רשת חנויות חכמה
בהתאמה אישית לחיות מחמד

חזרה
וטרינר או מקצוען אחר? העלה כתבה משלך

זהירות! סכנות בבית

מאת: דורון נרי עודכן ב: 30.10.13

הבית – אמור להיות המקום הבטוח והמגונן ביותר על חיות המחמד! אך הוא עלול להתגלות לפעמים כמקור לסכנה בעבור חיות המחמד שלכם. הרבה בעלי חיים מגיעים למרפאות וטרינריות בעקבות מחלות ופציעות שנגרמות בשטח הבית. אם מעט תשומת לב של הבעלים בדרך כלל היה ניתן למנע אותם.

מומלץ וחשוב מאוד לעבור בבית ולאתר את הסכנות הפוטנציאליות ולמזער אותן וזאת מתוך דאגה לחיות המחמד שלכם וכדי למנוע נזק ועוגמת נפש מיותרים. חיית המחמד היא כמו ילד קטן או תינוק סקרן, שאינם מודעים למעשיהם ולכן נדרש לנקוט בפעולות למניעת תאונות.


חומרים כימיים- צבעים, חומרי ניקוי, חומרי הדברה, חומרי דישון ועוד-

צריך לאחסן חומרים כימיים במכלים אטומים, שסגורים היטב. יש לשמור אותם בארונות  אשר נמצאים מעבר להשגתם של חיות המחמד (וכמובן שילדים...). חשוב לזכור שגורי כלבים ומכרסמים שונים כמו ארנבונים אוהבים לנגוס ולכרסם הכל. לכן חשוב שמכלי האחסון יהיו מחומרים קשיחים ועמידים. לעיתים מספיק רק לשאוף את החומר הכימי או ללק אותו כדי להיפגע ממנו. גם חומר הנספג בפרווה ובעור עלולים להיות מזיקים, במיוחד בבעלי חיים קטנים במיוחד. גם דריכה בשלולית של חומר (כמו חומר לניקוי רצפות) יכולה לגרום לפציעה ולכוויות בעור כף הרגל. יש מקרים כמו ניקוי יסודי של הבית או הדברה שבהם כדאי להרחיק מחיית המחמד ואפילו לסגור את החיה בחדר צדדי או להוציא אותו מהבית למספר שעות כדי שייחשף כמה שפחות לחומר הכימי. חשוב לעקוב אחר הנחיות היצרן.

בטריות-

בטריות מסוכנות ורעילות מאוד, אפילו הבטריות הקטנות ביותר (כמו  של שעונים) מכילות כספית בכמות המסוגלת להרוג כלב קטן.

תרופות-

תרופות צריכות להיות מאוחסנות במקום סגור  במקום שאינו נגיש לבעלי חיים, גם התרופות הניתנות לחיית המחמד שלכם. לאחרונה פותחו סירופים בטעמים (בקר ועוף) להקלה על מתן התרופות. לפעמים אנחנו נתקלים במקרים שכלבים, בעיקר מהגזעים הגרגרניים יותר, דוגמת גולדן, לברדור, פאג ועוד, שבהיעדר התערבות חיסלו חבילה שלמה של תרופות, הדבר אשר מסוכן מאוד. תרופות של בני אדם עלולות להיות קטלניות לבעלי חיים שונים (כמו לדוגמה  אקמול אצל חתולים וכלבים, ואנטיביוטיקה אצל מכרסמים)ולכן בשום פנים ואופן אין לתת לבעלי החיים תרופות ללא התייעצות עם וטרינר.

