רשת חנויות חכמה
בהתאמה אישית לחיות מחמד

חזרה
וטרינר או מקצוען אחר? העלה כתבה משלך

למה חשוב לחסן חתולים?

מאת: דוקטור אנדראה קוטלר עודכן ב: 05.05.13

האם אתם יודעים מפני אלו מחלות אתם מגנים על החתול שלכם? הטיפול המונע אצל חתולים חשוב מאוד, וחשוב להקפיד עליו, ואין מדובר בטיפולים רבים.
להלן פירוט המחלות שמחסנים נגדם כמו גם טיפולים מונעים, והסבר למה כל כך חשוב להקפיד על חיסונים בזמן.

מרובעת:
חיסון נגד ארבע מחלות: חתלתלת,  כלמידיה, רינוטרכאיטיס ווירוס הקליצי. החיסון הראשון ניתן לגורים בגיל 8-9 שבועות ואז שוב לאחר 4 שבועות. חוזרים על החיסון אצל חתולים בוגרים בגיל שנה ואז פעם בשנה. ארבעת המחלות האלו נפוצות בעיקר אצל גורים אבל גם אצל בוגרים שאינם מחוסנים. חשוב להבין שגם חתולי בית שאינם יוצאים החוצה כלל ואינם באים במגע עם חתולי רחוב עלולים להדבק בחלק המחלות מכיוון שהמחלות מועברות גם באמצעות חפצים נגועים כמו סוליות של נעליים.

חתלתלת - מחלה ויראלית קשה מאוד ואף קטלנית. ההדבקה נעשית בעיקר דרך הרוק (ממגע או נשיכה) אך יכולה לעבור גם דרך חפצים נגועים. הווירוס מתרבה ברקמות לימפה שונות בגוף החיה ואז פוגע במח העצם ובאיברים נוספים כגון הכבד, הטחול והמעיים, אך גם איברים אחרים יכולים להיפגע. הווירוס מביא להרס של מח העצם ובכך גורם לאנמיה ולירידה בכדוריות דם לבנות ובטסיות. הסימנים למחלה הם הקאות, שלשולים, התייבשות, ירידה בתאבון ובמשקל, חום, כיבים בפה ותסמינים אחרים בהתאם לאיבר שנפגע. בדרך כלל חתול שפיתח תסמינים קשים וסיבוכים  לא ישרוד וימות תוך זמן קצר מהופעת הסימנים. חתול שמצבו הבריאותי לא התדרדר תוך מספר ימים כנראה ישרוד. אלו ששרדו בדרך כלל יבריאו לחלוטין אך ייתכן שיהפכו להיות נשאים של הווירוס ואז המחלה עלולה לחזור. החיסון יכול למנוע חזרה של המחלה בנשא. הטיפול הוא בעיקר טיפול תומך באמצעות נוזלים ואלקטרוליטים, תזונה מתאימה ומתן אנטיביוטיקה כדי למנוע התפתחות זיהומים משניים.

כלמידיה- מחלה בקטריאלית אשר פוגעת בעיקר בעיניים וגורמת לדלקות עיניים עם הפרשות מוגלתיות ויכול לגרום גם לבעיות נשימה קלות. ההדבקה היא על ידי מגע בהפרשות. הטיפול הוא בקטריאלי ואורך בין 3 ל- 6 שבועות. המחלה עלולה להדביק בני אדם, אך שטיפת ידיים פשוטה תמנע זאת.

רינוטרכאיטיס- מחלה ויראלית הנגרמת כתוצאה מווירוס ההרפס. מחלה הפוגעת בדרכי הנשימה העליונות ומועברת דרך האוויר או במגע וחפצים נגועים. וירוס זה הוא אחד מגורמי "שפעת החתולים". הסימפטומים הם חוסר תיאבון, חום, ירידה במשקל, דמוע ודלקות עיניים, נזלת, התעטשות, כיבים בפה, בחניכיים ובלשון ודלקות שיניים. סיבוכים אפשריים דלקת ריאות, וירוס הקליצי, דלקות חניכיים חוזרות/כרוניות ודלקות עיניים כרוניות אשר עלולות לגרום לנזק בלתי הפיך ולעיוורון בעיקר בגורים צעירים. חתול הנדבק בהרפס הופך להיות נשא כל חייו. מידי פעם ייתכנו התפרצויות שמתבטאות בצורות שונות והחתול עלול להדביק חתולים נוספים. הטיפול שניתן הוא בעיקר תומך ע"י מתן נוזלים, תזונה, אנטיביוטיקה וטיפול בעיניים.

