רשת חנויות חכמה
בהתאמה אישית לחיות מחמד

חזרה
וטרינר או מקצוען אחר? העלה כתבה משלך

חתולים בחנות חיות

מאת: ארז גור עודכן ב: 28.05.12

מדריך למידה בנושא "חתולים"

רשת פטביי הגדלה והמתפתחת מאפשרת לזכיינים מתאימים להצטרף לשורותיה.
לחץ כאן לפרטים נוספים על אפשרות הזיכיון. ליצירת קשר: franchise@petbuy.co.il

הוראות לאחזקת חתולים בחנות חיות בארה"ב - אפשר ללמוד מהם

 הבהרה: בפטביי לא מוכרים גורי חתולים או חיות מחמד, המדיניות שלנו דוגלת באי החזקה של חיות. המדריך נועד לשפר את ידיעותיהם של עובדים בחנויות שכן מחזיקות לטובת החיות המוחזקות בהן.

מבוא

חתולים הם חיית המחמד הפופולארית ביותר בארה"ב, שבה כ- 88 מיליון חתולים מוחזקים כחיות מחמד. הפופולאריות הזאת משקפת את העובדה שבדרך כלל קל יותר לטפל בחתולים מאשר בכלבים ובבתים רבים יותר מחתול אחד.
גם אם אין אצלך בחנות גורי חתולים למכירה, המידע בפרק זה יהיה שימושי כאשר אתה בא לעזור ללקוחות לאבחן בעיות אצל חתולם ובטיפול בו.

למידת היעד
פרק זה יקנה לך הבנה טובה יותר של חתולים וגורי חתולים ויעלה את ביטחונך בבואך למכור חתולים וציוד נלווה עבורם. אחרי השלמת הפרק הזה יהיו בידיך הכלים הבאים:
•    בחינת גור החתול וזיהוי בעיות בריאות אפשריות.
•    נתינת מענה לצורכי הגור בחנות.
•    הבנת הצרכים הבסיסיים של הלקוח.
•    המלצות לציוד ופריטים נוספים עבור חתולים וגורי חתולים.


בדיקת גורי חתולים
מבוא
כל בוקר, כל הגורים צריכים לעבור בדיקה חיצונית. היעזר ברשימת בוקר כדי למנוע התעלמות מבעיה. אם אתה מגלה בעיה, הודע לממונה עלייך מיד על מנת שהבעיה תטופל מידית.
במהלך היום עלייך להשגיח על
•    רמת הערנות והפעילות
•    צריכת אוכל ומים
•    שימוש בארגז החול, כולל מעקב אחר מתן שתן וצואה

גורי חתולים בדרך כלל ישנים בחלקה הגדול של היממה מפאת גילם הצעיר. בזמן ערות, גור בריא יהיה ערני, פעיל וסקרן לגבי סביבתו.אם נראה שלא נגעו במים או באוכל, יכול להיות שישנה בעיה רצינית  עם הגור. צואה צריכה להיות בכל הארגזים ועליה להיות מוצקה, לא נוזלית או בצבע שונה. גורים משלשלים או בעלי צואה דמית עלולים להיות עם בעיה המצריכה טיפול מידי. הקפד לשטוף ידיים ביסודיות לאחר הטיפול בכל גור.

בדיקה וטרינרית
מדינות מסוימות דורשות שווטרינר מוסמך יבדוק את כל הגורים וינפיק תעודות בריאות עבורם בטרם יוכלו להימכר בחנויות. בהתאם לתקנות כל מדינה, כל גור שלא נמכר תוך פרק זמן מסוים (בד"כ שלושה- ארבעה שבועות) צריך להיבדק שוב ע"י וטרינר אשר ינפיק תעודת בריאות חדשה. גם אם לא נדרש בחוק, בהרבה חנויות ישנו וטרינר אשר בודק את הגורים באופן שגרתי. הווטרינר בחנותך יבדוק את הגורים בקפידה, יקשיב לליבם וריאותיהם, ימדוד את חומם וייקח דגימות צואה למציאת טפילים פנימיים. גם אם דגימת הצואה שלילית, ברוב המקרים ייתן הווטרינר טיפול נגד תולעים ליתר בטחון. תלוי בגיל החתול, הווטרינר גם ייתן חיסונים נחוצים או זריקות דחף. גורי חתולים בד"כ מקבלים חיסון ראשון בסביבות גיל 8 שבועות וחיסון נוסף ו/או זריקת דחף בסביבות גיל 12-16 שבועות. החיסונים הם בדרך כלל נגד כלבלבת, לוקמיה של חתולים וכלבת. את רוב החיסונים צריך לחדש כל שנה.

בדיקה ראשונית
לפני שווטרינר מגיע לבדוק גורי חתולים חדשים, עלייך לבדוק אותם בדיקה ראשונית על מנת לזהות בעיות ברורות או סוגיות בריאות.
עיניים -
צריכות להיות נקיות ומבריקות עם אישונים זהים. בדוק שאין הפרשה לבנה או צהובה או נפיחות סביב העיניים.
בעיה אפשרית - דלקת, פציעה או מחלה
אף - ה
נחיריים צריכים להיות נקיים, בלי הפרשה צהובה או לבנה
בעיה אפשרית - דלקת או מחלה
פה -
החניכיים צריכות להיות בגוון ורוד בריא וצריכות לחזור לצבע הזה במהירות לאחר לחיצה קלה עליהן עם האצבע. כמו כן, צריך לחפש התפתחות לא תקינה של שן (כיב, שקע וכדומה) או נפיחות.
בעיה אפשרית - אנמיה, טפילים פנימיים או דלקת
אוזניים -
צריכות להיות חלקות ובלי קרחות, התעלות נקיות וללא ריח, ללא שומן בצבע חום או לכלוך בתוכם
בעיה אפשרית - קרדיות, פטריות, דלקת
ראש - א
זור הקודקוד, הפנים והפה צריכים להיות מלאי פרווה, ללא קרחות, בליטות, גלדים.
בעיה אפשרית - דלקת או טפילים, תולעת טבעתית
צוואר/חזה -
הפרווה צריכה להראות נורמאלית וכאשר אתה מגרד את החזה של החתול שלא יגיב בהתגרדות עצבנית. חפש שיעול יבש או רטוב וכל קול נשימה חריג או מאומץ. בעיה אפשרית - טפילים, דלקת, תולעת טבעתית, בעיות נשימה
עורף/גב -
הפרווה צריכה להיות נורמאלית. גרגירים שחורים או חוסר נוחות כאשר מלטפים את החתול יכולים להעיד על פרעושים, קרציות או כינים. כאשר צובטים בעדינות את העור בעורף או בגב הוא צריך לחזור למקומו במהירות כאשר החתלתול שותה מספיק.
בעיה אפשרית - דלקת, שחין, תולעת טבעתית או התייבשות
שלד - ב
דוק סימטריה של החזה והבטן ואחר כל נפיחות או בליטה. בדוק את הפרווה למציאת חריגויות כמו מורסות (אזורים קטנים, רטובים ובצבע שונה) ואחר קרציות ופרעושים. וודא שהבטן לא נפוחה ושהצלעות לא בולטות מתחת לעור.
בעיה אפשרית - דלקת, שחין, טפילים פנימיים, תת משקל
רגליים וכפות רגליים -
הפרווה צריכה להראות נורמאלית ללא רגישויות או בליטות, בעיקר בכריות כפות הרגליים. כמו כן, וודא שהציפורניים נמצאות ושהחתול הולך רגיל מבלי לצלוע.
בעיה אפשרית - תנאי מחייה לא תברואתיים, דלקת, פגם, פציעה
זנב/אחוריים -
זנב צריך להראות רגיל (לא שבור) ללא הפרשות, חריגויות או נפיחות באזור הרקטום או איבר המין (אצל נקבות). חפש אחר תולעים או טפילים אחרים בצורת גרגרים או אורז. טמפרטורת הרקטום צריכה להיות בין 37.8 ל- 39 מעלות צלזיוס (100-102.5 מעלות פרנהייט)
בעיה אפשרית - פגם או פציעה, צניחה של הרקטום, טפילים פנימיים, דלקת, תולעת טבעתית

בדיקה שגרתית

אחרי הבדיקה הראשונית, חלק מתפקידך יהיה לצפות ולעקוב אחר מצבו הבריאותי הכללי של כל גור על בסיס יום יומי עד שיימכרו. כך יובטח שהגורים בחנות יישארו בריאים עד כמה שאפשר.

