רשת חנויות חכמה
בהתאמה אישית לחיות מחמד

חזרה
וטרינר או מקצוען אחר? העלה כתבה משלך

הצ'ינצ'ילה - מדריך גידול

מאת: לירון טל עודכן ב: 12.05.11

הצ´ינצ´ילה שייכת למשפחת המכרסמים. זהו בעל חיים יפיפה וחכם, יונק קטן בעל פרווה עדינה וסמיכה ביותר. הצ'ינצ'ילה היא חיה מבויתת שמקורה בהרי האנדים בדרום אמריקה. בסביבות שנת 1900 הן היו על סף הכחדה בגלל צייד מוגבר בשל פרוותם, אולם 11 פרטים נלכדו בשנת 1923 והועברו לקליפורניה וכך ניצלו. רוב הפרטים החיים כיום מקורם מאותן חיות.

הטיפול בצ'ינצ'ילה מורכב יותר מהטיפול בארנבת או שרקן אך התמורה כדאית. אורך חייה כ 15 שנים בממוצע. ניתן לתת לה להסתובב חופשי במקום בטוח. היא חיה מאוד סקרנית ופעילה, שעירנית בעיקר בשעות הלילה אך יכולה להיות פעילה גם במהלך היום אם היא מורגלת בדבר. מומלץ להחזיק צ'ינצ'ילות בזוגות - זכר ונקבה ולא מאותו המין. זאת, מכיוון שעלולות להיות נשיכות בין שני פרטים מאותו מין על רקע של מרחב מחיה ודומיננטיות. ניתן לגדל אותן בלהקות גדולות יותר, במיוחד אם הצ'ינצ'ילות גדלות יחד מגיל צעיר.

מרחב מחייה

כשבוחרים כלוב לגידול הצ'ינצ'ילה יש לזכור פרט ראשוני חשוב - על הכלוב להיות עשוי מחומרים עמידים לכרסום. מלבד זאת, הצ´ינצ´ילה חייבת כלוב גבוה שכן היא אוהבת לקפוץ. ישנם כלובים מיוחדים בשבילה וניתן גם לאלתר ולהכניס לכלוב גזעים וסולמות שתוכל לקפוץ עליהם. כלוב אידיאלי מגיע כבר עם מדפים בתוכו שעליהם הצ´ינצ´ילה מקפצת. צריך שיהיה מקום בכלוב גם לאמבטיית חול שהיא עושה פעמיים בשבוע. הצ'ינצ'ילה היא חיה מאוד נמרצת ואוהבת פעילות גופנית. לכן רצוי לשכן אותה בכלוב בגודל המקסימלי האפשרי עם מספר קומות או משטחים בגבהים שונים. יש להציב בכלוב קופסאות מסתור או צינורות ועציצים הפוכים, בהן תוכל להתחבא כשהיא רוצה קצת זמן מסתור לעצמה. את תחתית הכלוב מרפדים במצע סופג אשר סופח ריחות לא נעימים שנגרמים מהפרשותיה. יש מבחר סוגי מצעים כמו הנסורת המסורתית, בעלת יכולת ספיגה מוגבלת ושבבי עץ (חתיכות עץ דחוסות) בעלי יכולת ספיגה מוגברת. נייר עיתון לא מתאים כמצע מכמה סיבות - הוא בעל יכולת ספיגה מינימלית ביותר וחשוב מכך - העופרת שבתוכו רעילה מאד עבור בעלי חיים ובינהם גם עבור הצ'ינצ'ילה. את כלוב הצ'ינצ'ילה יש למקם במקום מואר ומאוורר, שאינו חשוף לשמש ישירה (בקיץ) או לרוחות חזקות (בחורף). הצ'ינצ'ילות רגישות מאוד לחום ועל כן לא מומלץ לגדלן בחוץ או בחדר מוצף שמש. רצוי שטמפרטורת החדר לא תעלה על 25 מעלות. בימים חמים במיוחד ניתן לצנן את החדר בעזרת מזגן. בימים הראשונים לאימוצה בביתה החדש, לא מומלץ להוציא את הצ´ינצ´ילה מהכלוב ורצוי לתת לה להתרגל לסביבה החדשה לאט. בכלוב רצוי שיהיה בית עבורה שתוכל להתחבא בפנים ברגעים של פחד וביישנות. קיימים מבחר בתים מחומרים שונים כמו פלסטיק, עץ או חרס.

