רשת חנויות חכמה
בהתאמה אישית לחיות מחמד

חזרה
וטרינר או מקצוען אחר? העלה כתבה משלך

הטרנטולה - מדריך גידול

מאת: לירון טל עודכן ב: 05.05.11

ראיתם אותה בסרטים, שמעתם עליה סיפורים וכעת החלטתם לאמץ אחת מגניבה הביתה - הטרנטולה. מקורה של הטרנטולה הוא בדרום אמריקה, למרות שגם ניתן למצוא אותה במזרח. המינים שמוכרים בחנויות אינם ארסיים. ועם זאת, נשיכתה של העכבישה עלולה להיות כואבת במקצת - כמו עקיצת דבורה. ישנם מספר מינים שנמכרים בחנויות, כאשר הפרוונית ואדומת הברכיים הינם הנפוצים ביותר. גודלה הממוצע של הטרנטולה הוא 6 ס"מ ובבגרותה היא יכולה אף להגיע לגודל של 15 ס"מ.

טרריום

הטרריום הוא שטח המגורים של הטרנטולה, שהוא למעשה אקווריום יבש. טרריום בגודל של 60-80 ס"מ לערך יספיק לטרנטולה. לא מומלץ לשכן בו יותר מטרנטולה אחת שכן הן קניבליסטיות. יש להתאים את הטרריום לסוג הטרנטולה - טרנטולות קרקעיות (שוכנות קרקע) וטרנטולות אילניות (השוכנות בין העצים והשיחים). על מנת לאפשר לה לגדול כראוי, נתאים את צורת הטרריום לסביבת מיחייתה הטיבעית של הטרנטולה. לזו הראשונה נספק טרריום בעל שטח בסיס גדול יחסית ומחסה. לקבוצה השניה נספק טרריום גבוה יותר שניתן להציב בו ענפים, על מנת שתוכל להתמקם בביטחה בחלקו העליון של המיכל. הפרופורציה בין גודלה של הטרנטולה לגודל המיכל בו היא גדלה הינה הכרחית, שכן כמו רוב בעלי החיים, אי התאמה בגודל תעשויה לגרור בעיות התפתחותיות ואף למוות! כמצע לטרריום ניתן להשתמש בשבבי עץ לזוחלים. יש לשמור שרוב המצע יהיה יבש על מנת שלא יתפתח בו עובש. רצוי להוסיף אדמת כבול אשר תורמת לשמירה על לחות גבוהה ללא עובש. הכבול אינו מכיל דשנים או תוספים העלולים לפגוע בבעל החיים. את הטרריום הניחו במקום שקט ולא בשמש ישירה.

אבזור הטרריום

יש להוסיף אבזור שעליו תוכל הטרנטולה לטפס. גזע עץ גדול וחלוקי נחל יהוו תפאורה טבעית עבורה. יש לשים לב שהתפאורה יציבה. הטרנטולה מגיעה מאזור טרופי ולכן היא רגילה לאקלים חם ורטוב. מפל מים קטן מסייע לשמור על המים שלה נקיים ומעלה את אחוזי הלחות בטרריום ולכן הוא עדיף על כלי מים רגיל. רצוי להוסיף למפל המים פוגר (מכשיר אדים מחולל לחות). עכבישי הטרנטולה זקוקים ללחות על מנת להקטין את כמות הנוזלים המתנדפת מגופם ולשם הקלה על תהליך הנשימה. את הפוגר מפעילים מספר פעמים ביום למשך כמה דקות בכל פעם על מנת ליצר לחות ולא עובש. יש לאפשר זרימה של אויר בטרריום ולשמור שהאוויר לא יהיה עבש. ניתן להוסיף מחסה מעץ/קרמיקה או כל חומר אחר. לחות גבוהה וטמפרטורה גבוהה ללא איוורור מתאים הינם מתכון למחלות ולפגיעה אפשרית בבריאות עכביש הטרנטולה שלכם.