משקל- גורים צריכים להישקל כל שבוע בערך. גורים נורמאליים צריכים לעלות במשקל בעקביות. משקל קבוע או ירידה במשקל יכולים לנבוע מסיבות שונות החל מטפילים פנימיים וכלה בבעיות מעיים קשות.
התנהגות- התנהגותו של הגור יכולה לשקף בצורה מהימנה את מצבו הכללי.על ידי מעקב יום יומי אחרי הגור, ניתן לזהות שינויים בקלות ולהעריך אותם בהתאם.
אכילה- אכילה הכרחית להתפתחות הגור ועמידות בפני מחלות. אכילה מועטה או חוסר אכילה יכולים להוביל להידרדרות אלא אם ישנו מי שרואה ומתערב. חוסר תאבון נגרם ברובו מלחץ, דלקת או טפילים פנימיים.
שתן- חתולים צריכים לתת שתן בארגז החול על בסיס יום יומי. מתן שתן מחוץ לארגז או שתן בעל גוון אדמדם או בעל ריח חזק במיוחד יכולים להעיד על דלקת. עלייך להביא לתשומת ליבו של הממונה עלייך מקרים של שתייה מרובה (הגורמת להשתנה מרובה) ושינויים בצבע השתן.
עשיית צרכים- כל שינוי בשגרת עשיית הצרכים יכול להעיד על בעיה.חשוב לשים לב לכל שינוי במרקם, צבע או ריח ולדווח לממונה או לווטרינר האחראי.
הקאות, שיעולים, התעטשויות, הפרשות, הפרשות מהעיניים- כולם סימנים מדאיגים היכולים להצביע על התפתחות של מחלה או על מחלה קיימת. אם אתה מבחין באחד מהסימפטומים, דווח לממונה עלייך על מנת שיוכלו להינקט פעולות מיידיות כמו בידוד הגור לצורכי מעקב וטיפול.

זיהוי טפילים נפוצים
בעוד שרבים מהטפילים הנפוצים בחתולים מצריכים התייעצות עם וטרינר, ישנם מספר אמצעים בהם תוכל לנקוט על מנת למנוע את התפשטות הטפילים בקרב הגורים בחנות. את המידע כדאי לחלוק גם עם הלקוחות. בזמן הטיפול נגד טפילים, חשוב לקרוא בקפידה את ההוראות על האריזה ולוודא שהחומר מתאים לגורי חתולים. אם רוחצים את הגורים, צריך לייבש אותם היטב לאחר מכן ולשים אותם באזור מחומם. צריך לקרוא את כל התוויות היטב ולהיות מודעים לתופעות הלוואי האפשריות של קוטל המזיקים אצל חתולים ואצל בני אדם.


סוגי טפילים נפוצים והדרכים למניעת הדבקויות נוספות:
קרדית האוזן
כללי: נמצאים בתעלות האוזניים, נפוצים בקרב גורי חתולים ומאוד מדבקים.
סממנים: לא ניתן לראות אותם בעין רגילה אבל גורמים ל inflammation  וגירויים. הסימפטומים כוללים ניעורי ראש מוגזמים או גירודי אוזניים, חומר שמנוני בצבע חום- אדמדם בתוך האוזניים או ריח לא נעים שיוצא מהאוזניים.
דרכי טיפול: תחילה לאמת את החשדות מול מנהל החנות או וטרינר ואז לטפל בעזרת חומר וטרינרי נגד קרדית האוזן על פי הוראות יצרן או וטרינר.

פרעושים
כללי: הטפילים הכי נפוצים בקרב חתולים וגורי חתולים, חיים מדמם ובדרך כלל לא יעזבו אלא אם מדבירים אותם. הם זריזים וקופצים למרחקים גדולים. נקבת הפרעוש יכולה להטיל מאות ביצים במהלך חייה. הביצים האלה נופלות מחיית המחמד ועוברות גלגולים של גולם וזחל בחרכים, על משטחים כמו שטיחים ועוד חומרים רכים.כאשר הם נהיים פרעושים בוגרים הם יכולים לקפוץ על חיית מחמד זמינה. מציאת והדברת הפרעושים, לפני הדבקת שאר חיות המחמד האחרות בחנות, היא קריטית. בנוסף לגירוי עורה של חיית המחמד, פרעושים נגועים יכולים לגרום לתולעים שטוחות ולכן גורי חתולים הנגועים בפרעושים צריכים לעבור טיפול נגד תולעים גם כן.
סממנים: הסממן הנפוץ ביותר הוא התגרדות, אחריו איבוד שיער באזור הזנב, הראש או המפשעה. כשיש חשד לפרעושים, רסס את החיה בזהירות וחפש אחר פרעושים בוגרים (חרקים בצורת נקודות קטנות, שחורות, שטוחות, קשות וללא כנפיים) או צואת פרעושים אשר נראית כמו גרגרים בצבע שחור שהופכים לאדומים-כהים כאשר מניחים אותם על מגבת לבנה ורטובה. ניתן להשתמש גם במסרק מיוחד נגד פרעושים בעל שיניים מאוד צפופות.
דרכי טיפול: ניתן להניח שבחנותך מגוון רחב של חומרים להשמדת פרעושים הכולל טיפות, שמפו, אבקה, תרחיף, ספרי לבע"ח, ספרי ופצצות לסביבה שבה רובץ בעל החיים. טיפול משולב בכל אזורי המחייה של גורי החתולים הנגועים, כולל תאים וחדרים יהיה יעיל להדברה ומניעת הדבקה של שאר החתולים.

קרציות
כללי: הבעיה העיקרית עם קרציות היא מחלת ליים שיכולה להדביק את גור החתול או בעליו הנגרמת מעקיצה של קרצייה. על מנת שתתבצע הדבקה הקרצייה צריכה להיות על החתול 24 שעות ולכן חשוב לאתר אותן ולטפל בהן במהירות.
סממנים: התגרדות. קרציות הן חומות בעלות שמונה רגליים וישנם זנים שבקושי נראים לעין. למרות שהן יכולות להיות בכל מקום על גוף החתול, לרוב הן נמצאות באזור האוזניים, הבטן או המפשעה. בדוק היטב את כל גוף החתול מכיוון שקרציות יכולות להיות בגדלים שונים.
דרכי טיפול: את הקרציות צריך להוציא באופן ידני. השתמש במלקחיים או בכל חומר הדברה אחר לקרציות והקפד להסיר את הראש (אשר יכול להיות תפוס לעור) ואת הגוף. ניתן לטפטף על הקרצייה שמן צמחי שיכול לגרום לקרצייה להשתחרר מעור החתול.  אם נמצאו קרציות, צריך להשתמש בחומרים נגד קרציות כגון שמפו, אבקה, טיפות, תרחיף וכדומה. חומרים מסוימים אף מונעים מהקרציות להיצמד או שיעילותם ארוכת טווח  והם מומלצים לחתולים שיוצאים החוצה או באזורים בהם ישנה רמת נגיעות גבוהה של מחלת ליים.

כינים
כללי: בניגוד לטפילים אחרים, כינים נדירות אצל חתולים ומופיעות בדרך כלל במקרים של תברואה נמוכה מאוד או הזנחה.
סממנים: התגרדות קשה ופצעים פתוחים. כינים הן לבנות, קטנות, שטוחות,חסרות כנפיים וכמעט שאינן נראות בעין רגילה.
דרכי טיפול: שימוש בתרחיף, שמפו או ספריי המיועדים להדברת כינים הן הטיפול הנחוץ בדרך כלל. הקפד על ההוראות המצורפות ושמור על החתול בבידוד עד להדברת הכינים.

גורמי מתח נפוצים
גורי חתולים חווים מתח מרגע הפרדתם מאימם ועד מכירתם. ברגע שגורי חתולים מגיעים לחנותך האירועים  הבאים (בסדר הזה) יכולים לגרות למתח:
•    בדיקה ראשונית
•    בדיקה וטרינרית
•    תהליך החיסונים
•    טיפול נגד תולעים
•    הפרדתם משאר השגר
•    אוכל שונה בחנות
•    סביבה שונה בחנות
•    תחזוקה שגרתית
•    קולות ואורות בחנות
•    התעסקות בהם של עובדים שונים ולקוחות
•    נסיעה לבית הלקוח
•    הסתגלות לבית חדש

למרות שכל אירוע שכזה איננו אירוע היכול לגרום למתח משמעותי כשלעצמו, שילוב של האירועים יכול להוריד את עמידותו של הגור בפני מחלות עקב היחלשות המערכת החיסונית. בדרך כלל המתח נמצא בשיאו בעיקר בשלושת הימים הראשונים לאחר הגעת הגור לחנות. בתקופת ההסתגלות לחנות, השתדל להפחית את המתח למינימום באמצעות מנוחה מרובה לחתול, אוכל איכותי ותנאים תברואתיים גבוהים והרבה תשומת לב. עודד את הבעלים החדשים לפעול בצורה דומה להקטנת המתח אצל החתול והסתגלות מהירה יותר לביתו החדש.

