רשת חנויות חכמה
בהתאמה אישית לחיות מחמד

חזרה
וטרינר או מקצוען אחר? העלה כתבה משלך

בטיחות חיות מחמד בבית

מאת: דורון נרי עודכן ב: 05.09.11

וטרינרים נתקלים במיקרים רבים של חבלות, פציעות ותחלואות הנגרמות במהלך השהות בבית. הבית-המקום שאמור להיות מגונן ובטוח עבור חיית המחמד, מתגלה לעתים כמקור של סכנה. על מנת למנוע פציעות מיוצרות, חשוב לבדוק את הבית ולאתר סכנות פוטנציאליות.

 

כיצד להגן על חיית המחמד בבית?

בדומה לתינוק קטן, סקרן וחסר מודעות לסכנות, כך גם חיית המחמד האהובה שלכם אינה מודעת לסכנות ולמצבים העלולים לפגוע בה.

חומרי ניקוי והדברה

 חשוב לאחסן חומרים כימיים (חומרי נקיון, דישון, הדברה וכו') במיכלים אטומים, סגורים היטב, כשהם בארונות, המצויים מעבר לתחום ההשגה של חיות המחמד (וילדים, כמובן...). חשוב לזכור כי גורי כלבים ומכרסמים שונים, דוגמת ארנבונים אוהבים לנגוס ולכרסם בכל דבר הנקרה בדרכם. על כן חשוב כי מיכלי האחסון יהיו מחומרים קשיחים ועמידים. לעיתים שאיפת החומר, ליקוקו או ספיגתו דרך הפרווה והעור עלולים להיות מזיקים לא פחות מבליעה של החומר, בפרט בבעלי חיים קטנים במיוחד.  גם דריכה בחומר ומגע שלו בעור (לדוגמא נוזל לניקוי רצפות) עלול לגרום כוויות כימיות ופצעים בעור כף הרגל.

 בעת ניקוי יסודי של הבית או הדברה, מומלץ לסגור את בעל החיים בחדר צדדי או להוציאו מהבית למספר שעות, על מנת למזער את חשיפתו לחומרים כימיים.

תרופות

ראשית, אין לתת לחיית המחמד שלכם תרופות ללא התייעצות קודמת עם וטרינר. כמו כן, את התרופות הניתנות יש לאחסן במקום סגור, שאינו נגיש לבעל החיים. כחלק מהמאמצים להקל על בעלי הכלבים במתן תרופות, פיתחו חברות שונות טבליות וסירופים טעימים, בטעמי בקר ועוף, מה שעלול לגרום לחיסול חבילות שלמות של תרופות, בהיעדר פיקוח הולם של הבעלים (בעיקר בקרב הגזעים הגרגרניים יותר, דוגמת הגולדן, לברדור, פאג וכו) כמובן שמצב זה אינו רצוי ועשוי להיות מסוכן ביותר!  חשוב לדעת ולזכור כי תרופות הומאניות עלולות להיות קטלניות לבעלי חיים שונים (דוגמאות נפוצות: אקמול בחתולים ובכלבים, אנטיביוטיות שונות במכרסמים שונים)

מכשירי חשמל

סכנת ההתחשמלות מוכרת לכולנו ויש לתת תשומת לב ולבחון היטב מכשירי חשמל וכבלים הפרושים ברחבי הבית. כידוע, גורי כלבים, חתולים ומכרסמים קטנים אוהבים להדחק למקומות נסתרים ולכרסם את כל מה שניקרה בדרכם, כאשר כבלים חשמליים עשויים להיות חביבים עליהם במיוחד.. שימו לב ומינעו את הגישה אליהם- הדבר מסוכן הן עבור החיה והן עבור האנשים המתגוררים בבית. לא אחת קרה שאנשים כמעט התחשמלו בעקבות כירסום של כבל ע"י בע"ח.