תזונה

האכלת הצ´ינצ´ילה הינה דבר פשוט ביותר; יש לתת להם כופתאות יעודיות וחציר (אספסת) וזה יספק את צורכם. קיימות כמה חברות שמייצרות מזון במספר רמות לצ´ינצ´ילה. חברת ויטהקראפט הגרמנית מייצרת מזון ברמת רגילה לצ´ינצ´ילה . חברת פרסטיג הבלגית לה שתי רמות של מזון לצ´ינצ´ילה, ברמה רגילה וברמת פרימיום. חברה נוספת אך פחות מוכרת היא מאצו מאצו הבלגית. לא מומלץ לתת לצ´ינצ´ילה הרבה ירקות מחשש לשלשולים וקלקולי קיבה, אך כן מומלץ לתת קצת גזר ותפוח. ניתן לצ´פר את הצ´ינצ´ילה בחטיפים יעודיים.

אבני כרסום

לצ´ינצ´ילה כמו לכל המכרסמים יש צורך תמידי לכרסום מכיוון שהשיניים הקידמיות שלהם בצמיחה מתמדת. כדי למנוע צמיחת יתר של השיניים העשויה לגרור איתה בעיות בריאותיות, צריך להוסיף לכלוב אבן גיר אותה תכרסם הצ´ינצ´ילה בהנאה ותשייף את שינייה. קיימות בשוק מבחר אבנים בצורות וטעמים שונים. אנו ממליצים לנסות מבחר טעמים עד שתמצאו את המועדף על חיית המחמד שלכם. אבן נוספת שחשובה לצ´ינצ´ילה היא אבן מלח שמצמיאה, מעודדת אותה לשתות וכך מאזנת את כמות המלחים בגופה. ויטמינים וחטיפים כמו כולנו גם הצ´ינצ´ילה שלנו אוהבת להתפנק ולקבל צ´ופרים וחטיפים. החטיף הנפוץ והמוכר הוא מקלות הדבש שמגיעים במבחר טעמי פירות וירקות . רוב החטיפים מכילים תוספת של ויטמינים אבל אם רואים שינוי בהתנהגות של הצ´ינצ´ילה או בפרווה מומלץ להוסיף ויטמינים, תוספת ויטמינים חשובה במיוחד בזמן ההיריון ולידה.

משחקים

הצ´ינצ´ילה אוהבת לרוץ ולקפץ. רצוי להוסיף לכלוב שלה גלגל מתכת עליו תוכל לרוץ קילומטרים רבים מבלי להתעייף. ניתן להוסיף גם מנהרה שאליה תיכנס בהנאה ואפילו תישן בפנים. בלא קשר לגודל הכלוב ולמשחקים שבו, גם הבית הוא מקום משחק ומסקרן עבור הצ'ינצ'ילה. ניתן ומומלץ לשחרר את הצ'ינצ'ילה בחדר, כך שתוכל לרוץ ולהשתעשע. חשוב לוודא שאין בחדר חפצים בעייתיים ומסוכנים אותם היא עלולה לכרסם ולהרחיקם מבעוד מועד (למשל חפצים יקרי ערך, דוגמת נעליים ופרטי לבוש או מסוכנים, דוגמת תרופות, מכשירי חשמל או חפצי פלסטיק). יש לנקוט מישנה זהירות בכבלי חשמל מסוכנים במיוחד העלולים להימצא בקרבתה.

כלי שתייה ומזון

כמו לרוב היונקים גם לצ´ינצ´ילה מים נקיים הם חלק חשוב ביותר בתזונה. כדי לדאוג שהצ´ינצ´ילה לא תעשה את צרכיה בתוך כלי המים וכדי להבטיח את ניקיון המים חשוב להשתמש במבחנת שתיה מיוחדת. אל דאגה הצ´ינצ´ילה שקניתם בחנות כבר יודעת לשתות ממנה. כלי אוכל כדי שהאוכל של חיית המחמד שלכם לא יתלכלך ויתערבב עם המצע יש צורך בקערה.יש מבחר סוגים גם מפלסטיק וגם מנירוסטה. מומלץ לשתמש בצלחת רחבת בסיס כי היא יציבה יותר ותמנע מהצ´ינצ´ילה להפוך את הצלחת. טיפ נוסף הוא לקחת צלחת נירוסטה כי הצ´ינצ´ילה חובבת הכרסום תהנה לנגוס בשולי כלי הפלסטיק.