האכלה ותזונה

מבוא
כדי להישאר בריאים כל חיות המחמד צריכות תזונה מאוזנת, בריאה ושלמה. מזון ברמה גבוהה המותאם במיוחד לגורי חתולים, ישמור עליהם בריאים יותר ועמידים יותר בפני מחלות. אם חנותך מוכרת גורי חתולים, חלק נכבד מאחריותך הוא לדאוג להם למזון טוב ומים טריים וזמינים בכל עת. לרוב חנויות החיות יש מותג מועדף להאכלה אשר יכלול מזון מיועד לגורי חתולים. המזון הזה צריך לשמש אותך להאכלת כל הגורים בחנות ובשאיפה גם את הלקוחות שקונים אותם.

אוכל ושתייה
צריך להאכיל את הגורים מרגע שהתמקמו בחנות. חתולים וגורי חתולים בדרך כלל מווסתים בעצמם את תכיפות וכמות האכילה ויאכלו רק את הכמות אותה הם צריכים. צריך להאכיל את הגורים במזון ברמה גבוהה על מנת לשמור עליהם בריאים ועמידים יותר בפני מחלות. מזון יבש צריך להיות זמין כל הזמן. אם מגישים מזון רטוב, צריך להחליפו לעיתים קרובות מכיוון שהוא מתקלקל בקלות. גורים אשר נלחצים בקלות עשויים להתפתות לאוכל רטוב אשר ריחו יותר מעורר תאבון. חוסר תאבון עלול להיות סממן למשהו רציני יותר וצריך להיות מובא לידיעתו של האחראי בחנות. מים טריים צריכים להיות זמינים כל הזמן, בטמפרטורת החדר ובקערה נקייה. אסור לתת חלב בשום מקרה לחתולים וגורי חתולים מכיוון שהחלב יכול לגרום לשלשול. מרגע שהגורים נגמלו מהנקה, עליהם לשתות מים בלבד.

מכירת מזון חתולים
אחת השאלות הכי נפוצות שסביר להניח שתישאל היא על איזה סוג אוכל או מותג אתה ממליץ לחתולים וגורי חתולים. זכור שהמותג חשוב פחות מהרכב המזון. וודא שאתה מבין במלואם את המרכיבים והיתרונות של סוגי המזון השונים המיועדים לחתולים וגורי חתולים שיש בחנותך ומה ההבדלים בניהם. גורי חתולים צריכים לשמור על אותה תזונה לפחות שבועיים- שלושה לאחר המעבר לבית חדש. בהנחה שהגורים קיבלו מזון ברמה גבוהה, ניתן להשאיר אותם עם אותו מזון עד למעבר למזון בוגרים. אם הבעלים מעוניין להעביר את הגור למזון שונה, עליו לעשות זאת בהדרגתיות ולאורך שבועיים בערך על מנת למנוע שלשול או בעיות מעיים אחרות, מה שיכול להיות בעייתי ביותר בגורים צעירים אשר יכולים להתייבש בקלות כתוצאה משלשול. במעבר ממזון אחד לאחר, הבעלים צריך לערבב את שני סוגי המזון כאשר בהדרגה תגדל כמות המזון החדש. הכמות המומלצת בהתחלה היא שלושה רבעים מהמזון הישן ורבע מהחדש למשך שלושה- ארבעה ימים, לאחר מכן חצי- חצי לעוד שלושה- ארבעה ימים, לאחר מכן שלושה רבעים מהמזון החדש ורבע מהישן לעוד שלושה- ארבעה ימים ובסופם רק מזון חדש. גורי חתולים יכולים לעבור למזון בוגרים בסביבות גיל שנה ויתכן שיצטרכו לעבור למזון "קשישים" בסביבות גיל 8-10 כאשר הם נהיים פחות פעילים. מעבר לשינויים האלה, ההמלצה לבעלים היא לא לשנות את סוג המזון של החתול/ גור חתולים ולהתמיד באותה תזונה המבוססת על מזון ברמה גבוהה לכל אורך הדרך. שינוי תזונה רק על מנת לגוון לחתול עלול ליצור חתול בררן. למרות המיתוס, חתולים וגורי חתולים לא משתעממים מאכילת אותו המזון. כדי לקבל רעיונות והצעות לתקשורת יעילה מול הלקוחות לגבי המאפיינים והיתרונות של סוגי המזונות השונים ומוצרים נוספים אותם אתה מוכר ללקוחות ראה פרק "שרות לקוחות ומכירות".

חטיפים
למרות שניתן לפנק מידי פעם את החתולים וגורי החתולים בחטיפים, צריך לוודא שהם מהווים חלק קטן מסך התזונה שלהם. רק חטיפים ברמה גבוהה, המותאמים לחתולים וגורי חתולים, מומלצים. רוב החתולים נהנים מ"קט-ניפ" אשר נחשב יכול להופיע כחטיף או בצעצוע. יכול להיות חתול יהיה אדיש יותר ל"קט-ניפ" בצעירותו. מגוון רחב מידי או מזון לא מתאים (מזון של בני אדם לדוגמה) יכול לגרום לבעיות עיכול או בעיות התנהגות כולל גנבת מזון או בררנות.

תנאי מגורים

מבוא
גורי החתולים בחנותך צריכים לשהות ביחידת מגורים גדולה מספיק לאפשר להם להתנועע בחופשיות. אם מתאפשר, יחידה המתפרשת על פני כמה מפלסים עדיפה. לרוב גורי החתולים נוח יותר בקרב שאר השגר או בקרב גורי חתולים בריאים אחרים. אם אתה מחזיק מספר גורי חתולים בחנות ביחד, וודא שהמתחם גדול מספיק לכולם. במקרה כזה על הגורים להיות בסביבות אותו הגיל וגודל ועלייך לפקח עליהם על מנת לוודא שהם מסתדרים בניהם. חתול תוקפני צריך להיות ממוקם ביחידה אחרת. לאורך פרק זה, מקום משכנם של הגורים יקרא "מכלאה" והמקום בו הם חיים ואוכלים יקרא "יחידת מגורים" או תיבה/ ארגז.

מפרט יחידת המגורים
יציב וקל לניקוי- יחידת המגורים צריכה להיות מחומר עמיד למים, צואה ושתן ובנוי כך שניתן יהיה לנקות ולחטא אותו בקלות. רוב היחידות המותאמות לגורי חתולים הינן בעלות רצפה חזקה ועשויות להיות בעלות מגש נשלף על מנת להקל את תהליך הניקוי.
ארגז צרכים מתאים- ארגז צרכים אחד או יותר צריך להיות ממוקם בתחתית יחידת המגורים ובמרחק מכלי המזון והשתייה. ארגזי הצרכים צריכים להיות בעלי דפנות נמוכות על מנת שהגורים יוכלו להיכנס ולצאת בקלות.

ניקיון ותברואה

גור נקי שנראה ומריח טוב מושך יותר קונים פוטנציאלים. חלק מעבודתך יכול לכלול ניקוי יחידת המגורים ורחיצת ו/או טיפוח הגורים. זה גם זמן מצוין להתחבר עם החתול ולחיפוש בעיות אפשריות.

רחיצת גורי חתולים
חתולים בהכללה הם חיות מאוד נקיות וגם גורים קטנים ילקקו את פרוותם על מנת לטפח אותה. רוב הגורים המגיעים לחנות יזדקקו רק להברשה.חשוב לתת לגורים הזקוקים לרחצה זמן להתאקלם ולרחוץ אותם רק לאחר שהם לא מראים סימנים ללחץ. זכור כי סביר להניח שזו הרחצה הראשונה בחייו של הגור והשתמש במילים ומסרים מרגיעים על מנת למנוע פחד מופרז. ניקיון הגור באמצעות ספוג רטוב עדיף הרבה פעמים. אם בכל זאת הגור זקוק לרחצה הינה מספר נקודות שחשוב לזכור:
•    לא חם מידי, לא קר מידי- אף אחד לא אוהב אמבטיה רותחת או אמבטיה קרה מידי וכך גם הגורים בחנותך. טמפרטורת המים צריכה להיות חמימה, לא חמה או קרה.
•    לפעול על פי ההוראות- לקרוא בזהירות את כל ההוראות הכתובות על השמפו והתכשיר נגד טפילים שבהם אתה משתמש. וודא שכל מכשיר שאתה משתמש בו מותאם לגורי חתולים.
•    היה זהיר- לנקוט במשנה זהירות על מנת שהשמפו והתכשיר לא יגרו יכנסו לפיו, עיניו, אפו או איבר מינו של גור החתולים.
•    לשטוף ביסודיות- צריך לשטוף את הגור ביסודיות לפחות פעמיים על מנת לוודא שלא נשארו שאריות חומר.
•    תכיפות הרחיצות- תכיפות גבוהה מידי עלולה לייבש את עורו ופרוותו של הגור, דבר אשר יוביל לבעיות אחרות. נקה את הגורים נקודתית, רחץ רק כשצריך ולא יותר מפעם בשלושה שבועות בערך.

