה בדרכם ולכן חשוב לוודא כי מיכלי האחסון עשויים מחומרים עמידים וקשיחים. בעל החי לא מוכרח לבלוע את החומר בכדי להיפגע- ישנם מקרים בהם שאיפה של החומר הכימי, ליקוקו או ספיגתו מבעד לעור והפרווה יזיקו לא פחות, בייחוד בקרב בעלי חיים קטנים. דוגמא נוספת למקרה שכזה היא דריכה בשלולית של חומר כימי מסוכן (כמו נוזל ניקוי לרצפות) העלולה להביא לכוויות ופצעים בכף הרגל.

חומרי ניקוי והדברה

בכל הנוגע לחומרי הניקוי יש לעקוב אחר הוראות היצרן תוך שימת לב מיוחדת בנוגע לחיות המחמד השוהות בבית. במקרים מיוחדים, כגון ניקוי יסודי של הבית או הדברת מזיקים, חשוב לתחום את בעל החיים בחדר נפרד או להוציאו מהבית למשך מספר שעות, בכדי למזער את חשיפתו לחומרים הכימיים המסוכנים.

בטריות

בטריות הן מסוכנות ורעילות ביותר. גם בבטריות הקטנות ביותר שיש (כמו אלו המשמשות להפעלת שעונים ומצלמות) ישנה כמות כספית שיש בכוחה להרוג כלב קטן.

תרופות

גם תרופות הניתנות לחיית המחמד שלכם, באופן קבוע או במצבים שונים של תחלואה, צריכות להיות סגורות במקום אחסון סגור אליו אין גישה לבעל החיים. בכדי להקל על מתן התרופות לכלבים, חברות שונות פיתחו טבליות וסירופים בטעמים שבעלי החיים אוהבים כמו בקר ועוף (בדיוק כמו הסירופים המתוקים הניתנים לילדים). וטרינרים נתקלים לא אחת בכלבים (בעיקר מגזעים גרגרניים כמו פאג, לברדור, גולדן ועוד) שפיתוח התרופות הללו עבד טוב מדי בשבילם וכשבעליהם לא היו בסביבה נשנשו אריזה שלמה של תרופות. אין ספק שמצב זה הוא אינו רצוי ועשוי להיות מסוכן במיוחד. חשוב להזכיר שוב- תרופות המיועדות לבני אדם עשויות להיות קטלניות לבעלי חיים (דוגמאות שאנו נתקלים בהן לעיתים קרובות: אקמול לחתולים וכלבים, אנטיביוטיקות למכרסמים) ובשל כך אין לספק לבעל החיים שום טיפול תרופתי ללא התייעצות עם וטרינר.  

מכשירי חשמל

מעבר לסכנת ההתחשמלות המוכרת לכולנו, מכשירי החשמל השונים טומנים בחובם סכנות שונות אשר עלינו לתת את הדעת עליהן: מכונות ומייבשי כביסה- אלו מקומות חשוכים ונעימים שחתולים מחבבים במיוחד, ובעיקר בימי החורף הקרים. יש להקפיד לשמור על דלתות המייבש ומכונת הכביסה סגורות גם כאשר אינן בשימוש. בטרם העמסת המכונות חשוב לוודא שאין בהן שוהים לא רצויים. כבלים חשמליים- גורי כלבים ומכרסמים המסתובבים חופשי בבית אוהבים להידחס למקומות נסתרים, אותם המקומות בהם עוברים לרוב כבלי החשמל של מוצרי חשמל שונים בבית כמו טלוויזיה, מערכת ועוד. זהו טבעם של המכרסמים לכרסם כל דבר קשה בו הם פוגשים וכבל חשמלי עונה על טבע זה באופן אופטימלי. אין מסוכן מכך- גם לבעל החיים עצמו וגם לנו, בני האדם. כבר חזינו במצבים בהם בעלי מכרסמים וכלבים צעירים כמעט והתחשמלו בעקבות קצר במכשיר חשמלי אשר נגרם מכרסום.