ניקיון

ש לספק לצ'ינצ'ילה כלי עם חול מיוחד בתוכו היא מתגלגלת ועל ידי כך מנקה הפרשות שומניות ממקור גאוותה - הפרווה שנשמרת מבריקה ויפה. הצ´ינצ´ילות דורשות אמבטיית חול לפחות פעמיים בשבוע על מנת שפרוותן תשמר רכה ועל מנת לשמור על היגיינה.רצוי שהחול לא יהיה במגע איתה כל הזמן, כדי שלא יתלכלך מהפרשותיה וגם כדי שהצ'ינצ'ילה לא תחביא בתוכו מזון שעלול להתקלקל. בחול הצ´ינצ´ילה ניתן להשתמש מספר פעמים בטרם מחליפים אותו. הצ´ינצ´ילה תקפוץ ותתגלגל בחול להנאתה ולהנאת הצופים.

רביה

וטרינר או מוכר מקצועי יוכל להבדיל זכר לנקבה. הצ´ינצ´ילה מגיעה לבגרות מינית בגיל כ 4 חודשים. תקופת ההיריון כשלושה וחצי חודשים ומספר הצאצאים נע בין 3-5. גורי הצ´ינצ´ילה יוולדו פקוחי עיניים ובעלי שיער ושיניים. הגורים יהיו עצמאיים בגיל כחודשיים. לאחר הלידה רצוי להניח הכלוב במקום שקט,לא לנקות הכלוב ואם הזכר מפריע אז להוציאו מהכלוב.

בריאות

בדרך כלל הצ´ינצ´ילות הינן בריאות וחסונות. הן אינן באות במגע עם חיות בר ולכן אין חשש שידבקו במחלות. ניקיון הכלוב והיצמדות להמלצות שהבאנו לכם, יעזרו לשמור על הצ´ינצ´ילה במצב בריאות מעולה. במקרים נדירים כאשר הנכם מבחינים שהצ´ינצ´ילה הפסיקה לאכול, מנוזלת, משתעלת או מתגרדת בתדירות חריגה מומלץ לפנות לוטרינר.

הוסף תגובה

נושא:
תוכן:
לכתבה זו יש 1 תגובות
20.05.11 פט ביי ראשון לציון כתבה מצויינת!

פט ביי - PetBuy

מוצרים לבעלי חיים וציוד לבעלי חיים באתר של PetBuy. מחירי הפרוטקציה המיוחדים שלנו יחשפו בפניך לאחר הרשמה בלבד! פטביי הנו אתר מזון ומוצרים לבעלי חיים. עבור בעלי חיים ואוהבי בעלי חיים ,PetBuy מפגיש בין חיות לבין אוהבי חיות וגם בין וטרינרים, דוג ווקרים, ספרי כלבים וכל בעל מקצוע שדרוש לבעל החיים שלך אצלנו תמצאו מזון לכלבים, מזון לחתולים ובעצם מזון לכל סוגי החיות. PetBuy הוא לא עוד אתר לחיות מחמד, אלא פורטל לבעלי חיים המכיל גם רשת חברתית לאוהבי בעלי חיים ובעצם רשת חברתית לחיות עצמן. ברשת החברתית לבעלי חיים של PetBuy (PetBuyBOOK) תוכלו למצוא לחיית המחמד שלכם שידוך וגם שידוך לעצמכם של אוהב/ת חיות. כמו כן תוכלו למצוא ב פט ביי וטרינר, מאלף, ספר כלבים, פנסיון וכל בעל מקצוע אחר שהצטרף ל PetBuyBOOK. הצטרפו ל PetBuyBOOK ההרשמה והשימוש ברשת החברתית של אוהבי החיות: חינם! בנוסף אנו גאים להציג את מרכז האימוצים הארצי, בו תוכלו לאמץ לעצמכם כלב או חתול מאחת מעמותות האימוץ בארץ. מרכז האימוצים הוא אתר למי שמחפש לאמץ לעצמו חיית מחמד בצורה נוחה ומהירה. פט ביי היא רשת חיות חכמה בהתאמה אישית לחיות מחמד. המוטו שלנו: לכל חיית מחמד מגיע יחס מיוחד.יחס מיוחד זה למשל לפתח רשת חברתית בשביל החיה שלך, להכיר אותה בשם ובצרכים המיוחדים שלה ולהסב לה ולך אושר.

רויאל קנין | חתולים | אוכל לכלבים | יוקנובה | אוכל לחתולים | מזון כלבים | בונזו | חול לחתולים | אוכל לכלב | פרו פלאן | מיטה לכלב | proplan | נוטרם | פרופלן

 בעלי חיים | חנות חיות תל אביב | חיות מחמד | מזון לחיות מחמד | לחשבון גוגל+ שלנו קישורים לאתרים של חברים: הובלות | דוג ווקר | טיפול בעזרת בעלי חיים