מכשירי חשמל-

בראש ובראשונה מוצרי חשמל מסוכנים בגלל סכנת ההתחשמלות. אך יש גם סכנות נוספים שחייבים להיות מודעים אליהם:
* מכונות כביסה ומייבשי כביסה – בגלל שהם מקומות חשוכים וחמימים, חתולים אוהבים להיכנס לתוכם. לכן חשוב להקפיד שהדלתות של המייבש ומכונת הכביסה יהיו סגורות, גם כשהם לא בשימוש. לפני הכנסת בגדים למכונות, בדקו שהן ריקות.
* כבלים חשמליים – חיות מחמד רבות, במיוחד גורי כלבים ומכרסמים ביתיים, אוהבים להיכנס למקומות נסתרים ושם בדרך כלל נמצאים הכבלים של מכשירי החשמל כמו הטלוויזיה, המערכת וכו'.  המכרסמים נוטים לכרסם כל דבר קשה הנקרה בדרכם, ואין כמו כבל חשמלי טוב לספק את תאוותם. הדבר מאוד מסוכן גם לחיה עצמה, שיכולה למות מכך, וגם לבני האדם. נתקלנו בהרבה מקרים בהם אנשים כמעט והתחשמלו בגלל קצר, לאחר שנגעו במכשיר חשמלי שכבליו כורסמו.

מזון-

הנה רשימה של מזונות ביתיים שעלולים להזיק לחיות מחמד-
-    עצמות עוף ודג
-    אלכוהול
-    ענבים וצימוקים
-    אגוזים שונים
-    בצל
-    שוקולד
אכילת מזון שאינו מתאים יכול להוביל להרעלות ופגיעות. זה נפוץ במיוחד בקרב כלבים (גולדן, לברדור וחבריהם 'מככבים' בראש הרשימה) ולפעמים עלול להסתיים במותו של החיה. לכן מומלץ למנוע חשיפה של חיות המחמד למזון של אנשים. בנוסף חשוב להקפיד שפח האשפה יהיה סגור כך שלא יוכלו הכלבים לפתוח ולחטט בו.

צעצועים-

כמו ילדים קטנים , גם חיות מחמד, בעיקר גורי חתולים וכלבים, אוהבים להכניס לפיהם כל דבר. צעצועי ילדים, בגדים, נעליים, מוצצים, שרוכים וגומיות לשיער הם חלק מהדוגמאות הנפוצות. הרגל זה אינו רצוי ואפילו מסוכן. לעיתים אנחנו נתקלים בכלבלב או חתלתול הסובלים מהקאות, יציאות לא סדירות וכאב עז. בדיקה רפואית וצילום רנטגן מצביעים על כך שהגור אכל חפץ שלא אמורים לאוכל וזה נתקע לו במערכת העיכול. ברוב המקרים אין ברירה אלא לנתח את הגור המסכן. סבל רב נגרם לבעל החיים, שלא לדבר על הסכנה, אך גם מדובר בהוצאה כספית גדולה ומיותרת.
* חפצים חדים כמו מחטים, סכינים, מזלגות וכו' מסוכנים מאוד וצריך לאחסן אותם במקום מתאים.

עישון ועשן-

עשן, ועישון פסיבי בפרט, עלול להזיק לחיית המחמד. מחקרים מצביעים על כך שחתולי בית אשר חשופים לעישון פסיבי נמצאים בסיכון כפול לחלות במחלות סרטן בהשוואה לחתולים שלא נחשפו לעשן סיגריות.
ציפורים ותוכים רגישים במיוחד לעשן (סיגריות, גז בישול וגזים אחרים הנמצאים בחלל החדר) ולכן חשוב להקפיד לאוורור את הבית אם אתם מגדלים ציפור בכלוב. זה חשוב בעיקר בחורף, בבתים אשר מחוממים באמצעות אח בוערת או תנורי גז/נפט.

צמחים-

צמחי בית רבים, גם הנפוצים והפופולאריים במיוחד, עלולים להיות רעילים לבעלי חיים. לפני הכנסת צמח חדש הביתה מומלץ להתעניין לגבי מידת רעילותו.
לדוגמא
- פילודנדרון ודיפינבכיה, שני צמחים אשר נמצאים בבתים רבים, הינם רעילים.
- פרחים ממשפחת השושניים, כמו שושן צחור ולילית רעילים מאוד, במיוחד לחתולים. חתול העובר ליד פרחים אבקנים ואח"כ מלקק את פרוותו עלול לחטוף הרעלה. נרקיסים וצמחי פקעת אחרים רעילים גם הם. אפילו שתיית המים מהאגרטל בו מוחזקים פרחים עלולה לגרום לתופעות של הקאות, שלשולים ואף הרעלה. מומלץ להימנע מלהחזיק פרחים אלו בחדר בו החתול מבלה את רוב זמנו.