תזונה

הטרנטולה אוכלת בעיקר חרקים - תולעי קמח, שלשולים, צרצרים וג´וקים. טרנטולה בוגרת תאכל גם ולדות עכבר מדי פעם בפעם. גיוון מקסימאלי במזון תמיד רצוי ועל כן יש לספק לטרנטולה, בנוסף לוולדות, גם פרוקי רגליים שונים. יש לציין, כי עכבישי הטרנטולה אינם זקוקים למכרסמים כמזון ומסוגלים לחיות על דיאטת המכילה חרקים בלבד למשך כל ימי חייהן. עם זאת, וולדות הינם אורגניזם שלם ומכילים בתוכם שלד סחוסי ואיברים פנימיים, ולכן מכילים, בנוסף לחלבונים ולשומנים, גם נוטריינטים מגוונים ומינרלים חיוניים. לעכביש הטרנטולה מערכת עיכול, ספיגה והפרשה מפותחות ועל כן יצרוך את אשר הוא זקוק לו ויפריש את הפסולת. רצוי לטבול את החרקים שהטרנטולה אוכלת מידי פעם באבקת קלציום.

כלי שתייה ואוכל

יש לספק כלי מים יציב ושטוח שבו לא יטבעו החרקים ששמים לה למאכל (כאמור, עדיף מפל מים). רצוי להשתמש בכלים דוחי בקטריות.

טמפרטורה

עכבישי הטרנטולה הינם בעלי חיים בעלי "דם קר". משמעות הדבר היא שטמפרטורת גופם מושפעת מטמפרטורת הסביבה ואין ביכולתן לחמם את עצמן ולשמור על חום גופם (בניגוד אלינו, היונקים, שטמפרטורת גופנו הינה פחות או יותר קבועה). הטמפרטורה האופטימלית בכלי הטרנטולה מצויה בין 22-28 מעלות צלזיוס (תלוי בסוג הטרנטולה). בקיץ הישראלי תספיק נורת חימום לסיפוק הטמפרטורה הדרושה לטרנטולה. ניתן להשתמש בנורת החימום גם כמנורת יום המחקה את אור השמש וגם מספקת חום. הטמפרטורה ביום צריכה להיות כ-30 מעלות ובלילה כ-25 מעלות. מנורת החימום תעבוד כ-14 שעות במשך היום ובלילה נחליף אותה בתאורת לילה. בחורף יש להשתמש בכבל חימום או משטחי חימום על מנת לשמור על הטמפרטורה המתאימה. כדאי שיהיה בטרריום איזור חם ואיזור מוצל שהטרנטולה תוכל לעבור ביניהם ולווסת את חום גופה. יש לעקוב אחר הטמפרטורה בעזרת מד חום.

תאורה

אין צורך בנורת U.V. מומלץ לספק תאורת יום ותאורת לילה על מנת לשמור על מעגל שינה וערות מסודר.

נשל

בכדי לגדול, הטרנטולה נאלצת להיפטר מהשלד הישן שלה לטובת חדש, גדול ומרווח יותר. על כן, הטרנטולה משילה אותו כל פעם שהיא גדלה ונהיה לה "צפוף". הטרנטולה לא תאכל כמה שבועות לפני הנשל ובדרך כלל גם שבוע אחרי, עד שגופה וניביה מקשיחים. יפה לצפות בתהליך הנשל למרות שזה לוקח מספר שעות. הנשל נראה כמו עוד טרנטולה ולכן יש המכנים אותו "טרנטולה בתוך טרנטולה".

רביה

האבחנה קשה בין זכר לנקבה. זיהוי פרט שאינו בוגר מינית, או בוגר אך לא ניתן להבדיל לפי מראה חיצוני אם הוא זכר או נקבה נעשה בעזרת הנשל. הנשל עצמו צריך להיות גדול וברור דיו לצורך זיהוי וודאי של מין הטרנטולה. בבגרותם הנקבה תהיה לרוב בעלת גוף גדול יותר. ניסויים הראו שיש להעלות במעט את אחוזי הלחות בשביל רבייה מוצלחת. הנקבה והזכר צריכים לאכול כמה שיותר לפני המפגש וגם עדיף לתת אוכל כמה שיותר מגוון (צרצרים, תיקנים, תולעי קמח, וולדות ואף עכברים קטנים). יש להשאר צמוד לטרריום בעת המפגש ולהיות מוכנים להפריד בין הטרנטולות במידה והנקבה תראה בזכר כארוחה דשנה. זו גם הסיבה שבגינה לאחר הזיווג יש להפריד ביניהם מייד!

