רשת חנויות חכמה
בהתאמה אישית לחיות מחמד

חזרה
וטרינר או מקצוען אחר? העלה כתבה משלך

האוגר - מדריך גידול

מאת: לירון טל עודכן ב: 01.05.11

האוגר הינו מכרסם חביב וקטן, שקל לגדל ולהחזיקו. האוגר קיבל את שמו עקב נטייתו לאגור מזון בכיסי החניכיים שלו לארוחת לילה. אוזניו קטנות אך חוש השמיעה שלו מפותח מאוד. גם חוש הריח שלו מפותח מאוד. לעומתם, חוש הראייה אצל האוגר אינו מפותח. מאחר והאוגרים הינם קצרי ראיה, כדאי תמיד לדבר אתם לפני שמרימים אותם ללא אזהרה. כך, הם הרבה יותר רגועים ופחות סיכוי שינשכו. אוגרים מרימים באמצעות כף היד. זהירות, הם נוטים ליפול אם מרשים להם. ככל שתחזיקו אותם מגיל צעיר בכף ידכם, כך הם יתרגלו מהר יותר וירגישו בנוח עם מגע יד האדם. אם תבחינו שהאוגר שלכם מנמנם הרבה אל תתפלאו, האוגר הינו חיה שפעילה בלילה וישנה ביום. בניגוד לדעה הרווחת ניתן לגדל אוגר יחיד ולא בזוג. גידול אוגר לבדו יכול לעודד את חיזוק הקשר עם המגדלים שלו. קיימים שני סוגי אוגרים עיקריים: האוגר הסורי ואוגר סיבירי. ההבדל העיקרי ביניהם הוא הגודל, כשהאוגר הסיברי הוא הקטן יותר.

כלובים

ניתן לגדל את האוגר בכמה סוגי כלובים. הכלוב משמש לו כלונה פארק ומגרש משחקים תמידי. לכן, ככל שהכלוב יהיה גדול כך נטיב עם האוגר. עם זאת, גם כלוב בעל קומה אחת יספיק לזוג אוגרים. כלוב האוגר הוא ביתו וכמגדליו אנו רוצים שירגיש כמה שיותר מוגן ובטוח. את הכלוב של האוגר יש למקם במקום שאינו חשוף לנזקי הסביבה, ללא רוח פרצים וללא שמש ישירה. בימים הראשונים לא מומלץ להוציא את האוגר מהכלוב ולתת לו להתרגל לסביבה החדשה במקום מבטחים עבורו בתוך הכלוב. בכלוב צריך להיות בית עבורו, בו הוא יכול להתחבא ברגעים של פחד וביישנות. קיימים מבחר בתים מחומרים שונים כמו פלסטיק, עץ או חרס. את תחתית הכלוב יש לרפד בנסורת או שבבי עץ. יש להחליף את המצע לעתים תכופות ולא פחות מפעמיים בשבוע. מצעים את תחתית הכלוב מרפדים במצע סופג שלו שתי מטרות: 1. ספיגת ריחות לא נעימים שנגרמת מהפרשות האוגר. 2. אוגרים אוהבים להתחפר בתוך המצע. קיימים מבחר סוגים של מצעים כמו הנסורת המסורתית שלו יכולת ספיגה מוגבלת ושבבי עץ (חתיכות עץ דחוסות) עם יכולת ספיגה מוגברת. נייר עיתון אינו מתאים מכמה סיבות: הוא בעל יכולת ספיגה מינימאלית ולא פחות חשוב מכך - העופרת שבתוכו רעילה ביותר עבור בעלי חיים, בהם גם עבור חברנו האוגר.