ייבוש הגור
דבר ראשון שפשף בעדינות את הגור בעזרת מגבת יבשה. זה יעזור לייבוש ולהרגעת הגור. אם אתה משתמש במייבש שיער ידני, הברשה או התפחה של השיער יזרזו את הייבוש ויעזרו להימנע מנהמות וסיבוכים. טמפרטורת האוויר החם לא צריכה להרגיש חמה על עורך. במייבש ארגז ניתן להשתמש רק אם הגור חברותי ואינו מראה פחד מפני רעשים ביחידת האכסון. אם נעשה שימוש במכשיר כזה, הטמפרטורה צריכה להיות מכוונת על חום הגבוה במעט בלבד מטמפרטורת החדר וצריך להשתמש בטיימר על מנת להימנע ממצב שגור ייובש זמן ממושך מידי. אחרי הייבוש, סירוק או הברשה ישפרו את מראה הפרווה והחתולים יראו מושכים יותר בעיני לקוחות פוטנציאלים.

ניקוי המכלאה ויחידות המגורים
את יחידות המגורים יש לנקות על בסיס יום יומי. את ארגז הצרכים צריך לגרף או לנקות לאורך היום על מנת שלא יהיו עמוסים בצרכים. גורי חתולים רגישים למספר מחלות וזיהומים. חיטוי וניקוי המכלאה ויחידות המגורים לפני אכלוסם בגורים חדשים הוא הכרחי לשמירה על בריאותם. את כל כלי הניקוי צריך לחטא לאחר השימוש על ידי השריית הכלים בחומר מחטא או מלבין. ציוד לניקוי וחיטוי המכלאה ויחידות המגורים כולל:
•    חומר חיטוי או סבון איכותי
•    חומר חיטוי ו/או מלבין
•    בגדים מיועדים לניקוי
•    מים חמים
•    מטלית לניקוי
•    מברשות עם שערות קשות
•    דליים
•    סינר או חלוק וכפפות
•    מגבות ומגבות נייר

תחזוקה שוטפת

סביבת המכלאה, יחידות המגורים וקערות האוכל והמים צריכים לעבור ניקוי בכל יום. האזורים והמשטחים האלה צריכים לעבור חיטוי עם חומר חזק יותר פעם בשבועיים- שלושה. השתמש רק בסבונים ובחומרי ניקוי שמתאימים לסביבת חתולים ועקוב אחר ההוראות בקפדנות. היעזר בנהלי החנות אשר בוודאי כוללים את הצעדים הבאים:
1.    אם יחידות המגורים נמצאות אחת מעל השנייה, התחל מלמעלה והמשך כלפי מטה על מנת להימנע מזיהום ע"י טפטוף של מים מלוכלכים אל היחידות הנקיות. מומלץ להשתמש בסינר (או חלוק) וכפפות.
2.    סרוק את היחידות בחיפוש אחרי בעיות פוטנציאליות, בדוק את הגורים על מנת לוודא שהם בריאים והעבר אותם ליחידה זמנית ונקייה.
3.    הסר את כל העיתונים המלוכלכים, המשטחים וארגזי הצרכים. קרצף את רצפות יחידות המגורים  עם מים וסבון, שטוף ויבש. הנח עיתונים נקיים חדשים ואת כל המשטחים. רוקן את ארגזי הצרכים, שטוף עם מים וסבון ויבש לאחר מכן. מלא את הארגזים בחול חדש. הפעולות האלו יעלימו את רוב הריחות שהצטברו במהלך הלילה.
4.    בדוק ביסודיות ואם צריך, נקה קירות, קורות ואזורים אחרים בתוך יחידות המגורים. נגב את שאריות הסבון עם מטלית רטובה ויבש היטב לפני החזרת הגורים.
5.    יחידות המגורים צריכות לעבור חיטוי לפחות פעמיים בשבוע ולפני הכנסת גורים חדשים. אחרי השלמת שלבים 1-4, צחצח ביסודיות את כל המשטחים (קירות, תקרות, רצפות, מגשים וכו') ואת ארגזי הצרכים עם חומר מחטא הבטוח לשימוש בסביבת חתולים ו/או מלבין בריכוז 5% (כוס וחצי מלבין ל-8 ליטר מים). בדוק את ההוראות על קופסת החומר המחטא לגבי דילול החומר למידה הרצויה. שים לב לא לערבב את חומר החיטוי עם המלבין. אם נהלי החנות דורשים שימוש בשניהם, השתמש באחד, שטוף היטב ורק אז השתמש בשני.
6.    קערות אוכל ומים יש לנקות כל יום באמצעות שפשוף עם מים וסבון ואז לשטוף ביסודיות. את קערות האוכל והמים יש לחטא לפי צורך או בהתאם לנוהלי החנות. השרה כלי מתכת, קרמיקה ובקבוקי מים בתמיסת מלבין בריכוז 5% למשך 10-15 דקות ואז לשטוף היטב עד שיעלם הריח של המלבין. תמיד יש לתת לגורים חדשים שמגיעים כלים לאחר חיטוי. לאחר שהכלים נקיים וללא שאריות סבון, מלבין או כל חומר ניקוי אחר, יש למלא בקערות יבשות אוכל טרי ולהוסיף מים טריים לקערות המים. החלף את כל הקערות הסדוקות, חלודות או בלויות.
7.    אחרי שיחידות המגורים נוקו ו/או חוטאו נקה או חטא את המכלאה ושאר האזורים שהגורים יכולים להגיע אליהם. הכוונה למקומות שהגורים באים איתם במגע במיוחד רצפות, קירות נמוכים, הקירות החיצוניים של יחידות המגורים, חלונות, מחיצות וכדומה. קירות גבוהים, תקרות ושאר האזורים הפחות נגישים לגורים גם צריכים לעבור ניקוי מידי תקופה. זכור תמיד: אם זה מלוכלך, נקה את זה!
8.    וודא שזרימת האוויר במכלאה ובין יחידות המגורים תקינה. נקה או החלף פילטרים בהתאם לצורך.
9.    נקה את אזור הבידוד וההסגר שבהם שהו בעלי חיים לא בריאים לאחרונה. תמיד החזק כלי ניקוי שנים למטרה זו למניעת העברת מחלות מהאזורים האלו למכלאה וליחידות המגורים כולל סינר (או חלוק) וכפפות. תמיד רחוץ את ידייך לאחר הטיפול בכל גור ולפני ואחרי ניקוי חלקים שונים בחנות.
10.    חטא מברשות ושאר כלי ניקוי באמצעות השרייה במלבין או כל חומר חיטוי אחר. כל הבגדים, סינרים ומגבות צריכים לעבור כביסה במכונה עם מים חמים וחומר חיטוי איכותי. את האשפה יש לסלק מיד לפחים סגורים ושקיות שנאטמו לאזורים מרוחקים, עדיף מחוץ לחנות.

זמן איכות

מבוא
התחברות עם הגורים חשובה מאוד על מנת להרגיל אותם לבני אדם. תהליך ההתחברות מתחיל עוד בבית הגידול עוד לפני שהגורים נגמלים. הגורים נמצאים עם אמם ואחיהם להמלטה ומקבלים יחס אישי על מנת לאפשר להם להסתגל למגע אנושי וליטופים. חשוב לשמור על תהליך זה גם בחנות ולעודד בעלים חדשים לנהוג בצורה דומה.

מגע יום יומי
לטף כל גור כל יום ודבר איתו בזמן ההאכלה ושגרת הניקיונות. לקוחות יכולים להועיל מאוד בתהליך זה ע"י הענקת תשומת לב נוספת וחשיפת הגורים לאנשים נוספים מעבר לעובדי החנות. רוב הגורים אוהבים את המגע והליטופים. במקרים נדירים שבהם גור נרתע, יש צורך בתשומת לב מיוחדת על מנת לעזור לו להתגבר על הרתיעה והמתח, כולל ליטופים עדינים לעיתים תכופות יותר.