הצאצאים בוקעים משק הביצים לאחר כ-4 עד-16 שבועות, תלוי בסוג העכביש, טמפרטורה, לחות וכו´. העכבישונים נולדים לבנים לגמרי. בזמן השמירה על שק הביצים חשוב לא להפריע לנקבה ולא לשים לה אוכל, שכן אם תתעצבן היא תאכל את השק עם הביצים.

בריאות

לאחר קניית הטרנטולה מומלץ לא להאכילה במשך כשבוע ולספק לה מים בלבד. רצוי לתת לה מספר ימים להתאקלם במעונה החדש בטרם תחזיקו אותה. היזהרו בעת הרמת הטרנטולה שלא תקבל מכה או תיפול מידיכם, שכן מכה בראש עלולה להיות קטלנית.

טמפרטורה מתאימה, גודל הטרריום ביחס לטרנטולה, מחזור יום-לילה סדיר, לחות, טרריום נקי והאכלה נכונה ישמרו את הטרנטולה שלכם בריאה. על הטרריום להיות מאוורר על מנת שהאויר לא יהיה לח ועבש. אם אתם מבחינים בשינוי במצבה הנורמלי של הטרנטולה (שינוי צבע, שילשול, ריח וכו´) יש להתייעץ עם וטרינר. על מנת לשמור על בריאותכם שלכם יש לשטוף הידיים לאחר כל מגע עם הטרנטולה.

 

הוסף תגובה

נושא:
תוכן:
לכתבה זו יש 0 תגובות

פט ביי - PetBuy

מוצרים לבעלי חיים וציוד לבעלי חיים באתר של PetBuy. מחירי הפרוטקציה המיוחדים שלנו יחשפו בפניך לאחר הרשמה בלבד! פטביי הנו אתר מזון ומוצרים לבעלי חיים. עבור בעלי חיים ואוהבי בעלי חיים ,PetBuy מפגיש בין חיות לבין אוהבי חיות וגם בין וטרינרים, דוג ווקרים, ספרי כלבים וכל בעל מקצוע שדרוש לבעל החיים שלך אצלנו תמצאו מזון לכלבים, מזון לחתולים ובעצם מזון לכל סוגי החיות. PetBuy הוא לא עוד אתר לחיות מחמד, אלא פורטל לבעלי חיים המכיל גם רשת חברתית לאוהבי בעלי חיים ובעצם רשת חברתית לחיות עצמן. ברשת החברתית לבעלי חיים של PetBuy (PetBuyBOOK) תוכלו למצוא לחיית המחמד שלכם שידוך וגם שידוך לעצמכם של אוהב/ת חיות. כמו כן תוכלו למצוא ב פט ביי וטרינר, מאלף, ספר כלבים, פנסיון וכל בעל מקצוע אחר שהצטרף ל PetBuyBOOK. הצטרפו ל PetBuyBOOK ההרשמה והשימוש ברשת החברתית של אוהבי החיות: חינם! בנוסף אנו גאים להציג את מרכז האימוצים הארצי, בו תוכלו לאמץ לעצמכם כלב או חתול מאחת מעמותות האימוץ בארץ. מרכז האימוצים הוא אתר למי שמחפש לאמץ לעצמו חיית מחמד בצורה נוחה ומהירה. פט ביי היא רשת חיות חכמה בהתאמה אישית לחיות מחמד. המוטו שלנו: לכל חיית מחמד מגיע יחס מיוחד.יחס מיוחד זה למשל לפתח רשת חברתית בשביל החיה שלך, להכיר אותה בשם ובצרכים המיוחדים שלה ולהסב לה ולך אושר.

רויאל קנין | חתולים | אוכל לכלבים | יוקנובה | אוכל לחתולים | מזון כלבים | בונזו | חול לחתולים | אוכל לכלב | פרו פלאן | מיטה לכלב | proplan | נוטרם | פרופלן

 בעלי חיים | חנות חיות תל אביב | חיות מחמד | מזון לחיות מחמד | לחשבון גוגל+ שלנו קישורים לאתרים של חברים: הובלות | דוג ווקר | טיפול בעזרת בעלי חיים