מזונות מסוכנים

קיים מגוון רחב למדי של מזונות אותם ניתן למצוא בבית אשר עשויים להזיק לחיות המחמד. דוגמאות נפוצות: עצמות דגים ועופות, אלכוהול, ענסים וצימוקים, אגוזים שונים, שוקולד, בצל ועוד. הרעלה ופגיעה בעקבות צריכת מזון אשר אינו מתאים לבעל החיים הן תופעות שכיחות בייחוד בקרב כלבים (שוב הגרגרנים מככבים בראש הרשימה- לברדור, גולדן ודומיהם) וישנם מקרים בהם אפיזודות מסוג זה עלולות להסתיים במוות. מומלץ למנוע לחלוטין גישה של בעל החיים למזון של אנשים. חשוב גם להקפיד לשמור על פח האשפה סגור באופן כזה שתמנע פתיחתו ותוכנו לא יוכל להגיע לפיו הרעבתן של ההולך על ארבע.

צעצועים

ממש כמו ילדים קטנים, חיות מחמד רבות, ובעיקר גורים, אוהבים במיוחד להכניס לפיהם כל דבר בו הם פוגשים. צעצועים של תינוקות, פריטי לבוש ונעליים, שרוכים וגומיות לשיער הם חלק קטן מהדוגמאות הנפוצות. ברור למדי שהתנהגות זו אינה רצויה ואף מסוכנת ביותר. לעיתים קרובות אנו נתקלים בגור כלבים או חתולים שמגיע למרפאה סובל מהקאות, יציאות לא סדירות ומפגין כאב עז. בדיקה פיזית וצילום רנטגן מיד עוזרים לאבחן כי הגור אכל חפץ כלשהו שלא נועד להאכל ויצר חסימה במערכת העיכול. ברוב המקרים אין מנוס מלבצע הליך כירורגי על הגור האומלל. בנוסף לסכנה ולסבל הרב שסובל בעל החיים, לדאגה וללחץ הנגרם לבעלים, מדובר בהוצאה כספית נכבדה ומיותרת. חפצים חדים שונים כמו מחטים, מזלגות וסכינים הינם מסוכנים ביותר ויש לאחסן אותם במקום שאינו בר השגה לבעל החיים.

עישון ועשן

כל סוג של עשן, לרבות עישון פאסיבי, עלול להזיק לבעל החיים (עוד סיבה נפלאה להימנע מעישון...). נערכו מחקרים שהראו כי חתולי בית החשופים לעישון פאסיבי נמצאים בסיכון כפול ללקות במחלות סרטן לסוגיהן, בהשוואה לחתולים אשר לא נחשפו לעשן סגריות. ציפורים ותוכים מפגינים רגישות גבוהה במיוחד לעשן (סגריות וגזים שונים הנמצאים בחלל החדר כדוגמת גז בישול ואחרים) ובשל כך חשוב להקפיד על אוורור הבית- רלוונטי בעיקר בבתים המגדלים ציפורים בכלוב ובחודשי החורף, כאשר הבתים סגורים ומחוממים באח בוערת או תנורי גז או נפט.

צמחים

ישנם צמחי בית רבים המהווים סכנה לבעלי חיים, ביניהם ניתן למצוא מספר צמחים נפוצים מאוד. בטרם הכנסת צמח חדש לבית, חשוב להתעניין במידת רעילותו. לדוגמא: דיפינבכיה ופילודנדורון- שני צמחים רעילים אשר ניתן למצוא בבתים רבים, פרחים ממשפחת השושניים כמו שושן צחור וליליות- רעילים ביותר גם הם, במיוחד לחתולים. אותו הדבר תקף גם בנוגע לאבקנים (הפרח מאבק את פרוות החתול והחתול מתלקק ומתנקה לאחר מכן). נרקיסים וצמחי פקעת הם רעילים גם כן- שתיית המים מהאגרטל בו הם מוחזקים עשויה לבדה לגרום להקאות, שלשולים והרעלה. מומלץ להימנע לחלוטין מהחזקת פרחים וצמחים אלו בחדרים בהם ישנו חתול המבלה בהם את רוב זמנו.