טיפוח
זכור שבעסקי מכירת בעלי חיים עליך להציג את בעלי החיים שלך בצורה האטרקטיבית ביותר ללקוחות פוטנציאליים. הברשה קבועה של הגורים בחנות היא הכרחית, במיוחד לגורים בעלי פרווה בינונית/ ארוכה. בנוסף לכך שההברשה  גורמת לחתולים להיראות במיטבם, זמן ההברשה הוא זמן מצוין להתחברות איתם ולבחון את בריאותם. כחלק מתהליך ההתחברות עם הגורים, וודא שאתה מדבר איתם בצורה עדינה תוך כדי הטיפוח. גורים הנמצאים בחנות לתקופה ממושכת יותר עשויים להזדקק לגזירת ציפורניים. מכיוון שגזירת קרוב מידי לבסיס עלול לגרום לחתול לכאבים ורתיעה מטיפוח בהמשך, אל תגזור ציפורניים ללא הכשרה מתאימה. גזירה קרוב מידי לבסיס יגרום לפגיעה בכלי דם ולדימום בנוסף לכאב ויצריך שימוש באבקה עוצרת דימום. טיפוח הגורים בחנות יהווה הכנה לטיפולים עתידיים כגון סירוק, הברשה, גזירת ציפורניים ועוד במהלך חייהם.

גזעים ומאפיינים

מבוא
למרות שחתולים מגיעים בשלל צבעים, גדלים, עם פרווה באורכים שונים, ישנם מספר מינים. מומחים מעריכים שכל חתולי הבית מגיעים מאב קדמון משותף, חתול הבר האפריקאי. עם הזמן, באזורים מבודדים ובעקבות התערבות של בני אדם, נוצרו גזעים שונים בעלי מאפיינים מיוחדים. צאצאים של חתולים גזעיים הממשיכים את אותם מאפיינים כמו גודל, צבע, אורך פרווה ומבנה גוף נחשבים לבעלי "המלטות נכונות". רוב החתולים המוחזקים כחיות מחמד אינם גזעיים אלא בני כלאיים. רוב חנויות החיות והווטרינרים מסווגים אותם על פי אורך הפרווה. חתולים קצרי פרווה (Domestic Shorthair- DSH) וחתולים ארוכי פרווה  (Domestic Longhair- DLH). סיווג כחתול עם פרווה בינונית (DMH) הוא פחות נפוץ. ישנם שינויים גדולים בגודל החתול בין גזע לגזע וגם בין פרט לפרט מאותו גזע. זכרים בדרך כלל גדולים יותר מנקבות מאותו גזע. לצורכי הפרק הזה, חתולים יסווגו בגדלים הבאים:
•    קטן: פחות מ 3 ק"ג
•    בינוני: 3-4.5 ק"ג
•    גדול: מעל 4.5 ק"ג

מאפיינים כלליים וטיפול
כל החתולים חולקים מאפיינים דומים, בין אם הם גזעיים או בני כלאיים. חתולים הם בדרך כלל בעלי חיים מאוד נקיים אשר מלקקים את פרוותם כדי לשמור עלי מטופחת. סרוק או הברשה קבועים בגזעים ארוכי פרווה הם חיוניים לשמירה על מראה מטופח. כתוצאה מטיפוח פרוותם, חתולים עלולים להקיא צמות שיער הידועות בשם "כדורי שיער". ישנם תכשירים שונים ומזונות מיועדים להחלקת כדורי השיער ממערכת העיכול החוצה ומומלצים לחתולים בעלי פרווה בינונית- ארוכה. רוב הגורים לומדים מאמם להשתמש בארגז צרכים עוד לפני שהם נגמלים. לגורים קטנים צריך לשים ארגז צרכים בעל דפנות נמוכות על מנת שיוכלו להשתמש בארגז בקלות. ארגז צרכים סגור יכול לעזור בשמירה על סביבת הארגז נקייה יותר ומריחה פחות, אבל ייתכן שיהיה צורך להשאיר את הארגז ללא הדלת עד שהגורים יתרגלו לשימוש בו. חתולים רבים לא אוהבים להשתמש בארגז מלוכלך ואפילו יעשו מחוצה לו אם אינו עומד בסטנדרטים שלהם. צריך להוציא צואה לפחות פעם ביום ולהחליף את החול בקביעות מידי תקופה. בבתים בהם יותר מחתול אחד, מומלץ להחזיק מספר ארגזי צרכים (בד"כ אחת יותר ממספר החתולים). יש חתולים בררנים לגבי סוג החול ויכולים לסרב להשתמש בחול בעל בישום חזק. חול מתגבש המרכז את השתן ביחד, בדרך כלל קל יותר לניקוי ומחזיק יותר זמן. חתולים זכרים בוגרים עשויים לרסס שתן על מנת לסמן טריטוריה. גם נקבות דומיננטיות עלולות לעשות את אותו הדבר (נקראות מלכות). כדי למנוע בעיות התנהגות כאלה ודומות, מומלץ לסרס את הזכרים ולעקר את הנקבות בסביבות גיל חצי שנה. חתולים מסורסים ומעוקרים לרוב בריאים יותר וחיים זמן ממושך יותר.

ענייני בריאות
חתולים הם בע"ח חסונים בהכללה ולהבדיל מגזעים שונים אצל כלבים שלהם בעיות אופייניות לגזע, לגזעים השונים של החתולים אין מחלות או בעיות גנטיות אופייניות. חתולים וגורי חתולים יכולים להידבק במספר מחלות מאחד לשני כמו כלבלבת, לוקמיה של חתולים וכשל המערכת החיסונית של חתולים הידועה כ"איידס של חתולים". כמו כלבים, גם חתולים יכולים להידבק בכלבת, מחלת ליים ובטפילים פנימיים. בדיקות שגרתיות של וטרינר ומתן חיסונים מומלצים מאוד על מנת לשמור על בריאות החתול לאורך שנות חייו. שמירת חתולים בתוך הבית תמנע מהם הידבקות בהרבה מחלות אפשריות וגם תגן עליהם מפציעות וקרבות עם חתולים אחרים, כלבים וחיות בר או פגיעה מרכב. בגזעים בעלי פרווה מאוד ארוכה כמו חתולים פרסיים, שמירה בבית גם תקטין את הצורך בהברשת וניקוי הפרווה.

סוגי חתולים
חתולים גזעיים מסווגים עפ"י מוצאם וההיסטוריה שלהם ומחולקים לקבוצות אופייניות כמו גזעיים טבעיים, מוקמים, מוטציות גנטיות או בני כלאיים. למרות שרוב ארגוני החתולים משתמשים באותן קטגוריות כלליות, זנים מסוימים עשויים להיות מסווגים אחרת בארגונים שונים. רוב החתולים המוחזקים כחיות מחמד מוגדרים כ"אקראיים" או "מעורבים" שהם מונחים כלליים לתאר חתולים בני כלאיים. מאחר וכל החתולים המבויתים הם מאותו זן, חתולים מכל גזע יכולים להזדווג עם כל חתול מבוית אחר והתוצאה תהיה המלטה של גורים מעורבים. חתולים מעורבים ידועים גם כ"חתולי רחוב" או "חתולי אסם" למרות שאלו בדרך כלל ניתנים לחתולי פרא שאינם רגילים לבני אדם. "חתולי רחוב" מתייחס בדרך כלל לחתולי פרא בערים ובפרברים ו"חתולי אסם" לחתולים החיים באזורים כפריים וכשמם יכולים לחיות באסמים. ללא קשר לגזע, חתולים לבנים בעלי עיניים כחולות לרוב חרשים. חתולים בעלי שלושה צבעים הם כמעט תמיד נקבות.