וירוס הקליצי - וירוס זה הוא גורם נוסף לשפעת חתולים. ההדבקה, הסימנים, הסיבוכים והטיפול דומים להרפס. תסמין נוסף הוא דלקת פרקים לעיתים גם ללא סימנים נוספים. תיתכן גם פגיעה בכבד או כליות או דימומים פנימיים. לרוב המחלה אינה מסוכנת, פרט לגורים מאוד צעירים. אך הסכנה העיקרית היא סיבוך עם דלקת ריאות, או הרפס או פגיעה באיברים. כמו במקרה של וירוס ההרפס, גם חתול אשר נדבק בווירוס הקליצי נשאר נשא של הווירוס כל חייו ועלול ללקות בהתפרצויות חוזרת או להדביק חתולים אחרים.

תולעי מעיים:
התולעים מועברות על ידי פרעושים. אצל גורים התולעים עלולות להזיק ולגרום לאנמיה, תת תזונה, רזון וחוסר התפתחות. אצל חתולים בוגרים לרוב התולעים אינן מזיקות אך הן יכולות לגורם לאי נוחות רבה ויכולות גם לעבור לבני אדם. שטיפת ידיים פשוטה תמנע את ההדבקה אצל בני אדם. התולעים הנפוצות ביותר מזכירות גרגירי סומסום וישנן תולעים פחות נפוצות הנראות כמו חוט עבה ומסולסל. גם אם אינכם רואים את התולעים זה אינו אומר שהן אינן קיימות. מומלץ לתת טיפול מונע פעם בחצי שנה ואם הן נראות, יש לחזור על הטיפול כעבור 10 ימים. כמו כן מומלץ לטפל בפרעושים כל חודש.

אימוץ חתול הוא דבר מבורך, אך חשוב להבין שזו מחויבות ארוכת טווח, של 17 שנים או יותר, וצריך לקחת בחשבון את כל ההוצאות וההתחייבות. גידול חתול זו השקעה רבה הן מבחינת זמן ואנרגיה והן מבחינה כספית. הקפדה על מתן חיסונים זה רק חלק מזה. אנא חישבו היטב האם אתם רוצים ויכולים לעמוד בזה לטווח הארוך.

הוסף תגובה

נושא:
תוכן:
לכתבה זו יש 0 תגובות

פט ביי - PetBuy

מוצרים לבעלי חיים וציוד לבעלי חיים באתר של PetBuy. מחירי הפרוטקציה המיוחדים שלנו יחשפו בפניך לאחר הרשמה בלבד! פטביי הנו אתר מזון ומוצרים לבעלי חיים. עבור בעלי חיים ואוהבי בעלי חיים ,PetBuy מפגיש בין חיות לבין אוהבי חיות וגם בין וטרינרים, דוג ווקרים, ספרי כלבים וכל בעל מקצוע שדרוש לבעל החיים שלך אצלנו תמצאו מזון לכלבים, מזון לחתולים ובעצם מזון לכל סוגי החיות. PetBuy הוא לא עוד אתר לחיות מחמד, אלא פורטל לבעלי חיים המכיל גם רשת חברתית לאוהבי בעלי חיים ובעצם רשת חברתית לחיות עצמן. ברשת החברתית לבעלי חיים של PetBuy (PetBuyBOOK) תוכלו למצוא לחיית המחמד שלכם שידוך וגם שידוך לעצמכם של אוהב/ת חיות. כמו כן תוכלו למצוא ב פט ביי וטרינר, מאלף, ספר כלבים, פנסיון וכל בעל מקצוע אחר שהצטרף ל PetBuyBOOK. הצטרפו ל PetBuyBOOK ההרשמה והשימוש ברשת החברתית של אוהבי החיות: חינם! בנוסף אנו גאים להציג את מרכז האימוצים הארצי, בו תוכלו לאמץ לעצמכם כלב או חתול מאחת מעמותות האימוץ בארץ. מרכז האימוצים הוא אתר למי שמחפש לאמץ לעצמו חיית מחמד בצורה נוחה ומהירה. פט ביי היא רשת חיות חכמה בהתאמה אישית לחיות מחמד. המוטו שלנו: לכל חיית מחמד מגיע יחס מיוחד.יחס מיוחד זה למשל לפתח רשת חברתית בשביל החיה שלך, להכיר אותה בשם ובצרכים המיוחדים שלה ולהסב לה ולך אושר.

רויאל קנין | חתולים | אוכל לכלבים | יוקנובה | אוכל לחתולים | מזון כלבים | בונזו | חול לחתולים | אוכל לכלב | פרו פלאן | מיטה לכלב | proplan | נוטרם | פרופלן

 בעלי חיים | חנות חיות תל אביב | חיות מחמד | מזון לחיות מחמד | לחשבון גוגל+ שלנו קישורים לאתרים של חברים: הובלות | דוג ווקר | טיפול בעזרת בעלי חיים