תזונה

האכלת אוגר הנה דבר פשוט ביותר, יש לתת להם כופתאות ייעודיות וזה יספק את צורכם. קיימות מספר חברות שמייצרות מזון במספר רמות לאוגר. חברת "ויטהקראפט" הגרמנית מייצרת מזון ברמת סופר פרמיום לאוגר והיא המומלצת מכולם. לחברת "פרסטיג" הבלגית שתי רמות של מזון לאוגר - ברמה רגילה וברמת פרימיום. חברות נוספות, אך פחות מוכרות הן "מאצו מאצו" הבלגית וחברת "בראונס" האמריקאית המייצרת מזון סופר פרימיום בטעם פירות במבבר גדלים. ישנה גם אריזה פשוטה של מזון. לא מומלץ לתת לאוגר הרבה ירקות, במיוחד לא ירוקים, מחשש לשלשולים וקלקולי קיבה. כן אפשר לתת לו קצת גזר ותפוח. חשוב לזכור שירקות ופירות מושכים מזיקים ומלכלכים את הכלוב. לכן, יש לדאוג להוציא מזון שלא נאכל. ניתן לצ´פר את האוגר בחטיפים ייעודיים ולעיתים רחוקות בלחם מיובש.

אבני כרסום

כמו לכל המכרסמים יש צורך תמידי לכרסום מכיוון שהשיניים הקדמיות שלהם בצמיחה מתמדת. כדי למנוע צמיחת יתר של השיניים העשויה לגרור איתה גם בעיות בריאותיות צריך להוסיף לכלוב אבן גיר אותו יכרסם בהנאה וישייף עימו את השיניים. קיימים בשוק מבחר אבנים בצורות וטעמים שונים. אנו ממליצים לנסות יותר מטעם אחד עד שתמצאו את המועדף על חיית המחמד שלכם. אבן נוספת שחשובה לאוגר היא אבן מלח שמצמיאה ומעודדת אותו לשתות וכך מאזנת את כמות המלחים בגופו.

ויטמינים וחטיפים

כמו כולנו, גם האוגר שלנו אוהב להתפנק ולקבל צ´ופרים וחטיפים. החטיף הנפוץ והמוכר הוא מקלות הדבש שמגיעים במבחר טעמי פירות וירקות. קיים גם חטיף יוגורט בטעמים שונים. כל החטיפים מכילים תוספת של ויטמינים. רצוי להוסיף ויטמינים כאשר מבחינים בשינוי בהתנהגות של האוגר או בפרוותו (ברק, נשירה). תוספת הויטמינים חשובה במיוחד בזמן ההיריון ולידה של נקבת האוגר.

כלי שתייה ומזון

כמו לרוב היונקים, גם לאוגר מים נקיים הם חלק חשוב ביותר בתזונה. על מנת לדאוג שהאוגר לא יעשה את הצרכים שלו בתוך כלי המים וכדי להבטיח את נקיונם, חשוב להשתמש במבחנת שתייה מיוחדת. אל דאגה, האוגר שקניתם בחנות כבר יודע לשתות ממנה. כדי שהאוכל של חיית המחמד שלכם לא יתלכלך ויתערבב עם מצע הפסולת יש צורך בצלחת לאוגר. יש מבחר סוגי צלחות גם מפלסטיק וגם מנירוסטה. מומלץ להשתמש בצלחת רחבת בסיס כי היא יציבה יותר ותמנע מהאוגר להפוך אותה. טיפ נוסף הוא להשתמש בצלחת נירוסטה כי האוגר חובב הכרסום ייהנה לנגוס בשולי כלי הפלסטיק.

משחקים

האוגר היא חיה פעלתנית ומשעשעת. הוא מאד מאד אוהב להתעמל, לרוץ ולהתחפר. לכן, פריט חובה בכלוב האוגר הוא גלגל ריצה מפלסטיק או מתכת (רצוי ממתכת כדי שלא יכרסם אותו). צעצוע נוסף שהאוגר מחבב הם צינורות בגדלים שונים בהם הוא יכול להתרוצץ ולהתחבא. ככל שהכלוב גדול יותר, כך תוכלו להוסיף יותר צעצועים.