סכנות נוספות שעלינו להיות ערים אליהן- ישנם מכשירים חשמליים שונים שחתולים אוהבים להכנס אליהם כגון מכונות כביסה ומייבשי כביסה. החתולים מתכרבלים בתוכם ומוצאים להם פינה מבודדת, חשוכה ונעימה, בעיקר בימי חורף קרירים. על כן, חשוב לשמור על דלתות המכונה סגורות ולבדוק את תוכנה לפני הפעלתה.

הידעת? בטריות הינן רעילות ומסוכנות ביותר! אפילו הבטריות הקטנות ביותר מכילות כספית ברמה שיכולה להרוג כלב קטן.

מזונות מסוכנים

מאכלים רבים שאנחנו אוכלים אינם בנויים עבור בעלי החיים ועלולים לפגוע בהם. לדוגמא: עצמות עוף ודג, אלכוהול, ענבים, צימוקים, אגוזים שונים, בצל, שוקולד וכו. הרעלות ופגיעות בשל אכילת מזון שאינו מתאים נפוצה במיוחד בקרב כלבים (גולדן, לברדור וחבריהם 'מככבים' בראש הרשימה) ובמקרים מסויימים עלולות להסתיים במותו של בעל החיים. לכן אחסנו היטב את המזון ומינעו הגעה של בע"ח אליו. הקפידו גם שפח האשפה יהיה סגור באופן שימנע את פתיחתו וחשיפת תוכנו לפיהם הרעבתן של ההולכים על ארבע.

צעצועים

הכלב מקיא פתאום? משלשל? חווה כאבים עזים? צילום רנטגן חשף כי אותו כלבלב אכל את כל המוצצים של התינוק ואת גומיות השיער של הילדה...

  חיות מחמד רבות, ובעיקר גורי חתולים וכלבים אוהבים, ממש כמו ילדים קטנים, להכניס לפיהם כל דבר הנקרה בדרכם.  מיותר לציין כי התנהגות זו אינה רצויה ואף מסוכנת. החפץ עשוי להתקע במערכת העיכול וברבים מהמקרים אין ברירה אלא לנתח את אותו גור מסכן. מעבר לסכנה ולסבל הרב הנגרם לבעל החיים, ולדאגה והלחץ הנגרמים לבעליהם, מדובר בהוצאה כספית כבדה ומיותרת!  יש להרחיק מחיית המחמד חפצים מסוכנים ובייחוד חפצים חדים דוגמת סכינים, מזלגות, מחטים שהינם מסוכנים מאד ויש לאחסנם כראוי.

עישון ועשן

חשוב מאד להקפיד על איוורור הבית, בייחוד בימי החורף בבתים המחוממים באח בוערת או תנורי גז או נפט. עישון פאסיבי ועשן מזיקים לבעלי החיים, בייחוד רגישים ציפורים ותוכים. במחקרים נמצא כי חתולים הנחשפים לעישון פאסיבי נמצאים בסיכון כפול לחלות במחלות סרטן שונות, בהשוואה לחתולים שלא נחשפו לעשן סיגריות!

 

צמחים

מרבית האנשים אינם יודעים כי צמחים שונים בבית עשוים להיות רעילים לבעלי החיים.  לכן, טרם קניית עציץ חדש, מומלץ לבדוק את מידת רעילותו. לדוגמא: נרקיסים וצמחי פקעת אחרים הינם רעילים, כמו כן פילודנדרון ודיפינבכיה, שני צמחים הנמצאים בבתים רבים הינם טוקסיים. פרחים ממשפחת השושניים, דוגמת שושן צחור וליליות רעילים ביותר, במיוחד לחתולים. הדבר אמור גם לגבי האבקנים (חתול העובר ע"י הפרח ואח"כ מלקק את פרוותו).

אפילו שתיית המים מהאגרטל בו הם מוחזקים עלולה לגרום לתופעות של הקאות, שלשולים ואף הרעלה ולכן מומלץ להימנע מהחזקת הפרחים הללו בחדר בו החתול מבלה את עיקר זמנו.