סיווג גזעים
למטרת הפרק הזה, הגזעים מסווגים כפי שהם מופיעים ב"אגודת חובבי חתולים" (CFA), הארגון הרשום הגדול ביותר.
טבעיים- גזעים אלו התפתחו באופן כללי על פני תקופת זמן ארוכה כאשר במשך דורות רבים חתולים הזדווגו עם חתולים באותם אזורים גיאוגרפיים. הורים מאותו גזע לרוב יפיקו "המלטות נכונות" שבהן גורים בעלי אותו מבנה גוף, גודל, סוג פרווה וצבע. גזעים טבעיים כוללים את הסיאמים, השרטראו, המיין קון והפרסיים.
מוקמים- גזעים אלו נוצרו מהכלאה של זוג הורים גזעיים אבל מגזעים שונים. גורים של הורים כאלה יכולים להזדווג עם גורים בעלי  אותה גנטיקה ולכונן גזע חדש שיצור "המלטות נכונות" של גורים בעלי מאפיינים זהים. גזעים אלה כוללים את הבורמזים, הרגדול והטונקינזי.
מוטציות- חתולים מאותו גזע יכולים להמליט שגר או גור אחד בעלי מאפיינים ייחודיים. כאשר מזווגים חתולים בעלי אותה מוטציה גנטית הם יכולים להפיק גורים בעלי אותן מוטציות כמו הוריהם. המשך הרבייה של אותם חתולים יצור גזע חדש לגמרי. גזעים אלו כוללים את האמריקן קרל, הקורניש רקס, והסקוטי שמוט אוזניים.
בני כלאיים- כאשר בני אדם מזווגים שני חתולים מגזעים שונים (שאינם חתולים מבויתים) על מנת ליצור גורים בעלי מבנה גוף אחר, פרווה שונה או כל מאפיין ששונה משל ההורים. צאצא כזה "מהונדס" גנטית. כאשר גורים בעלי התכונות המבוקשות מזווגים שוב ושוב, בסופו של דבר ייווצרו "המלטות נכונות" וגזע חדש. גזעים אלה כוללים את הבומביי, הבלינזי והאוסיקט. החתול הבנגלי הוא גזע מאוד פופולארי שאינו מוכר ע"י "אגודת חובבי החתולים".

מידע מורחב יותר על הגזעים והקבוצות השונות ניתן למצוא באינטרנט ובמקורות שונים.

רשימת ציוד
•    אוכל גורים איכותי
•    קערות אוכל ומים
•    חטיפים
•    קט-ניפ
•    מגוון צעצועים
•    מסרק ו/או מברשת
•    שמפו לגורי חתולים
•    חומרי הדברה נגד פרעושים וקרציות
•    ארגז צרכים וחול
•    עמוד או משטח גירוד
•    מיטה (עדיף סגורה) וכלי מיטה
•    תיק נשיאה
•    קולר, רצועה ותג זיהוי
•    ספרות בנושא טיפול בגורי חתולים.

גזעים טבעיים
חתול אבסיני (חבשי)

•    פרווה סמיכה קצרה עד בינונית
•    גודל בינוני
•    קיים בצבעים  כחול, חום- צהבהב, אדום, אדמדם
•    עז מצח, בעל שמחת חיים, סקרן, אפילו קשוח אשר נהנה מחברת בני אדם
•    ייתכן שמקורו במצריים אבל סביר יותר שמדרום-מזרח אסיה
•    על שם המדינה אתיופיה
•    כנראה הובא לאנגליה בסביבות 1860.

חתול אמריקאי קצר שיער
•    פרווה קצרה וסמיכה
•    גודל בינוני עד גדול
•    קיים במגוון צבעים
•    מזג פתוח וחברותי
•    הגיע לארה"ב מאירופה עם המתיישבים הראשונים.

חתול שרטראו
•    פרווה כפולה קצרה עד בינונית
•    גודל בינוני עד גדול
•    קיים בצבע כחול-אפור ועיניים בגוון זהב- נחושת.
•    גזע שידוע עוד מהמאה ה-16 והובא מצרפת
•    יכול להיות דומה באופיו לכלב, הולך אחר הבעלים ומחזיר חפצים

חתול מאו מצרי
•    פרווה מנוקדת קצרה עד בינונית
•    קיים בצבעים ברונזה, כסף או עשן ובעל עיניים ירוקות בהירות.
•    אינטליגנטי ושופע חיבה
•    הגזע הזה מופיע בעבודות אומנות במצריים העתיקה
•    כנראה הגזע העתיק ביותר מבין החתולים המבויתים
•    מאו פירושו חתול במצרית

חתול יפני קצר זנב
•    פרווה קצרה או ארוכה
•    גודל בינוני
•    קיים במגוון צבעים
•    קל לזיהוי בזכות הזנב הקצרצר והמסולסל המזכיר זנב ארנב
•    כנראה הובא ליפן מסין או קוריאה במאה השישית ומשם לארה"ב בשלהי 1960

חתול קוראט
•    פרווה קצרה ומבריקה
•    גודל בינוני
•    פרווה אפורה-כחולה ועיניים בגוון ירוק או ענבר
•    עדין ושופע חיבה
•    גזע עתיק ונדיר מתאילנד, התאילנדים רואים בו כמביא מזל טוב
•    הובא לארה"ב ב- 1959

חתול מיין קון
•    פרווה ארוכה, פרועה וכבדה עם ציציות באוזניים
•    גודל בינוני עד גדול מאוד
•    קיים במגוון צבעים
•    אינטליגנטי ובעל אופי נוח
•    אחד הגזעים הטבעיים הותיקים בצפון אמריקה. נחשב ליליד ניו אינגלנד ודרום קנדה והינו החתול הרשמי של מדינת מיין בארה"ב.

חתול מנקס
•    פרווה קצרה או ארוכה
•    גודל בינוני
•    קיים במגוון צבעים
•    ידוע כחסר זנב למרות שקיימים מספר סוגים של הגזע בעלי זנב קצר. אלו בלי זנב בכלל נקראים "עכוזים"  ואלו בעלי הזנב נקראים "גדמים"
•    חלק אחורי גבוה מקדמי וצורתם מזכירה זאת של ארנב
•    מהירים מאוד ושובבים
•    סוברים שמקורם באי מאן שבבריטניה

חתול יערות נורווגי
•    פרווה ארוכה ופרועה
•    גודל גדול
•    קיים במגוון צבעים ועם עיניים ירוקות עד זהובות
•    צריך תשומת לב מיוחדת כדי להשתלב במשפחה לאחר הגמילה מיניקה
•    במקור מיערות בסקנדינביה. גזע עתיק מאוד ששימש את הויקינגים להברחת עכברים

חתול פרסי
•    פרווה ארוכה ושופעת
•    גודל בינוני
•    קיימים במגוון צבעים ומחולקים לפיהם למחלקות: מחלקת צבע אחיד, מחלקה של כסופים וזהובים, מחלקה של צבעים מוצללים ומעושנים, מחלקת טאבי, מחלקת צבעים מרובים, מחלקת שני צבעים, מחלקת ההימלאיה. מגוון צבעים של עיניים מלבד ההימלאיה שצבע עיניו כחול.
•    חתול ההימלאיה הפופולארי נחשב לגרסה של הפרסי ולא לגזע נפרד
•    טיפוח הפרווה חיוני לשמירה על מראה מרשים
•    בעלי פנים עגולות ושטוחות עם אף קצר וקטן ועיניים גדולות ועגולות
•    בעלי קול שקט ואישיות עדינה
•    החתול הראשון נרשם בארה"ב
•    במקור מפרס ואירן. גזע בין מעל 3,500 שנים

חתול רוסי כחול
•    פרווה קצרה וקטיפתית
•    גודל בינוני
•    פעיל במתינות
•    פרווה בצבע כחול- אפור עם קצוות כסופים ועיניים בצבע ירוק בהיר
•    שופעי חיבה ושקטים ומהווים חיית מחמד מצוינת
•    כנראה שבמקור הוא מרוסיה או צפון אירופה בסביבות שנת 1800. נדירים בארה"ב עד לשנת 1960.