רביה

האבחנה בין זכר לנקבה היא פשוטה באוגרים בוגרים ובאוגרים צעירים - המוכר בחנות יוכל לעזור לכם. אם לא מתכוונים לגדל משפחת אוגרים, יש לגדל את המכרסמים בנפרד: כל אוגר בכלוב משלו. נקבות בוגרות נוטות לתקוף זו את זו. גם נקבה עלולה להתקיף את הזכר הקטן ממנה ולכן חשוב להרחיק את הזכר אחרי ההזדווגות. משך ההיריון הינו 16 ימים. כדאי שיהיה בכלוב בית שבו תוכל האוגרת להמליט בשקט המרופד בצמר גפן. בכל המלטה נולדים בין 2 ל-7 גורים. הם נולדים עם עיניים עצומות וללא שיער. רצוי להניח הכלוב במקום שקט ולא להחליף המצע או לגעת בגורים כשבועיים לאחר לידתם. אם הזכר מפריע, יש להוציאו מהכלוב. הגורים יהיו עצמאיים בגיל חודש.

בריאות

חשוב לזכור כי גם לאורך זמן, אסור לרחוץ את האוגר - דבר זה עלול לפגוע באיכות הפרווה וביופיה וגם בבריאותו של האוגר עצמו, ויכול להיות קטלני. בדרך כלל אוגרים הינם בעלי חיים בריאים וחסונים. הם אינם באים במגע עם חיות בר ולכן אין חשש שידבקו במחלות. ניקיון הכלוב והיצמדות להמלצות שהבאנו לכם יעזרו לשמור על האוגר במצב בריאות מעולה. במקרים נדירים כאשר הנכם מבחינים שהאוגר הפסיק לאכול, מנוזל, משתעל או מתגרד בתדירות חריגה, מומלץ לפנות לוטרינר.

הוסף תגובה

נושא:
תוכן:
לכתבה זו יש 0 תגובות

פט ביי - PetBuy

מוצרים לבעלי חיים וציוד לבעלי חיים באתר של PetBuy. מחירי הפרוטקציה המיוחדים שלנו יחשפו בפניך לאחר הרשמה בלבד! פטביי הנו אתר מזון ומוצרים לבעלי חיים. עבור בעלי חיים ואוהבי בעלי חיים ,PetBuy מפגיש בין חיות לבין אוהבי חיות וגם בין וטרינרים, דוג ווקרים, ספרי כלבים וכל בעל מקצוע שדרוש לבעל החיים שלך אצלנו תמצאו מזון לכלבים, מזון לחתולים ובעצם מזון לכל סוגי החיות. PetBuy הוא לא עוד אתר לחיות מחמד, אלא פורטל לבעלי חיים המכיל גם רשת חברתית לאוהבי בעלי חיים ובעצם רשת חברתית לחיות עצמן. ברשת החברתית לבעלי חיים של PetBuy (PetBuyBOOK) תוכלו למצוא לחיית המחמד שלכם שידוך וגם שידוך לעצמכם של אוהב/ת חיות. כמו כן תוכלו למצוא ב פט ביי וטרינר, מאלף, ספר כלבים, פנסיון וכל בעל מקצוע אחר שהצטרף ל PetBuyBOOK. הצטרפו ל PetBuyBOOK ההרשמה והשימוש ברשת החברתית של אוהבי החיות: חינם! בנוסף אנו גאים להציג את מרכז האימוצים הארצי, בו תוכלו לאמץ לעצמכם כלב או חתול מאחת מעמותות האימוץ בארץ. מרכז האימוצים הוא אתר למי שמחפש לאמץ לעצמו חיית מחמד בצורה נוחה ומהירה. פט ביי היא רשת חיות חכמה בהתאמה אישית לחיות מחמד. המוטו שלנו: לכל חיית מחמד מגיע יחס מיוחד.יחס מיוחד זה למשל לפתח רשת חברתית בשביל החיה שלך, להכיר אותה בשם ובצרכים המיוחדים שלה ולהסב לה ולך אושר.

רויאל קנין | חתולים | אוכל לכלבים | יוקנובה | אוכל לחתולים | מזון כלבים | בונזו | חול לחתולים | אוכל לכלב | פרו פלאן | מיטה לכלב | proplan | נוטרם | פרופלן

 בעלי חיים | חנות חיות תל אביב | חיות מחמד | מזון לחיות מחמד | לחשבון גוגל+ שלנו קישורים לאתרים של חברים: הובלות | דוג ווקר | טיפול בעזרת בעלי חיים