יש בבית/בדירה מוקדי סכנה נוספים לבעלי החיים-

דלתות זכוכית: עלולות להיות מסוכנות, במיוחד אם ממרקים את הזכוכיות לעיתים קרובות מכיוון  שלא תמיד ניתן להבחין בכך שיש זכוכית.
שטיחים ופרקטים: יכולים להיות מקור להחלקה. לבעל חיים זקן, הסובל מבעיות גפיים והתניידות זה יכול להיות מאוד בעייתי.
מרפסות: בעיקר חתולים נוטים ליפול או לקפוץ מהמרפסת. בדירות בקומות גבוהות הדבר מסוכן במיוחד ועלול לגרום לפציעות קשות ואפילו למוות. גם כלבים הסובלים מחרדת נטישה וגורים אנרגטיים במיוחד עלולים לקפוץ מעל המעקה.

חשוב לזכור! הקפדה ומודעות על כללי זהירות פשוטים ימנעו תאונות מיותרות ויסייעו לשמור על חיית המחמד שלכם בריאה ושלמה.


הוסף תגובה

נושא:
תוכן:
לכתבה זו יש 0 תגובות

פט ביי - PetBuy

מוצרים לבעלי חיים וציוד לבעלי חיים באתר של PetBuy. מחירי הפרוטקציה המיוחדים שלנו יחשפו בפניך לאחר הרשמה בלבד! פטביי הנו אתר מזון ומוצרים לבעלי חיים. עבור בעלי חיים ואוהבי בעלי חיים ,PetBuy מפגיש בין חיות לבין אוהבי חיות וגם בין וטרינרים, דוג ווקרים, ספרי כלבים וכל בעל מקצוע שדרוש לבעל החיים שלך אצלנו תמצאו מזון לכלבים, מזון לחתולים ובעצם מזון לכל סוגי החיות. PetBuy הוא לא עוד אתר לחיות מחמד, אלא פורטל לבעלי חיים המכיל גם רשת חברתית לאוהבי בעלי חיים ובעצם רשת חברתית לחיות עצמן. ברשת החברתית לבעלי חיים של PetBuy (PetBuyBOOK) תוכלו למצוא לחיית המחמד שלכם שידוך וגם שידוך לעצמכם של אוהב/ת חיות. כמו כן תוכלו למצוא ב פט ביי וטרינר, מאלף, ספר כלבים, פנסיון וכל בעל מקצוע אחר שהצטרף ל PetBuyBOOK. הצטרפו ל PetBuyBOOK ההרשמה והשימוש ברשת החברתית של אוהבי החיות: חינם! בנוסף אנו גאים להציג את מרכז האימוצים הארצי, בו תוכלו לאמץ לעצמכם כלב או חתול מאחת מעמותות האימוץ בארץ. מרכז האימוצים הוא אתר למי שמחפש לאמץ לעצמו חיית מחמד בצורה נוחה ומהירה. פט ביי היא רשת חיות חכמה בהתאמה אישית לחיות מחמד. המוטו שלנו: לכל חיית מחמד מגיע יחס מיוחד.יחס מיוחד זה למשל לפתח רשת חברתית בשביל החיה שלך, להכיר אותה בשם ובצרכים המיוחדים שלה ולהסב לה ולך אושר.

רויאל קנין | חתולים | אוכל לכלבים | יוקנובה | אוכל לחתולים | מזון כלבים | בונזו | חול לחתולים | אוכל לכלב | פרו פלאן | מיטה לכלב | proplan | נוטרם | פרופלן

 בעלי חיים | חנות חיות תל אביב | חיות מחמד | מזון לחיות מחמד | לחשבון גוגל+ שלנו קישורים לאתרים של חברים: הובלות | דוג ווקר | טיפול בעזרת בעלי חיים