חתול סיאמי
•    פרווה קצרה
•    גודל בינוני
•    קיימים במגוון צבעים בקצוות ובעלי עיניים כחולות
•    בעבר נחשבו לחיות מחמד של בית המלוכה בתאילנד
•    במקור לחתולים הללו היה זמן מפותל ועיניים פוזלות. כיום, תכונות אלו נדירות ונחשבות לפגם
•    מאוד אוהבים וקולניים
•    במקור מסיאם (תאילנד). הגיעו לארה"ב בשלהי 1870

חתול סינגפורה
•    פרווה קצרה וסמיכה המזכירה פומה קטנה
•    גודל קטן עד בינוני
•    צבע חום כהה עם גוון בהיר יותר בגחון, עיניים בצבע אגוז, ירוק או צהוב
•    חכמים, שופעי חיבה, אוהבים לשחק ובעלי קול שקט
•    סינגפורה בשפה המלזית הוא סינגפור,שם מוצאו של החתול

חתול אנגורה תורכי
•    פרווה משיית וארוכה
•    גודל בינוני
•    במקור רק בצבע לבן אבל כיום קיימים מספר צבעים
•    אופי מוחצן, מאוד ידידותי לכולם
•    נחשב במקור בהרים באזור תורכיה. רק חתולים שאילן היוחסין שלהם מגיע לגן החיות באנקרה שבתורכיה נחשבים למיוחסים

חתול ואן תורכי
•    פרווה ארוכה למחצה
•    גודל גדול, גוף בינוני- ארוך, כתפיים מאסיביות וירכיים רחבות
•    גוף לבן, פנים צבעוניות, זנב צבעוני ושעיר
•    אחד מהגזעים הבודדים שאוהבים מים, אינטליגנטי וסקרן
•    במקור מאגם וואן באזור מזרח תורכיה ודרום-מזרח אסיה

גזעים מוקמים
חתול בריטי קצר שיער
•    פרווה קצרה וצפופה
•    גודל בינוני עד גדול
•    קיים במגוון צבעים
•    בעל אופי שקט, לא דורש תשומת לב
•    בן לויה מצוין
•    נקרא אירופאי קצר שיער במדינות אירופאיות אחרות
•    נחשב לגזע האנגלי הטבעי העתיק ביותר

חתול בירמן
•    פרווה ארוכה ומשיית, לא נוטה לקשרים
•    גודל בינוני עד גדול, מבנה גוף חסון
•    קיים במגוון צבעים בקצוות עם כפות רגליים לבנות ועיניים כחולות
•    חתול חכם ושופע חיבה שאוהב להיות בחברת בני אדם
•    סוברים שבמקור הוא מבורמה, שם נחשב לקדוש. הובא לצרפת ב- 1919

חתול בורמזי
•    פרווה קצרה ומבריקה
•    גודל בינוני
•    קיים בצבע אפלולי, שמפניה, כחול ופלטינה ובעל עיניים צהובות עד זהובות
•    שובב מאוד, נהנה מהרבה תשומת לב
•    מעדיף להיות ליד הבעלים, חתול נשיאה אמיתי
•    חתול זריז מאוד עם יכולת זינוק יוצאת דופן
•    במקור מדרום- מזרח אסיה

חתול הוואנה חום
•    פרווה קצרה עד ארוכה
•    גודל בינוני
•    פרווה בצבע חום כהה חם ועיניים בצבע ירוק
•    חתול שופע חיבה וסקרן
•    מהווה חיית מחמד מצוינת
•    הכלאה בין חתול שחור מבוית וסיאמי
•    במקור מאנגליה, שם נרשם בשנת 1954

חתול רגדול
•    פרווה ארוכה
•    גודל גדול. אחד מהחתולים המבויתים הכי גדולים, עם זכרים במשקל של עד 10 ק"ג
•    קיים במגוון צבעי קצה, בניהם כחול, שוקולד, לילך, אדום, קרם ואפור ובארבע תבניות הכוללות בעל כפות לבנות (מיטד), גוף לבן (ביקולור), ראש זנב ו/או כפות לבנות (ואן)
•    שופע חיבה ועדין, אוהב להיות בחברת בני אדם
•    במקור מקליפורניה ב- 1960

חתול טונקינזי
•    פרווה רכה קצרה- בינונית
•    גודל בינוני
•    בצבע של מינק ועיניים בצבע כחול-ירוק. צבע הגוף בהיר הרבה יותר מבקצוות ובפנים. קיים גם בצבע אחיד עם עיניים ירוקות ובקצוות צבעוניים עם עיניים כחולות
•    כתוצאה מהכלאה בין חתול בורמזי לסיאמי
•    מאוד ערני, סקרן ושובב. מהווה חיית מחמד מצוינת
•    הובא לארה"ב ב- 1930

מוטציות
חתול אמריקאי קצר זנב
•    פרווה ארוכה למחצה
•    גודל בינוני עד גדול, בעל גוף מוצק ושרירי
•    שמו נגזר מזנבו הקצר
•    קיים במגוון צבעים
•    בעל אופי נוח
•    מקורו בארה"ב כתוצאה מהכלאה של גזעים אקראיים בשלהי 1950

חתול אמריקן קרל
•    בעל פרווה קצרה וארוכה
•    גודל בינוני
•    קיים במגוון צבעים
•    השם נגזר מאוזניו שמסולסלות בקצוות. בהמלטה נכונה להורים בעלי אוזניים מסולסלות, רק 75% מהגורים בעלי אוזניים מסולסלות בקצוות
•    במקור מארה"ב בשנת 1981 אז התגלתה חתולת רחוב בעלת אוזניים מסולסלות

חתול אמריקאי מקורזל
•    פרווה בינונית ומקורזלת
•    גודל בינוני
•    קיים במגוון צבעים
•    הפרווה צפופה, מסולסלת וגסה והשפם מקורזל
•    במקור מארה"ב, הופיע בניו יורק בשנת 1966

חתול בלינזי
•    פרווה ארוכה ומשיית
•    גודל בינוני, גוף ארוך ורזה
•    צבעי קצה כחול, שוקולד, לילך או אפור עם עיניים בצבע כחול עמוק
•    נחשב לסיאמי עם פרווה ארוכה
•    שופע חיבה, סקרן, כחוש ושרירי.
•    אוהב לשחק
•    מוטציה שכנראה הופיעה בהמלטות שונות של סיאמים ברחבי אירופה

חתול קורניש רקס
•    בעל פרווה מאוד קצרה, גלית, משיית, חסר כל שיער מגן, מאוד רך למגע
•    גודל קטן עד בינוני
•    קיים במגוון צבעים
•    בעל אוזניים גדולות הממוקמות גבוה על הראש, גוף צנום ורגליים ארוכות
•    מעדיף סביבה חמה עקב חוסר פרווה
•    אוהב להיות מוחזק
•    במקור מאנגליה ב- 1950

חתול דבון רקס
•    בעל פרווה קצרה מאוד, גלית ולא מובנית (שונה משל הקורניש רקס)
•    גודל בינוני
•    קיים במגוון צבעים
•    מאוד נאמן
•    נבדל בעדינותו, בעל עצמות לחיים גבוהות ואוזניים גדולות ובולטות הממוקמות נמוך בראש
•    מעדיף סביבה חמה
•    במקור מאנגליה ב-1959

חתול סקוטי שמוט אוזניים
•    יכול להיות בעל פרווה ארוכה או קצרה
•    גודל בינוני
•    קיים במגוון צבעים
•    נקרא על שם אוזניו השמוטות למרות שלא מחייב שכל הגורים יהיו בעלי תכונה זו. הגורים נולדים עם אוזניים זקופות ורק בגיל 3-4 שבועות הן נשמטות, אם בכלל
•    מאוד שקט ורגוע עם אופי מתוק
•    במקור בסקוטלנד ב- 1961 כאשר המוטציה ארעה בקרב חתולי חווה

חתול סומלי
•    פרווה סמיכה ארוכה למחצה
•    גודל בינוני עד גדול
•    קיים בצבעים כחול, אדמדם, אדום או חום-צהבהב ועיניים בצבע זהוב או ירוק
•    ידוע בזנבו השעיר
•    פעיל וחברותי
•    שופע חיבה ומתאים מאוד למשפחות
•    מקור הגזע מהחתול האבסיני

חתול ספינקס
•    כמעט ללא שיער או עם פלומה דקה על הגוף. מעט שיער על האף, אצבעות וקצה הזנב
•    גודל בינוני
•    קיים במגוון צבעים שמופיעים על העור
•    למעשה, חסר שיער, גזע זה חייב להיות בסביבה חמה
•    צריך לרחוץ או להעביר עליו מטלית לחה על מנת לשמור על ניקיונו, מכיוון שאין לו שיער שימנע מעורו להפוך לשמנוני
•    מאוד סקרן, אוהב להיות בחברת בני אדם, בעיקר כדי לשמור על חום גופו
•    במקור מקנדה ב-1966

בני כלאיים
חתול בנגלי
•    פרווה קצרה
•    גודל בינוני עד גדול
•    קיים בצבע חום, חום כהה וחום-צהבהב
•    תוצאה של הכלאה בין חתול מבוית וחתול בר אסייתי
•    באמצעות רבייה סלקטיבית נשמרו הנקודות והאופי של החתול המבוית למרות שחלקם עדיין מתנהגים כפראיים
•    חתול מאוד פעיל ואינו מתאים לכל אחד
•    במקור מארה"ב

חתול בומבי
•    פרווה קצרה דמוית סאטן
•    גודל בינוני
•    פרווה שחורה ועיניים בטווח של נחושת עד זהוב
•    חכם וניתן לאילוף בקלות
•    חיית מחמד מצוינת
•    במקור הכלאה בין החתול הבורמזי לאמריקאי שחור קצר שיער אשר מקורו בארה"ב ב- 1953