סכנות נוספות

ישנם מוקדי סכנה נוספים לבעלי החיים, מלבד אכילה ובליעה של חומרים רעילים: דלתות זכוכית עשויות להיות מסוכנות בעיקר אם אתם מקפידים במיוחד על נקיונן ומירוקן שכן כלב שובב או חתול פוחז (וגם ילדים!) עלולים לרוץ ולהיתקע בהן, על כן מומלץ ביותר להתקין זכוכיות בטיחותיות שאינן מתנפצות. שטיחים ופרקטים: סכנת החלקה- מסוכן במיוחד בבית עם בעל חיים מזדקן המועד לבעיות מפרקים וגפיים. מרפסות: בעיקר בקרב בתים הממוקמים בקומות גבוהות שמחזיקים חתולים, אך גם כלבים הסובלים מחרדת נטישה וגורים אנרגטיים במיוחד עשויים לקפוץ מבעד למעקה. חשוב לזכור! מודעות ושמירה על כללי המפתח המפורטים פה יעזרו למנוע תאונות מיותרות ויסייעו לשמור על בריאות ושלמות חיית המחמד שלכם.

הוסף תגובה

נושא:
תוכן:
לכתבה זו יש 0 תגובות

פט ביי - PetBuy

מוצרים לבעלי חיים וציוד לבעלי חיים באתר של PetBuy. מחירי הפרוטקציה המיוחדים שלנו יחשפו בפניך לאחר הרשמה בלבד! פטביי הנו אתר מזון ומוצרים לבעלי חיים. עבור בעלי חיים ואוהבי בעלי חיים ,PetBuy מפגיש בין חיות לבין אוהבי חיות וגם בין וטרינרים, דוג ווקרים, ספרי כלבים וכל בעל מקצוע שדרוש לבעל החיים שלך אצלנו תמצאו מזון לכלבים, מזון לחתולים ובעצם מזון לכל סוגי החיות. PetBuy הוא לא עוד אתר לחיות מחמד, אלא פורטל לבעלי חיים המכיל גם רשת חברתית לאוהבי בעלי חיים ובעצם רשת חברתית לחיות עצמן. ברשת החברתית לבעלי חיים של PetBuy (PetBuyBOOK) תוכלו למצוא לחיית המחמד שלכם שידוך וגם שידוך לעצמכם של אוהב/ת חיות. כמו כן תוכלו למצוא ב פט ביי וטרינר, מאלף, ספר כלבים, פנסיון וכל בעל מקצוע אחר שהצטרף ל PetBuyBOOK. הצטרפו ל PetBuyBOOK ההרשמה והשימוש ברשת החברתית של אוהבי החיות: חינם! בנוסף אנו גאים להציג את מרכז האימוצים הארצי, בו תוכלו לאמץ לעצמכם כלב או חתול מאחת מעמותות האימוץ בארץ. מרכז האימוצים הוא אתר למי שמחפש לאמץ לעצמו חיית מחמד בצורה נוחה ומהירה. פט ביי היא רשת חיות חכמה בהתאמה אישית לחיות מחמד. המוטו שלנו: לכל חיית מחמד מגיע יחס מיוחד.יחס מיוחד זה למשל לפתח רשת חברתית בשביל החיה שלך, להכיר אותה בשם ובצרכים המיוחדים שלה ולהסב לה ולך אושר.

רויאל קנין | חתולים | אוכל לכלבים | יוקנובה | אוכל לחתולים | מזון כלבים | בונזו | חול לחתולים | אוכל לכלב | פרו פלאן | מיטה לכלב | proplan | נוטרם | פרופלן

 בעלי חיים | חנות חיות תל אביב | חיות מחמד | מזון לחיות מחמד | לחשבון גוגל+ שלנו קישורים לאתרים של חברים: הובלות | דוג ווקר | טיפול בעזרת בעלי חיים