סכנות נוספות

 בנוסף לנושאים שכבר צויינו, קיימות עוד מספר סכנות לבעל החיים במרחב הביתי. דלתות זכוכית: עלולות להיות מסוכנות כיוון שכלב שובב עלול לרוץ ולהתנגש בהן. למען בטיחות כלבכם (וילדכם) מומלץ להשתמש בזכוכיות בטיחותיות. שטיחים ופרקטים: טומנים בחובם סכנת החלקה. הדבר רלוונטי במיוחד כשבבית בעל חיים זקן, הסובל ממילא מבעיות גפיים והתניידות. מרפסות: סיכון קיים בעיקר במרפסות הממוקמות בקומות הגבוהות. חתולים בעיקר וגם גורי כלבים אנרגטיים במיוחד עלולים למצוא את עצמם מהצד הלא נכון של המעקה, עקב קפיצה או נפילה. 

זיכרו! מודעות והקפדה על כללי זהירות פשוטים ימנעו תאונות מיותרות ותסייע לשמור על חיית המחמד שלכם בריאה ושלמה.

הוסף תגובה

נושא:
תוכן:
לכתבה זו יש 0 תגובות

פט ביי - PetBuy

מוצרים לבעלי חיים וציוד לבעלי חיים באתר של PetBuy. מחירי הפרוטקציה המיוחדים שלנו יחשפו בפניך לאחר הרשמה בלבד! פטביי הנו אתר מזון ומוצרים לבעלי חיים. עבור בעלי חיים ואוהבי בעלי חיים ,PetBuy מפגיש בין חיות לבין אוהבי חיות וגם בין וטרינרים, דוג ווקרים, ספרי כלבים וכל בעל מקצוע שדרוש לבעל החיים שלך אצלנו תמצאו מזון לכלבים, מזון לחתולים ובעצם מזון לכל סוגי החיות. PetBuy הוא לא עוד אתר לחיות מחמד, אלא פורטל לבעלי חיים המכיל גם רשת חברתית לאוהבי בעלי חיים ובעצם רשת חברתית לחיות עצמן. ברשת החברתית לבעלי חיים של PetBuy (PetBuyBOOK) תוכלו למצוא לחיית המחמד שלכם שידוך וגם שידוך לעצמכם של אוהב/ת חיות. כמו כן תוכלו למצוא ב פט ביי וטרינר, מאלף, ספר כלבים, פנסיון וכל בעל מקצוע אחר שהצטרף ל PetBuyBOOK. הצטרפו ל PetBuyBOOK ההרשמה והשימוש ברשת החברתית של אוהבי החיות: חינם! בנוסף אנו גאים להציג את מרכז האימוצים הארצי, בו תוכלו לאמץ לעצמכם כלב או חתול מאחת מעמותות האימוץ בארץ. מרכז האימוצים הוא אתר למי שמחפש לאמץ לעצמו חיית מחמד בצורה נוחה ומהירה. פט ביי היא רשת חיות חכמה בהתאמה אישית לחיות מחמד. המוטו שלנו: לכל חיית מחמד מגיע יחס מיוחד.יחס מיוחד זה למשל לפתח רשת חברתית בשביל החיה שלך, להכיר אותה בשם ובצרכים המיוחדים שלה ולהסב לה ולך אושר.

רויאל קנין | חתולים | אוכל לכלבים | יוקנובה | אוכל לחתולים | מזון כלבים | בונזו | חול לחתולים | אוכל לכלב | פרו פלאן | מיטה לכלב | proplan | נוטרם | פרופלן

 בעלי חיים | חנות חיות תל אביב | חיות מחמד | מזון לחיות מחמד | לחשבון גוגל+ שלנו קישורים לאתרים של חברים: הובלות | דוג ווקר | טיפול בעזרת בעלי חיים