חתול אקזוטי
•    פרווה צפופה, קצרה עד בינונית
•    גודל בינוני עד גדול, גוף מוצק
•    דומה לחתול פרסי אבל עם פרווה קצרה. השם מייצג את ההכלאה בין חתול פרסי ואמריקאי קצר שיער
•    גזע מאוד מתוק ושקט
•    במקור מארה"ב בשנת 1966

חתול יאווה
•    פרווה ארוכה
•    גודל קטן עד בינוני
•    קיים במגוון צבעי קצה עם עיניים כחולות בהירות
•    אותו מבנה גוף כשל הסיאמי והבלינזי
•    זנב ארוך ושעיר
•    גזע שופע חיבה וקולני
•    נחשב למוטציה של גזע טבעי שמקורו בתאילנד

חתול אוסיקט
•    פרווה קצרה ומנומרת
•    גודל גדול
•    קיים במגוון צבעי פרווה ועיניים (למעט עיניים כחולות)
•    הכי אתלטי ושרירי מבין הגזעים קצרי הפרווה
•    פעיל, חברותי ואוהב לשחק
•    במקור הכלאה בין חתול אבסיני לסיאמי בארה"ב ב- 1964

חתול אוריינטלי ארוך שיער
•    פרווה ארוכה
•    גודל בינוני
•    קיים במגוון צבעים
•    מבנה גוף ארוך עם רגליים ארוכות וזנב דק מכוסה בפרווה דמוית נוצה ואוזניים גדולות
•    חתול מאוד אתלטי, שופע חיבה וקולני
•    במקור מאנגליה וארה"ב ב- 1988

חתול אוריינטלי קצר שיער
•    פרווה קצרה ומבריקה
•    גודל בינוני
•    קיים במגוון צבעים, לרבים יש עיניים ירוקות
•    גמיש מאוד ושרירי, עם אוזניים גדולות
•    במקור מאנגליה וארה"ב. התפתח ב- 1950

גזעים אקראיים ומעורבים
חתול מקומי אמריקאי ארוך שיער
•    פרווה בינונית עד ארוכה
•    גודל בינוני עד ארוך
•    קיים במגוון צבעים
•    שם כללי לחתולים לא גזעיים ארוכי פרווה בארה"ב
•    מאוד פופולארי מכיוון שהוא נפוץ ובעל פרווה ארוכה
•    מהווה חיית מחמד טובה
•    במקור מארה"ב

חתול מקומי אמריקאי קצר שיער
•    פרווה קצרה
•    גודל בינוני עד גדול
•    קיים במגוון צבעים
•    שם כללי לחתולים לא גזעיים קצרי פרווה בארה"ב
•    חתול המחמד הפופולארי ביותר
•    במקור מארה"ב

רשימת מונחים

אנמיה- הפחתה של כדוריות דם אדומות הנושאות חמצן

דו צבעי- פרווה בצבע אחד עם טלאים לבנים

הסגר- מקום שבו שמים בעל חיים עם מחלה מדבקת בבידוד על מנת למנוע הדבקה של בעלי חיים אחרים

ואן- פרווה בצבע קרם עד לבן עם צבע בראש, זנב ו/או רגליים

טאבי קלאסי- צורת M במצח עם סימון גוף כשל מטרה כהה יותר משל שאר הגוף. טבעות ברורות בזנב וברגליים

טום- חתול זכר

טורטויסאשאל- שיער מנומר בשחור וכתום. לפעמים נקרא "טורטי"

טפיל- יצור שחי על או בתוך יצור אחר

טפיל חיצוני- טפיל שחי על או בתוך העור

טפיל פנימי- טפיל שחי באיברים הפנימיים ובחלקים שונים בגוף

כדורי שיער- שיער שנבלע בזמן הטיפוח העצמי המתלכד בקיבה או במעיים ובדרך כלל החתול מקיא החוצה

מוצלל- פרווה כהה יותר בקצוות

מורסה- פצע מוגלתי כמו יבלת או פצעון

מחודד- פיגמנטציה שבה הקצוות (פנים, זנב ורגליים) בצבעים כהים יותר כדוגמת הסיאמים והפרסיים.

מטולא- פרווה בדוגמת טאבי וטלאים אקראיים בצבעים שונים

מלכה- חתולה נקבה דומיננטית

מעושן- פרווה אחידה עם צבע לבן קרוב לעור

מקרל טאבי- פסים אנכיים דקים לאורך הגוף. לכל החתולים עם פרוות מקרל טאבי יש סימן M על המצח

פראי- לא מבוית ולא רגיל למגע אדם

צבע מחולק- פרווה המחולקת לשני צבעים נפרדים

צ'ינצ'ילה- פרווה עם צבעים בקצוות. בעלי פרווה עם צבעים בקצוות נקראים צ'ינצ'ילות

צניחה (של איבר)- כאשר איבר בגוף צונח או נופל ממקומו המקורי

קליקו- חתול בעל שלושה צבעים, בדרך כלל עם טלאים בצבעי שחור, לבן וכתום

רבייה נכונה- צאצאים של חתולים מיוחסים התואמים בגודל, צבע, פרווה ומבנה גוף להורים

רקס- פרווה גלית או מסולסלת

שחין-  שרצים החיים על ובתוך שקיקי השיער. (ישנם שני סוגים- בעור וברקמות)

שיער זיפי- פרווה מקורזלת ומחוספסת למגע, מזכירה חוט תיל קצר

תולעת טבעתית- סוג של פטרייה על העור הגורמת לפצעים עגולים ללא שיער, לפעמים עם גלדים או מורסות

תיקתק- פרווה עם פסים דקים בצבעים שונים

CFA- אגודת חובבי החתולים. (www.cfa.org) הארגון הרשום הגדול ביותר

הוסף תגובה

נושא:
תוכן:
לכתבה זו יש 0 תגובות

פט ביי - PetBuy

מוצרים לבעלי חיים וציוד לבעלי חיים באתר של PetBuy. מחירי הפרוטקציה המיוחדים שלנו יחשפו בפניך לאחר הרשמה בלבד! פטביי הנו אתר מזון ומוצרים לבעלי חיים. עבור בעלי חיים ואוהבי בעלי חיים ,PetBuy מפגיש בין חיות לבין אוהבי חיות וגם בין וטרינרים, דוג ווקרים, ספרי כלבים וכל בעל מקצוע שדרוש לבעל החיים שלך אצלנו תמצאו מזון לכלבים, מזון לחתולים ובעצם מזון לכל סוגי החיות. PetBuy הוא לא עוד אתר לחיות מחמד, אלא פורטל לבעלי חיים המכיל גם רשת חברתית לאוהבי בעלי חיים ובעצם רשת חברתית לחיות עצמן. ברשת החברתית לבעלי חיים של PetBuy (PetBuyBOOK) תוכלו למצוא לחיית המחמד שלכם שידוך וגם שידוך לעצמכם של אוהב/ת חיות. כמו כן תוכלו למצוא ב פט ביי וטרינר, מאלף, ספר כלבים, פנסיון וכל בעל מקצוע אחר שהצטרף ל PetBuyBOOK. הצטרפו ל PetBuyBOOK ההרשמה והשימוש ברשת החברתית של אוהבי החיות: חינם! בנוסף אנו גאים להציג את מרכז האימוצים הארצי, בו תוכלו לאמץ לעצמכם כלב או חתול מאחת מעמותות האימוץ בארץ. מרכז האימוצים הוא אתר למי שמחפש לאמץ לעצמו חיית מחמד בצורה נוחה ומהירה. פט ביי היא רשת חיות חכמה בהתאמה אישית לחיות מחמד. המוטו שלנו: לכל חיית מחמד מגיע יחס מיוחד.יחס מיוחד זה למשל לפתח רשת חברתית בשביל החיה שלך, להכיר אותה בשם ובצרכים המיוחדים שלה ולהסב לה ולך אושר.

רויאל קנין | חתולים | אוכל לכלבים | יוקנובה | אוכל לחתולים | מזון כלבים | בונזו | חול לחתולים | אוכל לכלב | פרו פלאן | מיטה לכלב | proplan | נוטרם | פרופלן

 בעלי חיים | חנות חיות תל אביב | חיות מחמד | מזון לחיות מחמד | לחשבון גוגל+ שלנו קישורים לאתרים של חברים: הובלות | דוג ווקר | טיפול בעזרת בעלי חיים