רשת חנויות חכמה
בהתאמה אישית לחיות מחמד

חזרה
וטרינר או מקצוען אחר? העלה כתבה משלך

היתרונות של חתולי הרחוב והחצר

מאת: דוקטור רפי קישון עודכן ב: 08.11.12

חתולי הרחוב נתפסים בעיני הרוב כמטרד שיש להיפטר ממנו. אך הם בעצם מהווים חגורת הגנה אקולוגית מצוינת. קחו כדוקמה את חתולי הרחוב בקוריאה. לפני כעשרים שנה היו המון חתולי רחוב בקוריאה. בטענה שהחתולים מפריעים לציבור, הממשלה החליטה להיפטר מהם. בתוך זמן קצר יחסית ובצורה יעילה מאוד הצליחו להשמיד את רוב חתולי הרחוב בערים הגדולות בקוריאה. אך במקום שהרחובות יהיו מלאים מחתולים, הם התמלאו מהר מאוד בעכברושים, עכברים וחולדות. המכרסמים עלו באלפים מתוך תעלות הביוב והבארות והציפו את העיר. הם הגיעו לכל פינה, חיבלו ברכוש ובמזון, פגעו בכבלים ובחוטי חשמל, וגרמו לנזק כלכלי עצום, שלא לדבר על פגיעה קשה בבריאותם של אלפי אנשים. זאת מכיוון שעכברושים, חולדות ועכברים הם מעבירי מחלות מסוכנות לאדם כגון לפטוספירוזיס, דבר וכלבת (מחלות שהביאו למותם של מאות אלפי אנשים בעולם). העכברושים גם מסוכנים מאוד לתינוקות ולילדים קטנים מכיוון שהם מסוגלים לנשוך בחוזקה ולגרום לנזקים חמורים. גם הנחשים לא איחרו לבא ומספרם עלה בהתמדה. כדי להחזיר את המאזן לקדמותו, התחילו הקוריאנים ליבא חתולים ודאגו לרבייה שלהם כדי להילחם במכת העכברושים. אני מקווה שאותה תופעה לא תקרה בארצנו.

חתולי הרחוב במדינת ישראל נפוצים ונמצאים כמעט בכל מקום. למרות שיש אנשים רבים שמטפלים בהם ומאכילים אותם, יש להם גם שונאים. רבים חושבים שחתולי הרחוב הם מטרד, ולצערי רשויות של ערים שונות מנסות לטפל בבעיית חתולי הרחוב על ידי חיסולם. זוהי טעות אקולוגית, והתוצאות שלה יהיו דומות לסיפור בקוריאה. החתולים הם מעין משטרה חשאית הפועלת ללא לאות. בשעות הלילה הטורפים הקטנים והמיומנים הללו נכנסים לתפקיד. הטבע יצר אותם להיות ציידי לילה מושלמים: יש להם ראיה מצוינת בלילה והם נעים בדממה מוחלטת על כפות רגליהם העדינות. אוזניהם הרגישות שומעות כל קול וציוץ. הם מסוגלים לרבוץ קפואים במקומם , שוחרים לטרף. פגיעה בחתולי הרחוב תביא לעלייה מבהילה במספר המכרסמים שיציפו את הערים. הרשויות לא יוכלו להילחם בתופעה על ידי שימוש ברעלים וחומרי הדברה מכיוון שהמכרסמים הם חיות אינטיליגנטיות מאוד הלומדות להיזהר ממלכודות ורעלים. חתול ממוצע אינו יכול לחסל עכברוש גדול. אך כל עכברוש, ולו הגדול ביותר, היה פעם קטן וככל שהם קטנים יותר כך קל יותר לחתולים לחסל אותם. חתולים גם מרחיקים נחשים מכיוון שחתולים אוכלים לנחשים את המזון שלהם והחתולים מסלקים את הנחשים מהטרטוריה שלהם. היו כמה מקרים בהם חתולי רחוב איתרו נחש בין השיחים ולא נתנו לו להתחמק עד שבא הלוכד ותפס אותו. חתולים אינם מסוכנים לבני האדם והן חיות נקיות במיוחד. המחלות המעטות שהם יכולים להעביר לאדם מתגמדות לעומת העזרה העצומה שהם מושיטים לנו. לא פלא שבמצרים העתיקה שמרו על החתולים באדיקות. אם נסתכל לדוגמה על מחלת הדבר, רק לפני 80 שנה בתל-אביב נלחמו בחורמה במחלה זו. אז תופעת חתולי הרחוב לא הייתה שכיחה כל כך, ומכת העכברים היתה גדולה.
להלן מודעה ישנה בנושא מחלת הדבר שנתלתה ברחבי העיר תל-אביב בשנת תרפ"ב 1922:
"הודעה נחוצה מאד המלחמה נגד הדבר והמחלות המדבקות לרגל מקרי הדבר שנראו בחלק מהעיר, והפצת מחלות מתדבקות אחרות, מפקדת הממשלה ביחד עם משרדי הבריאות שביפו ובתל-אביב כדלקמן:
א. כל המצא עכבר מת אסור לו לנגוע בו. אלא הוא צריך מיד להודיע על זה למשרד הבריאות או לתחנת המשטרה הקרובה.
ב. כל מי שיודע על מציאת עכבר מת יקבל פרס 3 גרושים מנדטוריים בעד כל הודעה ואם יתברר שהעכבר מת ממחלת הדבר יקבל המודיע 10 גרושים. הקהל מתבקש להפיץ את ההודעות האלה בין כל התושבים אשר במקרה לא קראו את המודעה הזאת כדי שמצב זה לא יחזור יש לשמור על חתולי הרחוב.'' (מתוך ארכיון של העיר תל-אביב)

ניתן להגביל את מספרם של חתולי הרחוב על ידי תכנית עיקורים עירונית כפי שעושים בהצלחה בתל-אביב, תחת פיקוחו של הוטרינר העירוני ד"ר צבי גלין . המחלקה הוטרינרית העירונית בתל-אביב אוספת חתולי רחוב, מעקרת אותם ללא תשלום, ומחזירה אותם לטרטוריה שלהם. אך לצערי ברשויות אחרות עדיין שולטת הבורות שהייתה נחלת העבר. המצב האידיאלי הוא שבכל חצר ובית יהיו כמה חתולים. דיירי הבית יטפלו וידאגו להם, ובתמורה החתולים ישמרו להם על סביבה נקיה. כך תשמר אוכלוסיה בריאה ומאושרת של חתולים שתחיה איתנו בשיתוף פעולה פורה.

הוסף תגובה

נושא:
תוכן:
לכתבה זו יש 0 תגובות

פט ביי - PetBuy

מוצרים לבעלי חיים וציוד לבעלי חיים באתר של PetBuy. מחירי הפרוטקציה המיוחדים שלנו יחשפו בפניך לאחר הרשמה בלבד! פטביי הנו אתר מזון ומוצרים לבעלי חיים. עבור בעלי חיים ואוהבי בעלי חיים ,PetBuy מפגיש בין חיות לבין אוהבי חיות וגם בין וטרינרים, דוג ווקרים, ספרי כלבים וכל בעל מקצוע שדרוש לבעל החיים שלך אצלנו תמצאו מזון לכלבים, מזון לחתולים ובעצם מזון לכל סוגי החיות. PetBuy הוא לא עוד אתר לחיות מחמד, אלא פורטל לבעלי חיים המכיל גם רשת חברתית לאוהבי בעלי חיים ובעצם רשת חברתית לחיות עצמן. ברשת החברתית לבעלי חיים של PetBuy (PetBuyBOOK) תוכלו למצוא לחיית המחמד שלכם שידוך וגם שידוך לעצמכם של אוהב/ת חיות. כמו כן תוכלו למצוא ב פט ביי וטרינר, מאלף, ספר כלבים, פנסיון וכל בעל מקצוע אחר שהצטרף ל PetBuyBOOK. הצטרפו ל PetBuyBOOK ההרשמה והשימוש ברשת החברתית של אוהבי החיות: חינם! בנוסף אנו גאים להציג את מרכז האימוצים הארצי, בו תוכלו לאמץ לעצמכם כלב או חתול מאחת מעמותות האימוץ בארץ. מרכז האימוצים הוא אתר למי שמחפש לאמץ לעצמו חיית מחמד בצורה נוחה ומהירה. פט ביי היא רשת חיות חכמה בהתאמה אישית לחיות מחמד. המוטו שלנו: לכל חיית מחמד מגיע יחס מיוחד.יחס מיוחד זה למשל לפתח רשת חברתית בשביל החיה שלך, להכיר אותה בשם ובצרכים המיוחדים שלה ולהסב לה ולך אושר.

רויאל קנין | חתולים | אוכל לכלבים | יוקנובה | אוכל לחתולים | מזון כלבים | בונזו | חול לחתולים | אוכל לכלב | פרו פלאן | מיטה לכלב | proplan | נוטרם | פרופלן

 בעלי חיים | חנות חיות תל אביב | חיות מחמד | מזון לחיות מחמד | לחשבון גוגל+ שלנו קישורים לאתרים של חברים: הובלות | דוג ווקר | טיפול בעזרת בעלי חיים